Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти. След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а през 2006-а замръзва частично и напълно отново през 2012-а и 2017-а година.
В студените зими в миналото децата са били здрави и са играели в снега по цял ден, а вечер край огнището са се събирали със семейството на пилешка яхния.
Последните замръзвания на река Дунав от по-ново време са през 2012-та, когато румънците разбиваха леда посредством взривове и през 2017-та година, когато през целия януари силистренци имаха възможността да се снимат за спомен на поколенията.
С взривове е разбиван ледът при Силистра и през 1985 година. Избират за подходящо място реката в района на Айдемир - така спасяват от заливане западната част на града.
От взривовете са изпотрошени стъклата на прозорците на жилищните блокове близо до Дунавската градина, както и на природо-математическата гимназия. Щетите били платени от тогавашната Комисия по стихийни бедствия и производствени аварии.
За "бомбардировката" в Силистра пристигнала специално батарея от дивизиона в Шумен. Оттогава като че ли истинска зима в този край на страната сякаш не сме видели. Поне не такава, за каквато си спомня Евдокия Савова от Тутракан, която като дете е отраснала в село Добротица.
Публична тайна е и защо тогава децата са били здрави, както и техните родители. През зимата, която си спомня Евдокия Савова, през 1954 година Дунав замръзва за 74 дни.
И силистренци помнят годините, когато дебелината на леда е достигала 30 сантиметра.
Децата играели, а по-големите са се пързаляли с модерни кънки, закупени от съседните по-големи градове – Русе и Варна. За по-бедните имало кънки, които се завинтвали върху подметката на зимните им обувки. Младежите се пързаляли с шейни и омайвали девойките.
Според историческите архиви, когато Силистра е била в рамките на Румъния (1918-1940 г.), всеки път при замръзване на Дунава местните богаташи се мятали на шейните и тръгвали по леда, за да минат от другата страна на реката и да посетят т. нар. журове в отсрещния град Кълъраш. При хубаво време стигали чак до Букурещ.
Дамите също пазят спомени от зимите край Дунав, когато влизали с кавалерите си навътре в реката по леда, за да си шепнат любовни стихове в заседнала дървена лодка.
Още по темата в звуковия файл.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..