Заниманията на децата от робоклуба се провеждат в изградения през 2022 г. STEM център. Там се обучават деца от 5-и до 12-и клас, казва директорът на училището Светла Иванова.
"Имаме няколко клуба – за роботика, мултимедийни проекти, работа с виртуална и добавена реалност. Възможността на учениците да се докоснат до истинската техника, до творчеството им дава възможност да проявят техните умения и под ръководството на специалисти да развиват своите заложби."
Учениците разработват проект, наречен Глобална система на Република България за управление на пътния трафик, с идеята да се създаде единна платформа, анализираща движението по пътищата и натоварените участъци, както и с цел да се намалят предпоставките за пътни произшествия.
В момента има отделни такива системи, но те не работят в синхрон. Когато бъдат обединени в едно, картината е много по-мащабна, коментира техният ръководител Мартин Петров. По думите му, подобна единна система може да анализира пътните произшествия и да прави прогнози.
"Абсолютно всичко в този проект е авторско – като се започне от светофарите. Ползвана е голяма комбинация от технологии. Децата са изключително добри в това, което правят. Можете да видите продукт, който струва стотици, вероятно милиони. Продукт, който може да спаси много човешки животи."
Сред авторите на този проект са Даниел Кулев от десети клас и деветокласникът Денислав Стоянов. И двамата имат интерес към компютрите и информационните технологии и това ги подтиква да станат част от клуба по роботика.
"В България в момента има частички от тази система – за винетки, за гражданска отговорност, за фишове. Нашата идея беше да обединим това в един голям проект – смарт трафик контрол. Също така да подновим системата за светофари. В момента се получават доста задръствания, не е оптимизиран трафикът", посочва Даниел Кулев.
"Можем да предположим къде може да има катастрофа, да направим анализ – коя възрастова група прави най-много нарушения. В момента системата е много зле поддържана, предоставя много малко информация на гражданите. Те не знаят къде са направили нарушение", казва Денислав Стоянов.
Вторият проект, разработен от учениците и представен на Националната олимпиада по информационни технологии, е насочен към учебния процес и представлява виртуален учител с изкуствен интелект. Основната му цел е да не се предоставя наготово вярната информация, а хората да се научат отново да мислят, изтъква учителят Мартин Петров.
"Това не е просто проект, в който има тестове и награди. Интеграцията с ChatGPT обръща процеса – вместо отговора, който потребителят трябва да въведе, системата връща насока как той сам да помисли и да стигне до решението."
Повече за проекта разказват част от неговите автори – Мартин Донев, Никол Димитрова и Християн Николов:
"Проектът е направен така, че ChatGPT не да ви казва отговора, а да ви подсказва. Ако напишете някоя дума грешно, той няма да ви каже как да я напишете правилно, а ще ви подскаже правилата."
"Според нас, когато материалът е поднесен по по-интересен начин, това задържа вниманието на учениците и запомнят повече информация за по-кратко време."
"Нашия проект решихме да го създадем, за да накараме децата да учат повече."
Проектите, които децата са защитили за участие в Националната олимпиада по информационни технологии, са пример за силата на младите таланти да променят бъдещето със своите идеи, смята директорът на СУ "Любен Каравелов" Светла Иванова.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..