Има сериозен проблем с организацията на всички български културно-исторически обекти.
Това каза пред БНР археологът проф. Николай Овчаров и добави:
"Особено с организацията на вече направените или направени в голяма степен обекти. Често ме питат Перперикон кога ще е готов и казвам, че това ще е след някое поколение, защото това е цял град. Но организацията на направеното не е в най-добрата му форма".
На 24 февруари името Перперикон бе утвърдено от Международната комисия за нови названия към Международния астрономически съюз.
"Знаех, че през 2014 година една ученичка от Варна го открива под ръководството на учени. Между Юпитер и Марс този нов астероид е с номер 560085. Варненци са решили името му да бъде Перперикон", разказа проф. Овчаров и подчерта, че Перперикон напълно заслужава това.
Английският вестник "Гардиън" го нареди в десетката на най-забележителните обекти в Европа, а в National Geographic и в американски сайт беше наречен "европейски Мачу Пикчу".
"В чужбина Перперикон може би има не по-малко отразяване, отколкото в България. Огромно признание е това. Като човек, който е открил Перперикон, не мога да не се радвам, разбира се. Перперикон заслужава това нещо. Но има и оплаквания, разбира се. Не всичко е уредено на Перперикон. И не само на Перперикон, аз бих казал, че на всички български културно-исторически обекти има сериозен проблем с организацията", коментира той и даде пример с Гърция и Турция, където държавата решава в кои обекти да се концентрират средствата, за да бъдат те направени:
"Като закон и тук е така. Защо? Каква е процедурата да се печелят европейските проекти, без които не бихме могли в момента. Първо - да се актува обектът. ... След това държавата ги дава на нещо като концесия, то е малко по-различно, на Общината. Може и на други, но 100% се дават на общините. И така Община Кърджали, да речем, за 10 г. трябва да стопанисва този обект. Разбира се, взема и печалбата от него, но стопанисването на цели такива обекти съвсем не е лесна работа. Според мен държавната помощ е задължителна, както е в Гърция, Турция, Италия и т.н. В България практически държавата не дава нищо. Всичко, което е свързано с консервация и реставрация, се прави 100% с европейски средства".
Държавата трябва да посочва приоритетните обекти, в които да се концентрират средствата за разкопки, смята археологът и уточни, че като такива са определени 5 - Перперикон, Хераклея Синтика, Солниците в Провадия, Рациария и Мисионис:
"Тези обекти са подбирани не само на базата на тяхната културна и археологическа стойност, но и на базата на икономиката на съответния район. За нас културният туризъм е много важен. Ние сме сред трите страни в Европа с най-много паметници, наред с Гърция и Италия. 43 000 регистрирани паметници имаме".
Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Николай Овчаров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..