Българският лекарски съюз и сдруженията на държавни, общински и частни болници поискаха да отпадне механизмът за контрол върху разходите за болнична помощ, заложен в проекта на бюджета на Здравната каса за тази година и заплашиха с протести.
Часове преди първото разглеждане на законопроекта за Бюджета на Касата от Здравната комисия в НС, от Лекарския съюз и Сдруженията на болниците се обявиха против механизма, който предвижда корекция в цените на клиничните пътеки при преразход.
Логиката на механизма разясни преди дни управителят на Здравната каса Станимир Михайлов:
"Към средата на годината се изчислява дали има преразход. Ако има такъв, влиза се в преговори с Българския лекарски съюз, договарят се нови цени. В случай, че не успеем да ги договорим, се прилага един коригиращ коефициент, който ще бъде определен от Надзорния съвет".
От Лекарския съюз и Сдруженията на болниците смятат, че мярката ще доведе до невъзможност на лечебните заведения да се издържат и плащат заплати, както и да лекуват пациентите.В албанската столица Тирана започва шестата среща на върха на Европейската политическа общност (ЕПО), на която лидерите на 47-те страни членки на организацията ще обсъдят отбраната и сигурността, миграцията, демократичната устойчивост и младежта, предаде изданието "EUNews", цитирано от БТА. Шестото издание на срещата на върха на Европейската..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че всички членове на НАТО ще постигнат споразумение да отделят по 5% от БВП за отбрана. В интервю за популярния американски журналист Шон Хенити по Фокс Нюз, Марко Рубио заяви, че е убеден, че това ще стане факт до срещата на върха на НАТО, която ще се проведе през юни в Нидерландия. "Мога да..
Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за значителни валежи, които ще продължат и през нощта срещу събота. В по-голямата част от страната, с изключение на източна България се очаква дъжд около 25-30 литра на квадратен метър.
Руската делегация ще чака украинската за преговори в Истанбул днес в 10 ч. Турция също заяви, че първата директна среща между Украйна и Русия от три години насам, която трябваше да се проведе вчера, е отложена за днес. "Сутринта, буквално от 10 ч., ще чакаме украинската страна, която трябва да пристигне на срещата. Готови сме да работим“, каза..
Днес се очаква специално изявление на президента Румен Радев,преди да замине на официално посещение в Япония. В българската делегация са представители на български компании от областта на индустрията, високите технологии, науката и иновациите. От 18 до 21 май президентът Румен Радев ще бъде на официално посещение в Япония. По покана на..
Народните представители ще гласуват кандидатурите на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата. Силвия Къдрева и Маргарита Николова са двете предложени кандидатури от председателя на Сметната палата Димитър Главчев за негови заместници. Маргарита Николова е била два пъти депутат и има опит в Сметната палата, опитът на..
Трети ден градският транспорт в София е спрян заради протеста на работещите в общинското дружество с искане за увеличение на заплатите. Денят е учебен! Автобуси, тролеи и трамваи остават в депата. От "Метрополитен" съобщиха, че и днес ще обслужват пътници с повече мотриси и на по-малки интервали от време. Протестът в София: Автобуси, тролеи и..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..