Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Желязков: Български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна

Снимка: Министерство на отбраната
Чуй новината! Чуй новината:

Няма промяна в позицията на България - български въоръжени сили няма да бъдат пращани в Украйна, каза премиерът Росен Желязков в коментар за вчерашната среща между президентите на САЩ и на Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон в Белия дом.

"Институциите в България са ясни  - български въоръжени сили няма да бъдат изпращани в Украйна. И ние сме водени от разбирането, че и стабилен мир в Украйна не може да бъде постигнат без зачитане на интересите на Украйна, участието на Украйна и без зачитане на интересите на Европа".

Министър-председателят каза още, че е много рано да се говори за евентуален формат на  мироопазващи сили от европейски държави в Украйна, тъй като няма постигнато примирие. На въпроса на БНР, какъв ще бъде българският принос в процеса премиерът отговори:

"С всичко онова, с което и към момента сме ангажирани към този процес, при зачитане от наша страна и на българския национален интерес".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Последни тестове на лифта в Сливенския Балкан след инцидента в началото на април

Последните тестове на седалките на лифта се правят от служители на техническия надзор, съобщи кметът Стефан Радев. Причината за това е инцидентът от 5-и април, когато разхлабен болт доведе до сблъсък между две   седалки, при който бяха ранени двама души. Двама души са пострадали при инцидент на лифт край Сливен От тогава лифта не..

публикувано на 02.05.25 в 19:43

След ареста на руски шпионин в Александруполис - подробности

Гръцките власти арестуваха мъж в стратегическия пристанищен град Александруполис по подозрение, че е снимал в полза на Русия конвои с военни доставки. Ако бъде осъден за шпионаж, го очаква присъда от пет до десет години затвор. Арестуваха грък в Александруполис за шпионаж в полза на Русия Заподозреният, 59-годишен грък от грузински произход, е..

публикувано на 02.05.25 в 19:39
Калин Хайтов, областен управител Монтана

Само една от 11-те общини в област Монтана има обучени специалисти за работа със системата BG-Alert

Само една от 11-те общини в област Монтана има обучени специалисти да работят със системата BG-Alert. Областният управител е задължил и останалите общини в най-кратък срок да изпратят хора на обучение Община Берковица е единствената в област Монтана, която има обучени хора да работят със системата BG-Alert за оповестяване на..

публикувано на 02.05.25 в 19:35
 БНБ

Евромонетите с българска страна ще бъдат пуснати в обращение на датата на въвеждане на еврото

Производство на евромонети с българска национална страна ще започне веднага след датата на вземане на решение от Съвета на Eвропейския съюз за приемане на еврото. Това се казва в поредната серия въпроси и отговори за еврото, публикувана от БНБ. От Централната банка припомнят, че надписът "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" ще бъде на националната страна на..

публикувано на 02.05.25 в 19:16
Министърът на отбраната Атанас Запрянов

Запрянов: Технически проблем се превърна във вътрешнополитически и външнополитически

За съжаление един технически проблем се превърна във вътрешнополитически и външнополитически проблем, с политически дивидент, и за съжаление, това започна от най-високо ниво в държавата - от президента Радев, неговите съветници, лидери на политически сили. Тези хора най-добре знаят, че става въпрос за технически проблеми, които ежедневно се..

публикувано на 02.05.25 в 19:14

Обвиненият за убийството в Хасково остава в ареста

Окръжният съд в Хасково определи мярка за неотклонение "Задържане под стража" за обвинения за убийството в Хасково на 18-годишната Магдалена Русева Иван Костов на 17 г. За изхода на делото..

публикувано на 02.05.25 в 19:00
Владимир Путин

Си Ен Ен: Путин може да се е отказал от максималистичните си цели в Украйна

Президентът на Русия Владимир Путин може да се е отказал временно от максималистичните си цели в Украйна в полза на по-краткосрочни цели като укперването на властта си над вече окупираните украински територии и решаването на икономическите проблеми, пред които е изправена Москва. Това съобщи Си Ен Ен, като цитира два неназовани свои източника. "Това..

публикувано на 02.05.25 в 18:48