Това заяви пред БНР дългогодишният военен репортер Георги Ангелов. По думите му, амбицията на американския президент е да влезе в кампанията за междинните избори догодина като миротворец.
"Дори да има примирие, то ще бъде временно", смята той.
Според него "американците са намалили със сигурност достъпа до разузнавателни данни" на Украйна.
Преговори за условия за мир на по-ниско ниво се водят не отсега. Позицията на Киев беше, че могат "да оставят ДНР и ЛНР, но тогава искаха Крим". Сега очевидно са готови на териториални отстъпки, защото тази война ще изтощи Украйна, посочи журналистът.
Официалната позиция на Кремъл е, че не отстъпва от позициите си отпреди войната, напомни Ангелов. Той изрази убеденост, че на масата може да бъде сложена претенцията за границите на НАТО и не изключи руският президент да поиска "увеличаване на влиянието върху държавите, които смята, че по право му принадлежат", като това пряко ни засяга.
В последните години има в пъти увеличаване на дезинформацията – основният наратив е, че Русия е алтернатива на Запада, а Западът е лош, отчита военният репортер.
Във връзка с плана "Превъоръжи Европа" Ангелов коментира, че битува тезата "когато не въоръжаваме Българската армия сме предатели, а ако я въоръжаваме – вземаме от бедните".
"Въоръжаването на Европа предполага въоръжаването на Българската армия."
Ангелов не изключва в един момент да се наложи изборът между НАТО и ЕС.
"Европейската отбрана продължава да стъпва на подпората НАТО. Друг е въпросът дали НАТО ще бъде със САЩ или без САЩ."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Пловдив започна кампанията за кандидатстване за прием в първи клас за следващата учебна година. Родителите ще могат да кандидатстват онлайн чрез електронната система на Общината, където се обявяват свободните места. По-ранното подаване на заявление не носи предимство, важно е да бъде спазен крайният срок, който за първото класиране е четвърти юни,..
Въпреки 20-процентното увеличение на заплатите в общинската болница в Дупница продължава да има недостиг на кадри - особено на медицински сестри, съобщи управителят д-р Стефан Николов. Средната заплата в дупнишката болница е около 2000 лева, а с редно възнагражденията на персонала са били завишени с около 200- 300 лв. От ръководството на..
В областната болница в Монтана наградиха медицински сестри с над 30 годишен опит. Отличените са номинирани от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи в града. Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството Медсестри на протест с искане за увеличение на заплатите По повод Международния ден на..
До 90% смъртност на пчелите в различни региони на страната констатират земеделците тази пролет. Това предполага лоша година и значително по-слаби добиви на мед. Браншът е изправен пред сериозни предизвикателства, а решения не са възможни без институционална намеса – за това ще алармират пчелари и ветеринарни лекари на дискусия в БТА. Тревожно..
"Продължаваме Промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) внесе в Народното събрание проект на Декларация за завършване на пълноценната интеграция на Република България в Европейския съюз чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г., съобщиха от пресцентъра на коалицията. Вносителите настояват Народното събрание да обсъди и гласува..
Диверсионна група, направлявана от руските тайни служби и включваща украински имигранти, е отговорна за големи пожари във Варшава и Вилнюс. Това показват предявени обвинения в Полша, след като страната обвини Русия за разпалването на огромен пожар в търговски център преди година. Вчера премиерът Доналд Туск използва социалните мрежи, за да обяви, че..
"Хамас" предаде днес на Международния комитет на Червения кръст израелско-американския заложник Идън Алекзандър, който вече пътува към Израел, предаде Ройтерс, като се позова на официален източник. Военното крило на палестинското ислямистко движение потвърди в изявление, че е освободило Алекзандър. От "Хамас" изразиха готовност да участват в преговори..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..