Трима от шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия във Великобритания, бяха признати за виновни - 33-годишната Катрин Иванова, 30-годишната Ваня Габерова и 39-годишният Тихомир Иванчев.
Подсъдимите са с мярка за неотклонение "задържане под стража" до произнасяне на присъдите между 7 и 12 май.
Процесът в Централния наказателен съд приключи преди повече от 10 дни, но едва днес съдебните заседатели излязоха с решение и то е че, тримата български граждани са виновни. Иванова бе осъдена и за притежаване на множество фалшиви документи за самоличност.
Други двама от шпионската клетка, които са смятани за ръководители - Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни преди процеса. Днес за първи път стана ясно, че и шестият обвиняем Иван Стоянов също се е признал за виновен.
В продължение на повече от три месеца съдебното жури бе запознато с много материал уличаващ Иванова, Габерова и Иванчев, които пледираха невинни, в шпионаж между 2020 и 2023 г. Шпионската клетка се е занимавала с наблюдение на хора и места, набелязани от Русия, включително разследващи журналисти и американска военна база в Германия, като нейни членове са кръстосвали Европа от базата си в Обединеното кралство.
Планирани са заговори за отвличане и убиване на някои от "мишените" на групата, както и използване на дамите като "сексуален капан". Сред ключовите мишени са разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов, разкрили ролята на Русия в атаките с нервнопаралитични вещества срещу руския опозиционен лидер Алексей Навални през 2020 г. и Сергей Скрипал в Солсбъри през 2018 г.
Новината за признаването за виновни в шпионаж в полза на Русия на трима от българската шпионска клетка в Обединеното кралство бързо се превърна във водеща на Острова, измествайки дори новините около Украйна и Доналд Тръмп.
Британските медии буквално са залети с обширни материали по шпионският скандал. Би Би Си и Скай нюз припомнят подробно кои са обвиняемите и операциите, в които са били замесени, включващи следене на места и хора, сред които разследващи журналисти и американска база в Германия.
"Файненшъл таймс" и "Дейли телеграф" обръщат специално внимание на фактическия ръководител на групата – Ян Марсалек. "Ян Марсалек – технологичен бос, е руски шпионин, който е ръководил шпионски клетки из цяла Европа и сега се укрива. Той е един от най-издирваните мъже в света", пише "Дейли телеграф".
"Дейли мейл" пък цитира Доминик Мърфи от антитерористичната служба на Скотланд ярд, който предупреждава, че още руски шпионски клетки дебнат във Великобритания.
" Трудът не е кой знае колко извеждан като голяма ценност в българската, пък и въобще в литературата , може би за разлика от изобразителните изкуства. Поне така ми се струва". Това коментира в интервю за БНР проф. Николай Аретов , литературен критик: "Като обект на изображение като че ли трудът е една тегоба, една мъка за хората, които трябва с..
Мобилните обезсоляващи инсталации за питейна вода, които Обединените арабски емирства предоставят безплатно на Кипър, за да го спасят от тежката водна криза, вече се товарят и тръгват за острова. Днес в Дубай външният министър Константинос Комбос подписа споразумението между двете страни за тяхното изпращане, съобщиха от министерството. Помощта..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
Задържаният е на 59 години, грък от грузински произход, съобщиха разследващите. Той е снимал и е изпращал по нелегален канал военна информация от пристанище Александруполис, което се използва за доставка на оръжие от САЩ за Украйна. Разследващите съобщиха, че задържаният е направил признание, че е бил вербуван от друго лице, на което е..
Административният съд в Атина взе безпрецедентно решение - обезщети с 50 хиляди евро гръцки гражданин, който след поставяне на ваксината "Астра Зенека" срещу Covid-19, е получил рядко неврологично заболяване.Според медицинската комисия 40-годишният грък след ваксината страда от синдрома на Гилен-Баре . В резултат на ваксинирането е..
Денят на труда е повод да обърнем внимание на трудностите на работното място. Все повече хора изпитват хронична умора, загуба на мотивация, чувство на изтощение - симптоми на така наречения бърнаут или прегряване . Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за БНР Ина Антонова , психолог, обясни как да го..
За първи път водещият фестивал на Турция за авиация, космос и технологии TEKNOFEST се провежда в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. Единадесетото му издание се открива днес, а в събота се очаква той да бъде посетен от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който ще бъде на официална визита на острова. В..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..