Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско.
Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда първата събота и неделя след Йордановден. За разлика от всички околни села, където има подобни обичаи, той има своите специфики. Първо, в основната група се маскират само момчета, чиито набор предстои да влезе в казармата. Те представляват сватбена процесия на типична шопска сватба. Втората разлика е, че се маскират и "мечки" с кожи, звънци и маски - за разлика от мечките в друго села, нашите имаш "кюлаф" - качулка, маска и на главата, която е от кожа. В последнит години и все повече момичета също се маскират на "мечки". Най-важната отлика е името на обичая - "Деведжии" идва от турските думи "deve" - камила и "deveci" - камила, водач на камила. Лесновските кукери носят "камила" - направена от дърво и украсена, в която влизат двама или трима мъже - друг маскиран мъж води камилата. Оттам идва и "Деведжии", каквито в България има само в Лесново. Подобен обичай има и на някои места в Северна Гърция с името дивидзидес (ντιβιτζήδες), където пак има камила и някои други сходства.
Не е ясно каква е връзката с камиларя при лесновскитедеведжии. Вероятно идва от търговците - камилари, каквито в миналото е имало по нашите земи. Друга вероятна хипотеза е, че по турско време младите момчета, които е трябвало да бъдат взимани за еничари, са предпочитали да се предрешават на стари баби или на сватба (сватбена процесия).
Какъвто и да е произходът на традицията, обичаят е езически и се почита от всички лесновчани. Цели поколения традиционно се маскират и поддържат традицията жива. Всеки дом в Лесново очаква с радост да посрещне деведжиите - за здраве на семейството и прогонване на злите сили от дома. Черпят ги с вино, ракия, суджук, баници и каквото друго са подготвили. Деведжийската група им танцува под съпровода на тъпан и гайда, а домакините ги даряват с пари. Мечките скачат и тропат със звънците. С групата неизменно има и магаре, което се товари с даровете, които домакините даряват.
Миналата година, певецът Божидар Златков - родом от Лесново - сподели идеята да се създаде песен за обичая деведжии с композитора Иван Йосифов. Текстът бе възложен на поетесата Христина Димова, която внимателно проучи обичая и създаде стиховете, съобразявайки шопския диалект. Иван Йосифов написа музиката и аранжира песента, която бе записана в неговото студио в края на 2024 година.
За солото на гайдата в нея бе поканен специален млад музикант - Николай Ангелов Иванов - самият той от Лесново - ученик в класа по гайда към 144 Училище "Народни будители" в София. Освен начинаещ музикант, Ники е танцьор в Шопски ансамбъл "Ради Радев" - гр. Елин Пелин и дългогодишен участник в обичая „Деведжии“. Самият той води основната кукерска група с гайда или тъпан от няколко години.
Другата местна връзка е участието на ансамбъла на град Елин Пелин във видеоклипа на песента. Танцьори от Шопски ансамбъл "Ради Радев", както и такива от местни самодейни състави, се събраха на мегдана на село Лесново в петък вечер, където бе има запален огън, около който се изви„деведжийско“ хоро.
Заедно с жители и гости на селото, и с акомпанимента на музиканти и огнени артисти, преминаха снимките на клипа към песента „Деведжии“. Те бяха по време на откриването и първия ден на обичая, като кукерската група бе проследена по пътя си из селото. Специално внимание бе отделено на родното място на певеца, където роднини и съседи се събират и правят голяма трапеза на улицата. Бе запален огън, украсено със стари черги, звънци. Имаше домашни питки, баници, греяно вино, скара и какво ли още не. Така всички заедно посрещат деведжиите – основната група и мечките – от години.
Песента „Деведжии“ е само част от по-голям проект на певеца, който цели популяризитрането на обичая и изучаването му. Той се реализира с подкрепата на Община Елин Пелин, кметството и читалището в с. Лесново, както и редица радетели за родното и българските традиции.
Песента „Деведжии“ ще бъде пусната на 23 февруари във всички дигитални платформи, където ще бъде достъпна от всяка точка на света. Вече има интерес към нея от огранизаторите на кукерски или маскарадни събития от различни части на страната.Видеоклипът вече е готов и представянето му ще бъде по време на Националния фестивал за маскарадни игри „На гости у Шопско“ в град Елин Пелин. Премиерата му ще бъде съпътстващо събитие на фестивала – на 24 февруари от 18:00 часа в ритуалната зала на Общинска администрация Елин Пелин Румяна Цинцарска е поканена за среща-разговор на тема „Заветът на дедите ни“. Срещата ще бъде предшествана от приветствие на местни фолклористи и запознаване с екипа, съзздал песента „Деведжии“. Ще последва неформална част – коктейл.
Повече чуйте в звуковия файл.
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..