Медици от Пазарджик алармират, че все повече ученици комбинират употребата на аналози на вейп с енергийни напитки и медикаменти. Социалните мрежи ги атакуват с реклами, които от една страна провокират любопитството им, а от друга им създава усещането, че щом това свободно се предлага, значи е безопасно за тях.
И докато законодатели и търговци спорят "за" и "против" забраната на тези продукти, лекарите от Многопрофилната болница в Пазарджик залагат на превенцията.
В ход е образователна кампания, която има за цел да обясни по достъпен начин на децата каква е вредата от употребата на тези вещества, какви трайни последици могат да настъпят за тях и защо не трябва да си го причиняват. Инициатор на кампанията е зам.- завеждащият Спешното отделение д-р Димитър Бакалов.
Децата ни са подложени на рекламни атаки за всякакви предизвикателства, които застрашават здравето и живота им. В битката за повече клиенти се включват спорни инфлуенсъри, които провокират и предизвикват детското любопитство. Всеки пети ученик пие енергийни напитки и е пробвал вейп.
От началото на годината над шест деца са приети в Спешното отделение, в критично състояние , след употреба на всякакви вредни комбинации, каза д-р Димитър Бакалов. Практиката му показва, че повечето деца посягат към тези вещества, защото така се вписват в общата модна тенденция .
Д-р Бакалов е категоричен, че разговорите с децата не трябва да бъдат дидактични, а приятелски.
Кампанията на многопрофилната болница ще продължи докато бъдат обхванати всички учебни заведения. Идеята е тези разговори да се превърнат в дългосрочна практика, тъй като този вид индустрия непрекъснато се развива и след всеки забранен продукт се появява нов.
Репортаж на Невена Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Комисия, назначена по Закона за водите от кмета инж.Огнян Атанасов обследва речните корита, дерета и участъци от реки на територията на Община Кюстендил и ще предложи мерки за почистването или укрепването им, ако това се налага. Проверяват се участъците в урбанизираната част на населените места, като обходът трябва да приключи до края на месеца...
Днешният 16 октомври е обявен от ООН през 1979 година за Световен ден на прехраната, той се отбелязва в над 150 страни, като България се включва през 2006 година. Целта е да се поставят на дневен ред проблемите, свързани с прехраната, нездравословното хранене и бедността. По този повод от българският екип на европейската програма "Храни и..
Премиерът Росен Желязков посети Перник. Той присъства на откриването на два иновативни центъра - единият в училище "Св. Иван Рилски", а другият - в Професионалната гимназия "Христо Смирненски". Събитието премина при закрити врата. Журналисти не бяха допуснати. Пред чакащите го в двора на двете училища репортери премиерът отказа коментар за..
БСП няма полезен ход, защото има 19 депутати. Още с влизането на управленската коалиция този риск трябваше да бъде пресметнат. Не случайно Борисов легитимира участието на ДПС-НН в управлението, като възможност за парламентарно мнозинство, каза Михаил Миков, бивш лидер на БСП, бивш министър на МВР и председател на 42-то НС, в интервю пред..
Комисиите по международна търговия и по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент подкрепиха пълна забрана на вноса на руски газ и петрол в ЕС от 1 януари 2026-та и одобриха започването на преговори със страните членки на ЕС по въпроса. Приетото решение изпреварва с една година предложението на Комисията това да стане..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски". Такава прогноза направи пред БНР адв. Николай Хаджигенов, общественик и бивш партиен функционер. Депутатите от ГЕРБ - в страната. Какво ги питат в Бургас и Созопол? "Отдавна говоря за това, че..
Гръцкият парламент прие спорна реформа, която ще позволи 13-часов работен ден при изключителни обстоятелства. Два дни продължиха дебатите по законопроекта, предложен от консервативното правителство, на фона на остри критики от страна на синдикатите и опозиционните партии. Лявата опозиционна партия СИРИЗА не участва в гласуването, а говорителят..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..
Новата сглобка - управляващата четворна коалиция - ще продължи по същия начин - там няма отърване, там има серия от зависимости и нищо няма да се..
"Влизаме в онзи момент, в който винаги съм мразила в училище, да разсъждаваме какво иска да ни каже авторът. Добре съм се справяла, била съм отличничка..