Европейската комисията предложи регламент за критично важните лекарства, за да може пациентите да имат достъп до медикаментите, от които се нуждаят.
През последните няколко години държавите от Европейския съюз изпитаха сериозен недостиг на лекарства, а ситуацията се усложни по време на пандемията на Ковид-19. Целта на на Регламента за критично важните лекарства е да подкрепи производството, както и да подобри наличностите на медикаменти с висока степен на приоритет в рамките на евроблока.
Основните причини за недостиг на лекарства са свързани с проблеми по време на производството, рискове при веригите за доставки, както и световна конкуренция за ресурси. Новият регламент ще помага на държавите членки да се справят с тези предизвикателства. Страните ще могат да използват обществени поръчки, за да диверсифицират и стимулират устойчивостта на веригите на доставки. В случай на голяма зависимост ще могат също да се използват изисквания за възлагане на обществени поръчки, които благоприятстват производството на критично важни лекарства в Европейския съюз.
Освен това Комисията ще подкрепя съвместното възлагане на обществени поръчки между различни държави членки по тяхно искане, за да се преодолеят различията в наличността и достъпа до лекарства.
Справянето с недостиг на лекарства е приоритет на Брюксел от много години, подчертават от Еврокомисията. Новият регламент, предложен във вторник, е част от реформата на фармацевтичната стратегия на съюза, а националните власти ще бъдат подпомагани от Европейската агенция по лекарствата за наблюдението и предотвратяването на проблеми с недостиг на медикаменти.
Преди дни 11 държави членки настояха новият регламент да стане обект и на новото финансиране, предвидено за отбрана и сигурност. Според тях без основни лекарства способностите на Европа да се защити ще бъдат компроментирани.
Промени в закона, които ще забранят на оптометристи в оптиките да преглеждат и предписват очила, предизвикаха недоволството на гилдията и от се готвят за протест, ако не се отмени плануваното ограничение. Това обяви Златина Иванова, Председател на УС на Българския съюз на оптометристите, в интервю за предаването "Преди всички" на БНР...
Мария Филипова събра най-много точки – 15, след изслушването пред Комисията по оценяването за заместник-омбудсман, съобщава БТА, като цитира институцията. Днес предстои кандидатурата ѝ да бъде внесена в Народното събрание от омбудсмана Велислава Делчева. На второ място е класирана Марина Кисьова де Хесус с 13 точки, а Деница Димитрова..
Прави се опит за реформиране на румънските пощи. Сега те заемат 3-5% дял от пазара на куриерски услуги, с амбицията той да достигне 30%. Това разказа в интервю за БНР журналистът Владимир Митев, кореспондент в Румъния. Съкратени са били 5000 служители. В ход са дигитализация и инвестиции в технологии за разпределяне на пратки, посочи..
Китай очаква всички заинтересовани страни в украинската криза да участват в мирни преговори, насочени към постигане на трайно прекратяване на огъня, което да бъде прието от всички страни. Официален представител на китайското външно министерство коментира предстоящата среща в Белия дом между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд..
В България рискът да загинеш на пътя е 2,5 пъти по-висок от средното за Европейския съюз, се казва в становище на Института за пътна безопасност, разпространено до медиите. Директорът на Института Богдан Милчев препоръчва неотложно да се насочат усилията към пропуските в организацията на работа на отговорните институции, защото сега има усещане..
Гърция е готова да подкрепи Украйна за постигане на траен и справедлив мир, заяви премиерът Кириакос Мицотакис. В телефонен разговор с украинския президент Зеленски гръцкият премиер е подчертал, че Украйна заслужава мир, който "зачита нейната независимост, но преди всичко гарантира нейната сигурност". Той е подчертал, че само Украйна има..
Румънският президент Никушор Дан заяви след конферентната неделна среща на т. нар. "Коалиция на желаещите“, че страната му е готова, наред със Съединените щати и европейски партньори, да допринесе за осигуряване на гаранции за сигурност за Украйна, съобщи "Аджерпрес". Той подчерта, че натискът върху Русия, включително чрез санкции, не трябва да..
За първи път в Кирково ще бъде изградена нова църква. Тя ще носи името "Свети Седмочисленици“ и ще се строи изцяло с дарения. За местните християни тя..
В Плевен успешно приключи първата по рода си олимпийска школа по математика. 40 от най-добрите бъдещи математици на България, под ръководство на..
Шестима българи с трансплантирани органи и един жив донор на бъбрек ще участват в Световното първенство за трансплантирани в Дрезден, Германия, което..