Учредяването на софийския таен революционен комитет от Васил Левски бе претворено с пресъздаване на автентичната атмосфера. През 1871 г. в някогашното село Биримирци Левски основава таен революционен комитет. Заедно със своя приятел отец Генадии Ихтимански – игумен на Драгалевския манастир, събират родолюбиви селяни от Биримирци и Обрадовци в къщата на Веле Митров и полагат основите на тайното съзаклятие.
Заръката на Левски била произнасянето на клетвата да бъде пред Евангелие или кръст, пред нож и револвер и с лява ръка, поставена на сърцето. Новоприетите членове на комитета се заклеват повтаряйки думите на Левски – „Заклевам се в Евангелието, в честта си, и в Отечеството си, пред Бога, и пред честното събрание на съзаклятието, че от всичко, което ми се яви, няма да кажа и открия никому нищо до смърт и до гроб. Заклевам се и обещавам като полагам за святата тази цел.“
Пресъздаден бе и разпитът на Левски пред турския съд. Разпитът бе проведен от паша Али Саиб паша (в ролята Георги Маринов).
На 27 декември 1872 г. Васил Левски е заловен от турската полиция до Къкринското ханче край Ловеч. До последно турците не знаели кого са заловили и Левски бил откаран в Търново, за да бъде разпознат. Чак там станало ясно кой е той. Впоследствие е бил отведен в София, където бил предаден на съд. В София Левски е изкарван на разпит шест пъти. Първият разпит е проведен на 4 януари 1873 г. от комисия начело с Али Саиб паша.
Пред съдиите Апостолът поема цялата вина за дейността на Вътрешната революционна организация върху себе си и предотвратява задържането на други нейни дейци. Левски не издава нито едно име, не назовава никого от комитетските дейци и не предава никаква тайна от революционната организация.
Примерът на Левски е саможертва за България. Думите и делото му са велики. С изключителна смелост и героизъм, с апостолско дело, посветено на освобождението на България, Васил Левски живее завинаги в паметта на България и ни показва какъв трябва да бъде идеалът ни за родина.
Възстановката се реализира от Национален съюз „Единение“. Ролята на Левски изпълни Адриан Николов, а на Али Саиб паша - Георги Маринов. В събитието участваха ученически духов оркестър от Първа английска гимназия и ученици от 112. ОУ „Стоян Заимов“. Те рецитираха стихотворението „Обесването на Васил Левски“ и лични творби, посветени на Апостола. Водещ на събитието беше актьорът Павел Иванов.
Снимки: Столична община.Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...