Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Цеков:

С нелоялни практики - промоции, веригите поставят производителите в неравностойно положение

"Цените в хипермаркетите могат да се контролират от действащите регулатори"

| Интервю
Снимка: flckr

Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да пазаруваме – чисто, модерно, но те наистина трябва да не спекулират с бранда "България". Влизате и виждате шевици и т. нат. и отзад, зад това прикрито национално производство, много често има стоки с друг произход. Това никой не го контролира, каза Цветан Цеков, председател на браншовата камара "Плодове и зеленчуци" и собственик на биоградини в Ботевградско, в интервю пред БНР.


"Нямаме прозрачност по контрола на доставките, откъде, как, през къде минават, посредници, как се подменят, всичко това е контрол", посочи той в предаването "Хоризонт до обед".

Цеков призна, че е участвал в няколко законодателни инициативи, но нито една досега не е стигнала до край, повечето от тях дори не стигали до Комисията по земеделие.

"Първо да видим какви ще са реално представените мерки. Явно сега, заради общественото несъгласие, рано или късно щеше да се случи недоволството. Търговските вериги са сериозен факт и контролират целия този процент, играч. Там, където е концентрирано населението, имаме пазарна сила на тези монополи, които са с над 75% пазарен дял", коментира фермерът.

Той разказа за нелоялни практики на хипермаркетите и обясни как те прибират около 50% от парите за стоки на промоция, които са за сметка на производителя.

"С веригите има сериозен проблем. Те ни поставят, производителите, в неравностойно положение, като използват редица нелоялни практики и те принуждават да свалиш цената под себестойност. Това го правят с промоциите, които винаги са за сметка на производителя. Когато има промоция, цената се сваля 15 - 20%, поръчва се количество 2 или 3 пъти по-голямо. Ако на седмична база си изпълнил една поръчка, сега са две или три. Но когато свърши промоцията те не ти поръчват нови количества. Продават непродаденото от промоцията количество, но на по-висока цена, а на нас изплащат цената, договорена под себестойност", обясни председателят на браншовата камара "Плодове и зеленчуци".

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...

публикувано на 31.07.25 в 19:52

ЕК: Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана

"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея.  Той припомни,..

публикувано на 31.07.25 в 19:45