Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: Има сериозен проблем с организацията на културно-историческите обекти

| Интервю
Проф. Николай Овчаров
Снимка: Стефан Кунчев

Има сериозен проблем с организацията на всички български културно-исторически обекти.

Това каза пред БНР археологът проф. Николай Овчаров и добави:

"Особено с организацията на вече направените или направени в голяма степен обекти. Често ме питат Перперикон кога ще е готов и казвам, че това ще е след някое поколение, защото това е цял град. Но организацията на направеното не е в най-добрата му форма". 

На 24 февруари името Перперикон бе утвърдено от Международната комисия за нови названия към Международния астрономически съюз.

"Знаех, че през 2014 година една ученичка от Варна го открива под ръководството на учени. Между Юпитер и Марс този нов астероид е с номер 560085. Варненци са решили името му да бъде Перперикон", разказа проф. Овчаров и подчерта, че Перперикон напълно заслужава това. 

Английският вестник "Гардиън" го нареди в десетката на най-забележителните обекти в Европа, а в National Geographic и в американски сайт беше наречен "европейски Мачу Пикчу". 

"В чужбина Перперикон може би има не по-малко отразяване, отколкото в България. Огромно признание е това. Като човек, който е открил Перперикон, не мога да не се радвам, разбира се. Перперикон заслужава това нещо. Но има и оплаквания, разбира се. Не всичко е уредено на Перперикон. И не само на Перперикон, аз бих казал, че на всички български културно-исторически обекти има сериозен проблем с организацията", коментира той и даде пример с Гърция и Турция, където държавата решава в кои обекти да се концентрират средствата, за да бъдат те направени:

"Като закон и тук е така. Защо? Каква е процедурата да се печелят европейските проекти, без които не бихме могли в момента. Първо - да се актува обектът. ... След това държавата ги дава на нещо като концесия, то е малко по-различно, на Общината. Може и на други, но 100% се дават на общините. И така Община Кърджали, да речем, за 10 г. трябва да стопанисва този обект. Разбира се, взема и печалбата от него, но стопанисването на цели такива обекти съвсем не е лесна работа. Според мен държавната помощ е задължителна, както е в Гърция, Турция, Италия и т.н. В България практически държавата не дава нищо. Всичко, което е свързано с консервация и реставрация, се прави 100% с европейски средства".

Държавата трябва да посочва приоритетните обекти, в които да се концентрират средствата за разкопки, смята археологът и уточни, че като такива са определени 5 - Перперикон, Хераклея Синтика, Солниците в Провадия, Рациария и Мисионис:

"Тези обекти са подбирани не само на базата на тяхната културна и археологическа стойност, но и на базата на икономиката на съответния район. За нас културният туризъм е много важен. Ние сме сред трите страни в Европа с най-много паметници, наред с Гърция и Италия. 43 000 регистрирани паметници имаме". 

Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Николай Овчаров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08