Това обясни пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев, след като днешният, трети, бойкот срещу високите цени в големите търговски вериги беше съпътстван и от обявяване на борба с банковите такси. Зад инициативата застават няколко организации, които призовават да не се пазарува и да не се плаща с банкови карти.
"Основна част от печалбата на банките се формира от лихвения приход, а не от таксите. Това е поредното популистко начинание на тази група политици, които приканват да се направи бойкот. На мен ми звучи глупаво този призив: "Не плащайте с карти".
Част от картите имат кешбек и ако в рамките на година направите определен обем плащания, един малък процент ви се връща. Освен, че реално е безплатно като услуга да плащате с карта, голям плюс е и това, че имате 40-дневен срок да възстановите парите по нея без абсолютно никакво олихвяване".
Когато теглиш пари в брой от банкомат, обаче се заплаща определена банкова такса, отбеляза той.
"Касовите операции ще стават по-скъпи".
Тошев припомни, че 2024 година беше рекордна по отношение на кредитирането в банковата система в България.
"Търсенето на ипотечни кредити продължава да надминава нови върхове и рекорди. Това от една страна се дължи на факта, че продължаваме да сме с едни от най-ниските лихви не само в Европа, може да кажем и по целия свят.
При депозитите също има положително развитие.
Активността на пазара на имоти е една от причините ипотечното кредитиране да е толкова търсено. Най-вероятно и тази година ще видим пореден рекорд по отпуснати ипотечни кредити в страната.
От първи октомври миналата година БНБ въведе рамка, която банките задължително трябва да спазват. Всеки желаещ да изтегли ипотечен кредит трябва да има поне 15% от стойността на имота. Кредитите не трябва да са за повече от 30 години. Не повече от половината от дохода на кредитоискателя да отива по погасяване. Тази рамка доведе до леко намаляване на кредитирането, но само в сегмента на хората с по-ниски доходи".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6". Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..
Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..
21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард. Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила.
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..
Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората. Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...
Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите". В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..