Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

4
Соня Чакърова и Димитър Аргиров
Снимка: Личен архив

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава стожер на българската идентичност. Той се променя, но не губи своята същност - вместо това намира нови пътища, за да продължи да звучи.

Димитър Аргиров е певец, композитор и продуцент, който е посветил творческия си път на съхраняването и обновяването на българската народна музика. Той е наследник на големия Илия Аргиров, чийто песни са вдъхновение за поколения. Димитър не просто изпълнява фолклор – той го живее, изследва и предава нататък. След дълги години в чужбина се връща в България с мисията да съхрани наследството на баща си, а с него – и самата пиринска музикална традиция.

Димитър Аргиров

През 2016 г. музикалният му път се пресича с този на Соня Чакърова – певица, диригент, автор на песни и поетеса. Завършила Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, Соня има богат опит като изпълнител и организатор в различни формации, включително хор "Ваня Монева". Тя влага в музиката си дълбока емоция, съчетана с професионализъм, и заедно с Димитър Аргиров създават обичания от публиката "Дует от сърце".

Двамата не просто изпълняват песни – те ги преживяват и пресъздават с автентично усещане за българската душевност. Албумите им "Душа гори, песен пее" и "Песенни следи" са доказателство за това – записи, в които традицията и новото звучене вървят ръка за ръка. Песните на бащата на Димитър, новите авторски композиции на Соня и съвместните им аранжименти дават нов живот на българския фолклор.

"Песенни следи" отново ни е водила любовта към народната песен, към фолклора и се надявам това да достигне до всички, които обичат да слушат или да изпълняват народни песни. 

В албума има 12 песни, някои са авторски, някои са, които възродихме от по-стари в наш вариант, следваме отново и линията на Митко, да звучат, но в дует изпяти, песни на неговия баща, ще се радваме, ако всеки намери своята песен в този нов албум, каза за БНР Соня Чакърова.

Соня Чакърова и Димитър Аргиров

"В заглавието на албума има една лека "игра на думи", ние и двамата със Соня сме започнали да пеем от съвсем малки - от 4 годишини, тоест песента ни и следи, и ние искаме вече също да оставим своя следа, албумът е изключително разообразен като звучене и тематика, сподели за БНР Димитър Аргиров.

Двамата артисти излизат извън границите на традиционното и експериментират със съвременни музикални стилове. По време на пандемията създават "Горяни" – проект, в който фолклорът среща рок и фолк метъл. Групата черпи вдъхновение от митологии, приказки и легенди, създавайки музика, която е древна по дух и модерна по звучене.

Димитър Аргиров разказва за мисията си като изпълнител, за песните на баща му, за вдъхновението, което черпи от пиринската музика, и за творческата му връзка със Соня Чакърова. 

В разговора Соня Чакърова споделя още за дуетната им работа, за емоцията от създаването на "Песенни следи" и за това как се усеща да пееш с цялото си сърце.


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева със Соня Чакърова и Димитър Аргиров.

 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 30-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: На 28-и април музикалният свят изгуби една от най-ярките български звезди на оперетата и мюзикъла – дългогодишния солист на НМТ “Стефан Македонски“ Богомил Спиров. Посвещаваме първия час на предаването “Каста..

обновено на 05.05.25 в 17:35
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

В памет на Богомил Спиров

В късните вечерни часове на 28-и април артистите от НМТ “Стефан Македонски“ разтърсиха социалната мрежа facebook, споделяйки един с друг новината, че звездата на трупата Богомил Спиров е загинал в катастрофа с мотоциклета си на столичен булевард . Шокирани и смазани от скръб, някои от тях бяха съвсем лаконични, като маестро Юли Дамянов ,..

публикувано на 04.05.25 в 23:30

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13