Членовете на Съвета за електронни медии приеха единодушно с пет гласа "ЗА" отчета на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев за дейността на медията в периода май-октомври 2024-а година.
Дезинформацията, свръхинформацията, моделът на финансиране на Общественото радио, привличането не само на по-млада аудитория, но и на млади кадри, остават основните рискове и предизвикателства, а и бяха сред акцентите в разискванията.
Повишаването на аудиторния дял на Общественото радио, както и успешното развитие в социалните мрежи за отчетния период беше един от акцентите в експозето на генералния директор на БНР Милен Митев пред медийния регулатор:
"БНР достигна рейтинг, който представлява около една трета от целия български радиоефир. Програма "Хоризонт" е лидер сред програмите в ефира.
Нелинейните услуги също отчитат ръст. Каналите на БНР и на неговите програми във Фейсбук, Инстаграм и LinkedIn имат средно над 10% ръст по отношение на ефективността на профилите и достигане до аудитории. Успешно се развива и създаденият през месец март Тик Ток канал на БНР. Отделни клипове от поредицата "Патрулът" имат над един милион гледания.
В полза на хората със зрителни проблеми се продължи с пускането на новини, които се четат от обучен на български език робот – софтуер, базиран на изкуствен интелект".
Членът на СЕМ Габриела Наплатанова специално подчерта в коментара си по отчета ръста на аудиторния дял. Що се отнася до ключовите предизвикателства Митев нямаше как да не подчертае и цитира големия призрак на финансирането, за който едва ли в скоро време ще спре да се говори. По-късно предстои дискусия в парламентарната комисия по културата и медиите за Бюджет 2025.
"Остава непроменен моделът на финансиране, който към момента не отчита всички дейности, които БНР извършва.
Основният въпрос, който трябва да бъде поставен на обществена дискусия, е кои услуги на БНР продължават да имат значение за българското общество и трябва да бъдат запазени. Ние, като ръководство, се мъчим да запазим всичко, което сме заварили и да го развиваме".
Членът на СЕМ Галина Георгиева подчерта:
"Напълно подкрепям това, което казахте. От 2019 година СЕМ е имал последователна подкрепа както към БНР, така и към БНТ, независимо от това кой е бил генерален директор, че размерът на субсидията не съответства на очакванията и нуждите".
Традиционно при разискванията по отчетите беше поставен и въпросът с предаването "Политически НЕкоректно", което често попада в полезрението на съветниците. Членът на СЕМ Къдринка Къдринова постави и темата за продължаващата поляризация в обществото и отражението й в ефира.
А Милен Митев коментира:
"Откакто предаването се води само веднъж в седмицата, като че ли има някакво леко успокояване и обединяване. Разбира се, това по никакъв начин не отнема от качеството на предаването да се занимава с най-разнообразни теми и да кани разнообразни гости. Смятам, че няма никакви съмнения за профисионализма на водещия на предаването Силвия Великова и нейната способност да опонира на всеки един гост и да задава въпросите, които да разкрият най-полезна за аудиторията информация."
Сред повдигнатите от членовете на СЕМ бяха също възнагражденията на работещите в Общественото радио, киберсигурността, медийния омбудсман в БНР, промените в програма "Христо Ботев" и Радио "София", регионалните радиостанции, българската музика в ефира, възможността за повече собствени приходи на радиото, предстоящото обновление на емблематичното Първо студио, системата "Далет" за радиопроизводството, спецификите в така наречения външен мониторинг от експерти и други.
Членът на регулатора Пролет Велкова, наред с другите теми, специално акцентира върху популяризирането на културната продукция, радиотеатъра и българската музика.
Всички те получиха изчерпателен отговор. Както коментира изпълняващият длъжността председател на СЕМ Симона Велева:
"Виждам трите компонента, които винаги търся - технически, финансов и програмен".
Предстои заседанието на Комисията по култура и медии, на което въпросите за финансирането и обществената мисия на обществените медии ще продължат да се задават и да търсят отговорите си през бюджета за тази година.
Петима са вече загиналите при трагичния инцидент днес в мина в испанската област Астурия. Четирима са ранени при експлозията, като два от тях са с тежки изгаряния. Увеличава се броят на загиналите при трагичния инцидент в мина в испанската област Астурия. Основната версия на разследващите е взрив на газ гризу. Трагедията се е случила в стара въглищна..
Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) преведе над 158 млн. лв. (158 293 195 лв.) на 44 454 бенефициент по интервенцията "Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост" за Кампания 2024. Ставката по интервенцията е в размер на 224,97 лв./ха, определена със Заповед на министъра на земеделието и храните, публикувана на сайта на ДФЗ ...
Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..
Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Основният лихвен процент (ОЛП) се понижава до 2,39 на сто, считано от 1 април 2025 година, обявиха от Българската народна банка. Това е поредният месец, в който БНБ намалява основния лихвен процент. През март той беше 2,59%, а през февруари - 2,82 на сто. За последно простата годишна лихва се повиши през септември 2024 г., когато добави 0,01 процентни..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...