Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Годишна конференция на началника на отбраната

Адм. Емил Ефтимов
Снимка: БТА

Състоянието на армията ще бъде тема на годишната конференция на началника на отбраната, която ще се проведе днес и утре. 

По традиция на нея присъства и върховният главнокомандващ - президентът Румен Радев.

Пред президента и депутатите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще представи Анализ на състоянието и подготовката на Въоръжените сили през 2024 г.

Серия от мерки очертаха командирите на бази от ВВС през януари. От нуждата за осигуряване на условия за приемането на новия изтребител Ф-16 на Граф Игнатиево до повишаване на качеството и ефективността на провеждания учебен процес, след като двама пилоти загинаха при инцидент миналата есен.

Осигуряването на хора и придобиването и въвеждането в експлоатация на нови артилерийски системи и техника стоят също като въпроси пред СВ.

Предизвикателства има и заради изисквания за способности на силите като част от системата за колективна отбрана и сигурност на НАТО и Европейския съюз. 

ВМС също отчетоха, че през 2025 г. ще има нужда от поддържане и развитие на необходимите отбранителни способности.

В началото на месеца българските ВМС поеха ротационното командване на черноморската противоминна група. В нея участват България, Румъния и Турция.

На годишната конференция на началника на отбраната ще присъстват още министърът на отбраната Атанас Запрянов, висшият команден състав, заместник-началникът на щаба по планирането в Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол генерал-майор Джон Кларк и заместник-началникът на щаба по планирането във Военноморското командване на Алианса в Нортууд комодор Шон Уилямс.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил: Да изпълним завета на Божията майка!

Десетки миряни посрещнаха патриарх Даниил в двора на централния храм "Успение Богородично" в Кюстендил, където оглави светата литургия за Деня на Божията майка.  Празнуваме Голяма Богородица. Близо 180 хил. българи имат имен ден! С решение на общинските съветници Голяма Богородица е духовният празник на Кюстендил - денят е почивен за..

публикувано на 15.08.25 в 10:38

Шофьорът, врязал се в автобус: С книжка от 2 седмици и вече 6 фиша

Един човек е загинал, а трима са с опасност за живота след тежката катастрофа между кола и автобус тази нощ в София. Това е равносметката на Мартин Цурински, зам.-началник на отдел "Пътна полиция". Водачът на автомобила, който се вряза в автобус, е млад шофьор, но вече с множество извършени нарушения, отбеляза той. И още: "2004 година е роден. Същият..

публикувано на 15.08.25 в 10:30
Владимир Путин

Путин отново заговори за ядрените оръжия на Русия и САЩ

В навечерието на днешната среща на върха в Аляска руският президент Владимир Путин заяви, че може да сключи с Доналд Тръмп ново споразумение за ядрените оръжия като част от по-широки усилия за укрепване на мира. Тръмп и Путин се срещат. Ще спре ли Русия войната в Украйна? Въпреки че срещата с Тръмп е за Украйна, Путин отново заговори за..

публикувано на 15.08.25 в 10:11

Дерайлиралият товарен влак се е движел със скорост под максимално допустимата

Дерайлиралият товарен влак се е движел със скорост под максимално допустимата, заяви пред "Хоризонт" управителят на фирма "Булмаркет" - Даниел Неделков, който в момента пътува към мястото на инцидента. Той обясни, че два от вагоните, които не са засегнати, имат записващи устройства и това ще помогне за изясняване на точните причини:..

публикувано на 15.08.25 в 09:55

Жълт код за 4 области заради силен вятър

За днес е обявен жълт код за 4 области в страната. Предупреждението е за силен вятър и се отнася за Кърджалийска, Хасковска, Ямболска и Бургаска области, съобщават от НИМХ. Днес в повечето райони ще е слънчево със значителна облачност над южните и западните части от страната. Ще продължи да духа до умерен, в Югоизточна България и временно силен..

публикувано на 15.08.25 в 09:43
проф. Христофор Караджов

Проф. Христофор Караджов: Войната в Украйна зависи от един човек: Путин

Тази среща беше подготвена доста набързо , буквално се случи в рамките на 2 седмици. Аляска е била взаимна договорка. Символиката , видяна от много европейци, включително от украинците,  е, че това е  среща на територия с обща история . Това каза в интервю за БНР проф. Христофор Караджов, преподавател по журналистика в..

публикувано на 15.08.25 в 09:39

Двама с опасност за живота след тежката катастрофа в София

Един човек загина, а 6-ма са ранени при тежката катастрофа между автомобил и автобус на градския транспорт в София тази нощ.  Инцидентът стана на кръстовището на булевардите "Възкресение" и "Константин Величков". Един загина, а поне 5-ма са ранени при тежката катастрофа в София В Спешното отделение на ВМА са докарани четирима пострадали...

публикувано на 15.08.25 в 09:27