Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК трябва да бъде изгонена още днес, опорочиха всичко на изборите и това продължава, заяви лидерът на ДПС- НН

Пеевски: Ако стане тази ала-бала в парламента с още една партия, без "Ново начало" всичко е свършило

Делян Пеевски
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Някой се опитва през задния вход да вкара нова партия в парламента. Това заяви в кулоарите на НС председателят на ДПС - Ново начало Делян Пеевски в коментар за скандала около преизчисляване на част от гласовете на последните парламентарни избори. Той настоя за незабавна смяна на ЦИК:

"ЦИК не си върши работата. За пореден път казвам, че този ЦИК трябва да бъде изгонен още днес, защото опорочиха всичко и по време на изборите, това продължава и към днешна дата. Според мене през задния вход се вкарва една партия в парламента.

Ако наистина липсват от цели секции бюлетини, това е нечувано и трябва веднага да се установи къде са тези бюлетини и най-важното – кой ги отрадна и дали липсата на тези бюлетини ще доведе до влизането на нова партия в парламента. Ще разберем кой ще си има партия в парламента. Тази партия влиза заради някой тук".
 "Изборите дали се касират го решава КС. Ако ги касира, отиваме на избори, което е един чудесен вариант", допусна Пеевски.

Правителство все пак е нужно в този момент и от ДПС - Ново начало" зависи дали ще има правителство, подчерта Делян Пеевски:

"Няма да позволя на деребеите да свалят правителството, защото в момента има бюджет, има еврозона и много важни неща за хората. Правителството чуха "Ново начало" по всички теми, които са важни за хората, заложени са в бюджета, този бюджет ще го гласуваме. Нататък ще гледаме.

Както се виждат, ако стане тази ала-бала в парламента с още една партия, без "Ново начало" всичко е свършило. И ние ще решим кога да свърши или да не свърши! Но за нас е важно да има институции, да има държава".
Делян Пеевски защити действията на Прокуратурата и видя в обвиненията към нея опит за дестабилизация на държавата: 

"Ако има изчезнали бюлетини, те могат да наблюдават само това и да търсят, ако има откраднати бюлетини. Прокуратурата не може да се бърка в КС и от това, което съм видял, не виждам такава намеса. Това са пискания на ПП-ДБ, които си измислят такива неща, защото се вижда какви престъпления са извършили по времето на техните управления.

Защото, колеги, трябва да разберете каква е идеята на всичко, което се случва – ако има откраднати и липсващи бюлетини, на базата на това се променя прагът за влизане в парламента. Просто една партия ще влезе в парламента, защото се сменя прагът".
На обвиненията от лидери на ПП и ДБ, че стои зад действията на Прокуратурата, той отговори така: "Сигурно сутрин родителите им им сменят чаршафите, след като цяла нощ са си мислили за мен".
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи

Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да работи.  От Столичната община оповестиха, че заради насрочения за тази вечер финал на шоуто "Като две капки вода" от 19 часа на националния стадион "Васил Левски" метрото ще работи с удължено..

публикувано на 18.05.25 в 07:29
Кандидатите на балотажа Джордже Симион (л.) и Никушор Дан

Румъния гласува на балотаж за президент

Румъния избира президент. В битката за двореца "Котрочени" един срещу друг се изправят националистът Джордже Симион и опозиционният проевропейски независим кандидат Никушор Дан, кмет на Букурещ.  Резултатът от провелия се на 4 май първи тур доведе до оставка на премиера Марчел Чолаку и разклати сериозно управляващата коалиция.  Вотът, който вече..

публикувано на 18.05.25 в 04:37

Лондон смята, че Русия е постигнала тактически успехи в Донецка област, но изпитва недостиг на ресурси

Британското военно разузнаване смята, че руските сили са постигнали "тактически успехи" в Донецка област, но изпитват известен недостиг от човешки и бойни ресурси.  Позовавайки се на разузнаването, британското министерство на отбраната съобщи, че Русия извършва атаки в Часoв Яр, Торецк и източно от Покровск. Руските сили са напреднали на 5..

публикувано на 18.05.25 в 04:30
Австрийският изпълнител Джей Джей с наградата

Австрия спечели Евровизия 2025 с "Wasted Love" на Джей Джей

Австрия спечели тазгодишното издание на песенния конкурс "Евровизия". Джей Джей с песента си "Wasted Love" изпревари израелската певица Ювал Рафаел, чието изпълнение беше лидер в класирането почти докрая по време на обявяването на вота от публиката.  Трета се класира Естония, само на точка разлика от Израел.  Австрия водеше и при гласуването на..

публикувано на 18.05.25 в 02:36
Полицията е арестувала пропалестински демонстрант в Базел

Протестиращи против участието на Израел на "Евровизия" влязоха в сблъсъци с полицията

Пропалестински протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията в швейцарския град Базел, където се провежда финалът на песенния конкурс "Евровизия". Те се обявиха против участието на Израел в конкурса предвид продължаващата офанзива в Ивицата Газа. Стълкновенията станаха малко преди израелската изпълнителка Ювал Рафаел, оцеляла от нападението от 7..

публикувано на 18.05.25 в 01:30

Испанската телевизия RTVE отново оспори участието на Израел на "Евровизия"

Участието на Израел във финала на "Евровизия" доведе до напрежение и в Испания, където общественият оператор RTVE влезе в открит конфликт с Европейския съюз за радио и телевизия.  "Пред лицето на човешките права мълчанието не е опция. Мир и справедливост за Палестина." Този надпис на черен фон на испански и английски език беше излъчен от канал..

публикувано на 18.05.25 в 01:15
Антониу Коща

Коща: Шокиран съм от новините от Газа. Насилието трябва да спре!

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща заяви, че е шокиран от ситуацията в Ивицата Газа, която е обект на нова израелска офанзива. "Шокиран съм от новините от Газа. Гладуващи цивилни, разрушени болници. Насилието трябва да спре!", написа коща в социалната мрежа Х. Нови преговори между Израел и "Хамас" са започнали в Катар По-рано..

публикувано на 17.05.25 в 22:03