Генералният въпрос е, ако бяха проверени 12 000, колко процента ще са нарушенията? Като обобщим картината, голямата картина, виждаме, че имаме около 40%+ нарушения в проверените 2000 секции, коментира ген. Стефан Янев, бивш служебен премиер от май 2021 до 13 декември 2021 г. и председател на "Български възход", в интервю пред БНР.
"Моят въпрос е, ако екстраполираме резултата и приемем, че не са 40% нарушенията, а 20% във всички 12 000 секции, какво правим. Крайният резултат, независимо как ще се развива тази сага, е, че имаме недоверие в изборния процес. Ние имаме недоверие в изборния процес!", каза бившият премиер, който организира изборите през ноември 2021 г.
Според него изводът от мнението на хората е, наистина има опасност за демокрацията и функционирането на държавата и институциите:
"Дали ще сме крайни, като кажем, че те не функционират, това не е важно, защото имаме проблем. И той трябва да се адресира и минава през ангажираността на институциите – НС, правителството и гражданското общество. Гражданите трябва да кажат стига толкова!"
Той е категоричен, че независимо кои са подкрепили декларацията на НС, не решава генералният проблем.
"Решението е с изработването на нови правила и спазването им, това е принципа на функциониране на този институционален ред. Ако намираме, как да не спазваме принципите, няма как да нямаме резултат като този", посочи генерал Янев.
И обясни, че ние избирателите спазваме - 30% гласуват, "по голямата част са омерзени от това, което ни се предлага като избор".
"Нататък неспазването на правилата не се правят от нас, които отиваме до урните. Като илюстрация, от гледна точка на обикновения гражданин, чуваме "къде е моят глас", "аз проверих, моят глас го няма". Ние нямаме отговор на този въпрос, защото механизмът на отчитане е сложен и непрозрачен, и трудно може да се каже "един глас там ли е или не", коментира бившият служебен премиер.
Според него в проведените досега избори има един общ знаменател, които е и в Изборния кодекс. И това е, че независимо от нарушенията – от незнание, самоволно, умишлено, наказанието е административно – няма наказателна отговорност.
"И ако част от тези нарушения бъдат предвидени в Изборния кодекс, друг вид наказания, съм сигурен, че различно ще бъде поведението на хората в избирателните секции", убеден е лидерът на "Български възход".
Неговото мнение е, че ДАНС и прокуратурата имат място в настоящата ситуация с проверката на резултатите на 2000 секции, която е по искане на Конституционния съд, защото липсват бюлетини, празни чували.
"Това са сериозни нарушение на Изборния кодекс и вече може да се търси наказателна отговорност. Към кого, в кой момент е работа на проверяващите. Няма виновни, но няма и невинни. Не виждам държавна институция, която да си върши честно работата и да каже ето това сме намерили", заяви Стефан Янев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Лидерите на Германия, Обединеното кралство и Франция, известни още като E3, публикуваха съвместно изявление, в което се казва, че "е дошло времето" войната в Газа да приключи. "Призоваваме всички страни да сложат край на конфликта, като постигнат незабавно прекратяване на огъня. Призоваваме за незабавно и безусловно освобождаване на всички..
Делян Пеевски официално е единственият лидер на ДПС, след като Софийският градски съд (СГС) е вписал решението на Националната конференция на партията в регистъра на политическите партии. Това показа справка на БНР. С решението се заличава поста почетен председател на движението, променя се и адреса, който вече е на столичната ул. "Врабча",..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Шотландия тази неделя, за да обсъдят трансатлантическите търговски връзки. В съобщение, публикувано в социалната медийна платформа "X", тя заяви, че "след добър телефонен разговор с президента на САЩ се разбрахме да се срещнем..
Община Сапарева Баня глоби с по 3 хил. лева две домакинства за поливане с питейна вода, съобщи кметът Калин Гелев. Той добави, че няма да има компромиси и толерантност за подобни нарушения и контролът ще e постоянен. В курорта Сапарева баня никога досега не е въвеждан режим на водата - градът е непосредствено под планината, в благодатна..
Три необитаеми къщи в каварненското село Белгун са изгорели вследствие на разразил се този следобед пожар. Огънят е тръгнал от сухи треви в южната част на населеното място и бързо се е разпространил. Към момента огънят в село Белгун, община Каварна, е овладян, информира кметът Благомир Станев. По думите му на място са шест екипа на..
Черният леопард е бил забелязан до шуменския квартал "Мътница". Минути след 17 часа днес Цветанка Милкова, главен специалист на квартала, е предприела уведомяване на местните жители да бъдат предпазливи. Това обясни тя пред Радио Шумен . Милкова е получила уведомително писмо от кмета на община Шумен днес, в което той се позовава на сигнал, постъпил от..
В дните петък, събота и неделя до края на месец август Пътната полиция организира специализирани полицейски акции, които ще стартират всеки петък в 13.00 часа и ще приключват в неделя. Това съобщи комисар Мария Ботева - заместник началник на отдел Пътна Полиция към ГД Национална полиция. Целта е да се обезпечи трафика по основните..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..