Отказът на правителството да внесе в НС законите по ПВУ, означава, че България ще загуби предвидените средства. Това заяви в кулоарите на парламента депутатът от "Демократична България" Ивайло Мирчев. Той обвини ГЕРБ, че в продължение на две години отказват да приемат заложеното в плана законодателство, въпреки настояването на ПП-ДБ:
"България очевидно се отказва от реформи и ще загуби близо 1,3 милиарда лева от Плана за възстановяване и устойчивост. Ще ги загуби не поради някаква друга причина, а защото очевидно ГЕРБ не иска модернизация на страната. От началото на това управление вместо от първия възможен ден, вече месец и половина, да бъдат вкарани законите в парламента по Плана за възстановяване и устойчивост, нищо подобно не се случи. Нищо не вкара Министерски съвет и накрая ни сервират новината, че всъщност България губи тези пари. Намираме това за изключително безотговорно, особено партия ГЕРБ, която има претенцията да е проевропейска партия".
ДБ ще подкрепи "разумните десни политики" в бюджета на второ четене, каза Мирчев:
"За нас важното е пакетът десни политики, които ние предложихме, да бъде припознат от останалите партии в Народното събрание".
Заради отказа от реформи в правосъдната система и антикорупционното законодателство правителството поставя под риск изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост, заяви Асен Василев от ПП-ДБ:
"Истинският въпрос тук е защо кабинетът не иска да приеме антикорупционното законодателство и тези средства да влязат в българската икономика, при условие че вече има договорени проекти за 11.7 милиарда. С всякакви глупости се занимаваме, в 100 регулатора се пуснаха назначения, но този регулатор, който седи на пътя на десетте милиарда, не е пуснат - Антикорупционната комисия. Не е пусната, не е внесена за разглеждане, защото ги е страх".
А Божидар Божанов коментира конфликта в управляващото мнозинство с думите:
"Ами това явно е ескалация, но не познаваме отношенията вътре в Съвета за съвместно управление, така, че следим отстрани".
Новият сезон на Народния театър "Иван Вазов" включва 13 премиери и участие в 10 международни фестивала. Първата премиера е във вторник (16 септември) - "Последният час на Мерилин Монро" с участието на Деян Донков, който е и режисьор, и младата актриса Анна Кошко. Текстът разказва за последната среща на американската филмова икона с нейния..
Общините заплашват с протести в защита на своите ВиК дружества. Управители на общинските предприятия и представители на общинските съвети се обявиха срещу законопроектът за ВиК, който предвижда окрупняване на активите и обединяване на управлението в сектора. Освен че не решава проблемите, законопроектът на Министерския съвет ще доведе до поскъпване..
Група младежи на около 14 години са пребили свои връстници в парка на Ботевград . Инцидентът се е случил във вторник вечерта. Две от пострадалите деца са били откарани в спешното отделение на местната болница. "Констатирани са извършителите. Има видеонаблюдение, има и осветление" , обясни пред БНР кметът на града Иван Гавалюгов. Той..
Европейската централна банка запази нивото на основните си лихвени проценти на приключилото двудневно заседание на институцията. Така лихвата по депозитното улеснение, която банките получават, когато депозират средства овърнайт при ЕЦБ, остава на ниво от 2 на сто. Това е водещият показател, задаващ паричната политика на централната банка на..
Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи". Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията, обяви Ахмед Доган. "За мен какви ли не приказки се носят от социалната медия. Жив съм, здрав съм, не съм получил нито един инфаркт или..
Съединените щати искат да отворят отново посолството си в Беларус и да възстановят двустранните отношения. Това е казал пратеникът на Белия дом Джон Кол на президента Александър Лукашенко в Минск, по информация на американското посолство във Вилнюс. Вчера режимът на Лукашенко освободи 52 политически затворници. Днес те са влезли в Литва. Кол е оглавил..
"Няма напрежение сред полското обществото. По-скоро има едно очакване да се разбере колко точно са били дроновете и какво се е случило". Това обясни пред БНР Спасимир Домарадски, преподавател по "Политология" във Варшавски университет, след като руски дронове навлязоха в полското въздушно пространство при нощна атака срещу Украйна...
Това е отделен кадър, никой не знае кога е започнал конфликтът . Аз видях един откъс, в който между неясни фигури има някакъв диалог, който може да е..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..