Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Великов с поглед към националните празници и националните герои

Паметникът на Свободата на вр. Шипка
Снимка: Венета Николова

Седмицата, в която отбелязахме Националния празник - с още един поглед към честването. Колко значим е Трети март и какво е мястото му в празничния календар на българина разказва д-р Искрен Великов от къщата-музей на Захари Стоянов.

Известно е, че на 3 март се подписва Санстефанският мирен договор, който обаче е прелиминарен - предварителен и не слага край на Руско -Турската война:

"Това наистина е много важно уточнение, защото по принцип всеки военен конфликт завършва първо с примирие, а след това с мирен договор. В нашия случай това е Берлинският договор. А Санстефанският мирен договор е предварителен и той няма такава юридическа стойност и тежест.

Той всъщност е в контрапункт на всички предварителни договорености, които Русия е сключила и с Австро-Унгария, и с Германия, тоест с всички останали европейски държави, защото говорим за 19 век и тогава Европа се е стремяла дейностите в нейните предели да се управляват от европейските държави в по-голяма степен. 

И това наистина е важно уточнение, защото от днешна гледна точка Сан Стефано е просто един идеал, смята д-р Искрен Великов.

"3 март е обявен за национален празник от 1990 година, тоест едва последните 35 години 3 март е национален празник, допълни още Великов.

Във времето на социализма България няма национален празник, но един от официалните празници се усещаше като национален и това беше 9 септември. Фактът, че и следващият 10 септември беше неработен, още повече усилваше значението на паметната дата.

Сега празник имаме, макар и спорен, но пък в борбата за свобода от османска власт имаме своите национални герои.

"Ако разгледаме Възраждането като нашето героично време, в неговите рамки неминуемо на върха се появява Априлското въстание. И до ден днешен Априлското въстание не е част от нашата официална празнична система, тоест то няма статут на официален празник. Ние го отбелязваме, има събития, има тържествена заря проверка, но не е със същия статут. А там я няма ролята на Русия. Докато при Руско-турската война я има, тя е очевидна, смята още Великов. 

"Ако трябва да съм честен, от момента на обявяването на Независимостта до 1944 - 1945 година, някак си се явява така, че именно обявяването на Независимостта се приема като връх в празничната система. Това е национален празник, в смисъл на празник на нацията като такава, не е династичен, не е църковен и е непреходен - тоест няма значение кой е владетелят към този момент или каква точно е формата на управление, той си е той - празникът - 22 септември, каза още д-р Искрен Великов за БНР. 

В Русе има три музейни експозиции, които разказват за героите от преди и след Освобождението. Това са къщата-музей на Баба Тонка, Пантеона на възрожденците и къщата на Захари Стоянов.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидия Енчева

На корта в Силистра Лидия Енчева прави първите си стъпки в тениса

Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в  Кипър. Любовта ѝ   към тениса започва..

публикувано на 14.04.25 в 14:53
Иван Драгошинов

Иван Драгошинов: За по-голяма сигурност в планината инсталирайте специално приложение на ПСС

В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител.  Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..

публикувано на 14.04.25 в 11:49

Благотворителната изложба "Изкуство с мисия" е в подкрепа на деца със специални потребности

На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..

публикувано на 13.04.25 в 06:27

Витоша... в бъдеще време

Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..

публикувано на 11.04.25 в 11:20
Модели представят колекция на

Италианският моден холдинг "Прада" стана собственик на "Версаче"

Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..

публикувано на 11.04.25 в 10:48

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35