Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Путин посети Курска област

Началникът на руския Генщаб Валерий Герасимов и президентът Владимир Путин.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин посети Курска област, която е обект на украинска офанзива от миналото лято, и призова за пълното ѝ освобождаване.

Облечен в камуфлажни дрехи Путин изрази надежда, че армията му е на прага на "пълното освобождаване" на Курска област.

През последните пет дни руските сили са превзели 24 населени места в пограничния регион, съобщи пред Путин началникът на генералния щаб Валерий Герасимов.

В същото време руски дронове и ракети са поразили цели в украинските градове Кривой рог, Одеса, Днепропетровск и Харков. Продължават и сраженията в руската област Курск.

Главнокомандващият украинските въоръжени сили Олександър Сирски информира, че украинската армия ще продължи да се сражава в Курска област, но се прехвърлят "на по-благоприятни позиции, ако е необходимо", тъй като животът на войниците е приоритет.

По-рано президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази оптимизъм, че американските преговарящи ще успеят днес в Москва да постигнат прекратяване на огъня в Украйна. Тръмп очаква да разбере дали руският му колега Владимир Путин ще приеме 30-дневното примирие, договорено с украинските представители във вторник. 

Путин вероятно ще се изкаже по темата по-късно днес, заявиха от Кремъл.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и РСМ подписаха в Гюешево споразумение за жп връзката София-Скопие

Вицепремиерите и министри на транспорта Гроздан Караджов и Александър Николоски подписаха в Гюешево Споразумение за начало на изграждане на жп тунел между България и Република Северна Македония. Дължината на жп връзката София-Скопие през Гюешево ще е  1350 км, от които на българска територия - 741  км. Българо-македонски екипи ще се срещнат..

публикувано на 06.11.25 в 15:17
Асен Василев

Асен Василев: Какво е прасе касичка? Просто погледнете този бюджет

Бившият финансов министър и настоящ председател на "Продължаваме промяната" Асен Василев настоя правителството да оттегли и пренапише бюджета, тъй като по думите му той е пагубен за държавата: "В момента виждаме какво представлява държавата с голямо Д - рекет над българските граждани, ограбване на бизнеса, за да се сложат едни пари в бухалките и..

публикувано на 06.11.25 в 15:15

Москва съобщи, че руските войски напредват в Покровск

Министерството на отбраната на Русия съобщи, че силите му са напреднали в украинския град Покровск и се опитват да изтласкат войските на Киев от града. Москва твърди, че превземането на Покровск, описван в руските медии като "вратата към Донецк", ще ѝ осигури платформа за настъпление на север към останалите два най-големи града под украински..

публикувано на 06.11.25 в 15:03
Местни жители се движат между разрушенията, останали след преминаването на тайфуна

Тайфунът "Калмаеги" се насочва към Виетнам

Тайфунът "Калмаеги" набира сила и се насочи към крайбрежието на Виетнам след като потопи цели градове на  Филипините и причини смъртта на 114 души.  Виетнам, който вече се бори с рекордни дъждове и наводнения, се готви за връхлитането на един от най-силните тайфуни в Азия за тази година с предупреждения, че вълните по крайбрежието може да достигнат..

публикувано на 06.11.25 в 14:57

Оставките на Обществения съвет на НДБ е заради отказан достъп до заданието

Заради системни проблеми в комуникацията по изграждане на Националната детска болница, всички 11 членове на Обществения съвет подадоха оставките си тази сутрин.  Представителите на различни организации, които следят процеса, заявиха, че не могат да изпълняват функциите си при толкова случаи на отказана информация. От здравното..

публикувано на 06.11.25 в 14:50
Симона Велева

СЕМ ще реши как да действа по казуса "избор на директор на БНТ" след анализ

Съветът за електронни медии ще направи анализ по казуса с новата процедура по избор на генерален директор на Българската национална телевизия, след което ще вземе решение за бъдещите си действия. Това обяви председателят на СЕМ Симона Велева, която докладва на днешното заседание на регулатора станалото ясно вчера решение на Върховния..

публикувано на 06.11.25 в 14:46

ЕК: България трябва да ускори разширяването на газохранилището в Чирен

България трябва да ускори разширяването на капацитета на газохранилището в Чирен на 1 милиард кубически метра, се казва в доклада на Европейската комисия за състоянието на Енергийния съюз през 2025 г. Той разглежда напредъка на ЕС и отделните страни членки към целите в сферата на енергията и климата, които трябва да бъдат изпълнени до 2030 г...

публикувано на 06.11.25 в 14:32