В дните на фестивала "Кукерландия", който тази година се провежда от 27 февруари до 2-ри март, художници от Ямбол и региона подредиха изложбата "АртАреал'25" - посветена на многообразието и богатството на народните традиции в региона.
Магнетизъм, виталност, жизненост са част от усещанията, които авторите преплитат в творбите си и ги превръщат в мост към миналото.
Преди зимата да си отиде и пролетта да събуди земята за нов живот, в долината на Тунджа властват кукерите - те са тези, които вещаят плодородие и изобилие. Правят го от хилядолетия, още от времето, когато районът е населяван от траките.
Именно кукерските игри са давали началото на новата стопанска година, вярвало се е, че маскираните са посредниците между земния свят и отвъдното, където властват предците - закрилници.
В наше време маската и ритуалното засяване са загубили първоначалното си значение, но въпреки това интересът към тях не секва, дори напротив. Доказва го и изложбата на ямболските художници в галерия "Жорж Папазов", в която са включени над 50 произведения на повече от 30 автори, споделя художникът Кольо Костов.
Повече от четвърт век в Ямбол се провежда празника на Кукерите, но всъщност в този регион на страната, кукерството отдавна е оставило своята следа. Не случайно този район се нарича Кукерландия – земята на кукерите:
Имената на художниците, участващи в изложбата са изненада за посетителите, но сред тях са изключително популярни творци, които провокират, както себе си, така и зрителя, казва Костов.
"Не искам да споменавам конкретни автори, но всеки е бил провокиран да се свърже с тази тема и мисля, че това си личи. Там е и силата на тази изложба. Мисля че хората ще го оценят, всеки ще усети тази позитивна вибрация, която витае в изложбената зала. В крайна сметка изкуството е вид споделяне, така че галерията е мястото, където публиката и художници те могат да се срещат".
И с няколко думи да припомним, че именно днес е кулминацията на маскарадния фестивал "Кукерландия" в Ямбол.
В 10,30 часа в градския парк на две сцени близо 60 маскарадни групи от цялата страна ще представят, пред компетентно жури, ритуали и танц, характерни за различните райони на страната.
В съботния и неделния ден над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии и джамалари ще огласят с хлопки, чанове и звънци градския парк. Предвидена е и богата съпътстваща програма.
Още по темата слушайте в репортажа на Даниела Костова за "Закуска на тревата".
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..