Правилно е решението на правителството за създаване на Център за иновации в отбраната, защото бързо еволюира начина на водене на война и това се вижда в Украйна, оцени решението за нова държавна структура Ивайло Иванов, експерт по сигурността и представител на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик", в интервю пред БНР.
"Няма съмнение, че имаме нужда от подобен център и трябва да е осигурен с финансиране. Трябва да използване това, че ЕК генерира около 800 млрд. евро за сигурност за следващите 4 години и българската индустрия да модернизира своето производство", аргументира се експертът по сигурност.
Според него България трябва да започне, "да произвеждаме боеприпаси от ново поколение".
"И това финансиране, което се задава ще даде възможност на страната ни да се възползва, за да получи добър резултат за нашите собствени въоръжени сили и като икономически растеж", допълни той.
В предаването "Нещо повече" той коментира решението на Съвета за национална сигурност, свикан от премиера Росен Желязков, за българската позиция за Украйна.
"Разделянето между САЩ и Европа, което ясно виждаме ще има изключително негативни последици за сигурността, не само в Европа, но и в САЩ. А американците ще открият това на доста по-късен етап от нас. В крайна сметка в момента в Европа се води най-тежкият конфликт от времето на Втората световна война. Все още нещата не са завършили", прогнозира представителят на "Атлантик".
Според него САЩ не вижда съюзник в лицето на Европа, по начина, по който са виждали по време на Втората световна война:
"Тръмп преди дни погрешно каза, че "целта на ЕС и създаването е да прецака САЩ". А това означава, че САЩ ще отговорят и вече имаме заявки в икономическата и други сфери. Най-лошият вариант е, че САЩ ще използват икономически и политически средства да разбият единството на ЕС. Тръмп обича за изпъква, а ЕС е основан на друга логика и това не му харесва."
Иванов коментира, че в Лондон е поет ангажимент Великобритания и Франция да предложат мирен план за Украйна, който да бъде представен на САЩ:
"Когато този план бъде представен на Тръмп, ще кажем има ли чуваемост или имаме пълно скъсване с американската политика."
И обясни, че мир нищо не означава, ако не се отговори на въпросите – за суверенитета на Украйна, запазване на възможностите да избира посоката на развитие, да има възможност да се отбранява, отхвърляне на ограниченията върху украинските въоръжени сили. А също и за кои украински територии става дума?
"Няма яснота и това е един от проблемите, когато говорим за мир, въпросът е би бил какъв е този мир? В настоящата ситуация, виждаме заявки за отстъпки от страна на САЩ, без да виждаме такива от руска страна, а се увеличават исканията им. Това означава ли че Русия ще контролира окупираните територии. Според оценките Русия не контролира около 26 000 кв. км от тези 4 области и при мирно споразумение трябва ли Украйна да им ги отстъпи? Кой ще плати за разрушенията, които според Световната банка възлизат на около 500 мрлд. долара", коментира Ивайло Иванов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Прокуратурата в Гърция потвърди окончателно, че приема всички искания на гладуващия баща пред парламента. След 23-дневна гладна стачка на бащата на една от жертвите в железопътната катастрофа край Лариса, гръцката прокуратура окончателно потвърди, че приема всички искания на гладуващия Панос Руци. Поради административни неточности се..
Лобистки и в нарушение на процедурите - така от партия "Възраждане" определиха законопроекта за "Лукойл", който стана ясно, че е внесен днес в спешен порядък от управляващата коалиция. Депутати от ПП-ДБ: Законова поправка осигурява контрол на Пеевски за продажба на "Лукойл" Депутатите Искра Михайлова и Йордан Тодоров обвиниха управляващите партии,..
Медиците в общинската болница в Павликени заплашват с колективна оставка, ако на провеждащото се в момента заседание на общинския съвет бъде сменен дългогодишният управител на лечебното заведение д-р Ренета Кръстева. През 2023 година тя беше уличена от Антикорупционната комисия в конфликт на интереси и мандатът ѝ изтече. Конкурсът за болничен..
Прокурор и полицейски служители влязоха в Регионалната дирекция за национален строителен контрол в Бургас и в Община Несебър. От двете институции се изземат документи свързани със строителството във вилно селище "Елените" заради образуваните досъдебни производства за смъртта на 4-ма души при наводненията. Басейнова дирекция "Черноморски..
Европейската комисия предложи нов регламент, с който да защити фермерите в ЕС от потенциални негативни последствия от търговското споразумение с Меркосур. Предложението идва в контекста на засилващата се тревога, че вносът на евтини земеделски продукти от Южна Америка може да дестабилизира европейските пазари и доходите на производителите...
Валежите в Плевенска област продължават, като до момента четири пъти е надвишена нормата за октомври от падналото количество дъжд. В Плевен са отчетени около 120 литра на квадратен метър. Обстановката е спокойна и няма възникнали ситуации. Дъждът до момента не е причинил инциденти, а по-скоро зарадва плевенчани и осигури питейна..
"В страните на Източния фланг на ЕС са необходими способности за използване на дронове при удари по наземни цели, ако врагът се опита да нахлуе в тези държави". Това заяви еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс в Европейския парламент в Страсбург по време на дебат за единния европейски отговор на руските нарушения на въздушното пространство на..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре..
В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е..