Това заяви пред БНР Любомир Каримански, като подчерта, че това е експертното му мнение на финансист и икономист.
"В следващите години ръстовете и това, което става и в САЩ, и в Германия, и с митническата война, която започва между САЩ, Европа и Китай е изключително притеснително, и именно затова трябваше да имаме още от началото на тази година първите сериозни стъпки за това да имаме фискална консолидация. Това не се наблюдава в бюджета", обясни той.
В предаването "Неделя 150" Каримански, който е и член на УС на БНБ, отбеляза, че има 24% повече разходи в бюджета в сравнение с миналата година (18,5 млрд. лв. повече). Как да очакваме с това увеличение на разходите да имаме фискална консолидация и консолидация на разходите, попита той и подчерта, че това е немислимо.
"Недопустимо е да имаме публични разходи, които да са извън държавния бюджет в други нормативни актове на специализирани закони. Това разваля фискалната дисциплина в страната. /…/ В този момент е изключително важно, дори наложително, министърът на финансите да бъде с ранг на вицепремиер поне или дори да бъде премиер. В този момент това да може да се направи бюджет, който да отговори на всички нужди и да се знае в същото време, че ще се върви към затягане на разходите, е изкуство".
Според него мнозинството е имало възможност да промени част от законите или да наложи мораториум върху част от законите, които правят разходите през 2025 г. По думите му нямаме целево бюджетиране на разходите по необходимост. "Ние даваме в определени министерства на калпак на всички увеличаване на заплатите", посочи финансистът и добави, че няма оценка за това дали има ефективност. Освен това, според него, не може постоянно на държавните предприятия да им бъдат вземани дивидентите. За него това не е хубава практика.
Любомир Каримански коментира и дълга на държавата, както и обясни за държавно гарантирания дълг, който е още 5 млрд. Общо стават 24 млрд. за една година, изчисли той и каза:
"Ръстът на нарастване на дълга е такъв, че започваме да виждаме сянката на дълговата спирала. Това вече е опасно. Това е един тон, който се задава от Европа".
По думите му темпът на нарастване на дълга в България е един от най-високите в Европа.
"В държавата реално инвестиции, които да носят добавена стойност за публичния сектор и да увеличават приходната му част, в последните няколко години не се виждат. Нямаме добавена стойност в индустриите. БВП на България нараства благодарение на потребление, но не и благодарение на индустрията".
Експертът очерта някои геополитически рискове и геоикономически конфликти. Той изтъкна също слабия ръст на икономиката, както и недостига на квалифицирана работна ръка. По думите му Европа изостава значително в степента на дигитализация и прилагането на иновации. Според него причина за това е регулаторната "задръстваща" рамка, която трябва да бъде облекчена.
Любомир Каримански изказа мнение, че еврозоната ще има необходимост от трансформация или промяна. Ако това стане по политически причини, това е силно притеснително, смята той.
"България все още има една от най-принципните дисциплини, системи, правила, които действат и те действат в посока на това да имаме дисциплинираща фискална политика все още".
Според него политиците трябва да обясняват на хората какво целят с предлагания бюджет. В момента няма разказ за бюджета, отбеляза финансистът. Според него не виждаме това, което е направено като програма на правителството.
Ако между първо и второ четене се допусне раздуване на разходната част на бюджета, това ще е негативно за България, коментира той. Ако не сме способни да направим разказа си достатъчно мотивиран и да оправдава достатъчно това, което стои като числа и проценти, ще бъде трудно, прогнозира още Каримански.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Любомир Каримански в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Политическа буря предизвика присъдата срещу френската крайнодясна лидерка Марин льо Пен, призната за виновна по делото за корупция и присвояване на европейски средства. Льо Пен получи четири години затвор и 5 г. неизбираемост. Марин льо Пен е призната за виновна за присвояване на публични средства Марин льо Пен напусна съдебната зала,..
"Хамас" призова "всеки, който може да носи оръжие" по света да се бори срещу плана на американския президент Доналд Тръмп за изселване на жителите на Газа в съседни страни. Израел предложи удължаване на примирието в Газа в замяна на връщането на около половината от останалите заложници, държани от Хамас в палестинския анклав. "Не пазете нито..
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия и Съединените щати продължават да работят върху идеите за възможно мирно уреждане в Украйна, включително по спирането на огъня в Черно море, както и за изграждането на двустранни връзки, въпреки че американският президент Доналд Тръмп заяви, че е "ядосан" на Владимир Путин, предаде Ройтерс...
Започват тестове на нова инсталация за преработка на отпадъци край кюстендилското с. Радловци, открита преди година и половина, каза за БНР кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Вече има сключен договор с дружество оператор за 5 години. Сепариращата и компостираща инсталация беше завършена с около 12 млн. лева европейско финансиране. Там ще..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...