Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчелари и земеделци се обявиха срещу ветропарковете в Добруджа

| Репортаж
Снимка: Мая Райнова

Пчеларски организации, сдружения с нестопанска цел и зърнопроизводители се обявяват срещу изграждането на ветрогенератори и фотоволтаици върху земеделска земя. През последните няколко месеца с увеличаването на инвестиционните намерения за построяването на нови ветропаркове, в Добруджа нараства и недоволството срещу тях. Някои от общинските съвети излязоха с обща декларация срещу подобни инвеститори. 

Припомняме, че през миналата година се провали провеждането на местен референдум в община Добрич по темата, който трябваше да се направи заедно с парламентарните избори на 27 октомври. 

Пчеларите в област Добрич искат цялостно прекратяване на изграждането на ветро- и фотоволтаични паркове върху обработваеми земеделски земи. По думите на председателя на Сдружение "Пчела Добрич" Галин Георгиев пчеларството в Добруджа е застрашено от изчезване, ако всички инвестиционни предложения бъдат реализирани.

"За нас е важно всеки човек да разбере, че ветропарковете са вреда за нормалния човек и за всички обитатели на районите, в които се монтират".   

Според Галин Георгиев колегите му, които гледат пчели около ветропарковете на територията на общините Каварна и Шабла, изградени преди десетина години, претърпяват повече зимна смъртност, в сравнение с останалите:

"От тях получаваме сигнали всяка пролет, че от пчелините, които са в близост до ветрогенераторите, семействата са много отслабени и имат много голяма зимна смъртност".

Пчеларят Десислав Янакиев също изрази опасенията си за бранша и представи данните от изследване, без да стане ясно от кого е направено то.

"Биологията на пчелите не позволява те да бъдат отглеждани в условия на индустриални ветропаркове. /.../ Настояваме министърът на енергетиката да промени законите и по този начин да спаси един много важен сектор. Притесненията ни са, че може да настъпи екокатастрофа, защото ще се нарушат природните закони".

Срещу изграждането на ветропаркове се обявиха и от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Земеделската земя е национално богатство и трябва да я защитим, посочи Радостина Жекова, член на Управителния съвет на НАЗ.

"Няма как инвестиционните намерения на една шепа хора да определят развитието на земеделието в България. Твърдо стоим зад колегите от сектор "Пчеларство". /.../ Ясно становище - твърдо против лобирането за ВЕИ-та в Добруджа".

Утре пчеларите в Добрич ще се присъединят към националния протест на колегите си. След като от Агенция "Пътна инфраструктура" не разрешиха протестът им да бъде на автомагистрала "Хемус", те ще се съберат пред спортната зала "Добротица" в Добрич.
Целия репортаж на Мая Райнова в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52