Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ваня Митова: Ракът на гърдата се подмладява!

Генетичните мутации, които в българската популация предизвикват рак на гърдата са между 15 и 20 на сто

2
Д-р Ваня Митова

"У нас в момента няма работещ онкорегистър и затова не може да бъде дадена посочен броят на новооткритите за година в страната случаи на ракови заболявания. Поради същата причина няма и как да се знае колко са хората, които са се излекували за една година, обясни пред "Хоризонт" д-р Ваня Митова, началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски" в София. 

Д-р Митова е и създател на безплатното приложение BrestHelp за превенция и ранно диагностициране на рак на гърдата

По данни на Световната здравна организация всяка година над 12 млн. души биват диагностицирани с рак, а около над 7.5 млн. умират. Най-често срещаното злокачествено заболяване при жените е ракът на гърдата, а при мъжете - ракът на белите дробове. Но ако бъдат открити навреме, много от видове рак могат да бъдат излекувани.

"За съжаление почти всяка седмица диагностицираме жени под 30 години, заболяването се подмладява, пациентките между 30 и 40 години са ежедневие, разказва още д-р Ваня Митова.

По думите й факторите за появата на болестта са комплексни - замърсяването на околната среда и фамилната обремененост са сред двете водещи причини. В днешно време жените често използват хормонални препарати, противозачатъчни хапчета, препарати за кисти на яйчници, лекарства за болезнен или нередовен цикъл, хормонални медикаменти по повод инвитро процедури, за хиперстимулации, за всичко това е доказано, че могат да причинят рак на гърдата. 

Важни са също храната, стресът, на който се подложени, късното раждане, това, че жените не кърмят често, тютюнопушене, затлъстяване, лош въздух и среда, всичко това влияе върху развитието на рак на гърдата, които в съчетание с наследствеността вече създава среда за развитие на болестта.

Генетичните мутации, които в българската популация предизвикват рак на гърдата са между 15 и 20 на сто, тоест това е в проценти наследствеността като рисков фактор, поясни още д-р Митова за БНР.

Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Четирима задържани за домашно насилие във Великотърновско

Полицията във Великотърновска област задържа четирима извършители на домашно насилие. Единият от насилниците е посегнал и на полицай.   В Свищов 19-годишен младеж вчера е пребил майка си. В Горна Оряховица 24-годишен мъж е тормозил в социалния комплекс жена си и детето си, които са били настанени там като мярка на защита от домашно..

публикувано на 08.07.25 в 11:59
Олексий Резников

Олексий Резников: Войната на Русия срещу Украйна ще приключи само със смъртта на Путин

Войната на Русия срещу Украйна ще приключи само ако президентът Путин е мъртъв или се оттегли, заяви бившият министър на отбраната на Украйна Олексий Резников в интервю за "Таймс". Описвайки военната кампания за подчиняване на Украйна като "лична мания" за Путин, Резников отбелязва, че конфликтът ще продължи под една или друга форма, докато..

публикувано на 08.07.25 в 11:47
Ивайло Калфин

Ивайло Калфин: Оцеляването на правителството е свързано с доказване на ползите от еврото

Дългосрочното оцеляване на правителството е свързано с доказването на ползите от еврото пред гражданите. Това заяви пред БНР  Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и социален министър, бивш евродепутат, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд. Пътят към еврото "Да покажат, че България може да..

публикувано на 08.07.25 в 11:40

Установиха фекално замърсяване на питейната вода в детска градина във Великотърновско

Здравната инспекция във Велико Търново установи фекално замърсяване на питейната вода в детската градина в село Козаревец, община Лясковец. Проверката на здравните власти върху качеството на питейната вода е установила към края на миналия месец, че от чешмите в детската градина в село Козаревец тече вода с недопустимите коли форми. Това е..

публикувано на 08.07.25 в 11:36
Плаж на о-в Крит, 15 юни 2022 г.

Горещо време в Гърция, препоръчват на туристите да не стоят на слънце

Гърция е засегната от най-горещата вълна това лято. От обяд се спира работа на открито. Властите препоръчват на туристите да не стоят на слънце. Температурите се покачват постоянно, като в обедните часове живакът ще достигне 43 градуса на сянка. Зачестиха случаите на пострадали туристи от високите температури, съобщават от Гражданска защита...

публикувано на 08.07.25 в 11:20

Делото за смъртта на Сияна - отложено заради скандал. Не допуснаха журналисти в залата

В Плевен делото "Сияна" беше отложено с час поради възникнал скандал с журналисти и граждани. Съдията от Окръжния съд  не допусна никой, освен страните по процеса. В Окръжния съд не бяха допуснати гражданите, които се бяха събрали пред Съдебната палата в 9 часа.  Те настояват за справедлив процес, сред тях бяха и пожарникари, колеги на дядото на..

публикувано на 08.07.25 в 10:56
Министърът на финансите Теменужка Петкова ще участва в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) на 8 юли 2025 г. в Брюксел.

Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната

Окончателното присъединяване на България към еврозоната ще приключи днес безвъзвратно, каза на влизане на заседанието на Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел министърът на финансите Теменужка Петкова. "На прага сме да реализираме една стратегическа за страната ни цел", каза министър Петкова. Тя припомни, че първо се очаква..

публикувано на 08.07.25 в 10:52