Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За следващи избори подготовката трябва да бъде много по-прецизна, категорична е тя

Ивилина Алексиева: Констатираното от КС е системен проблем в различни секции

"Почти в половината от секциите има отклонение с по 1-2 гласа. Може да се говори за тенденция и тя показва разнообразни нарушения"

| Интервю
Ивилина Алексиева - Робинсън
Снимка: БГНЕС

"Решението на Конституционния съд не е изненада. То е много детайлно и обосновано. Трябва много сериозен прочит". 

Това заяви пред БНР Ивилина Алексиева, бивш председател на ЦИК и експерт по делото за законността на изборите за 51-во Народно събрание.

"Почти в половината от секциите има отклонение с по 1-2 гласа. Може да се говори за тенденция и тя показва разнообразни нарушения. Те водят до промяна на гласове. За следващи избори подготовката трябва да бъде много по-прецизна", препоръча тя. 

В предаването "Преди всички" Алексиева уточни, че са преглеждали само секции, които са проблемни - те са установени като такива от подателите на искането за оспорване на законността на изборите. 

"Това, което констатирахме, не е голям проблем като размер и брой, но е голям проблем като системен проблем, който се появява в различни секции", обясни тя. И посочи, че проблемите са разделени на две категории - проблеми с хартиените бюлетини и проблеми с бюлетините от машинното гласуване.

При хартиените бюлетини е установено неправилно преброяване на гласове за една кандидатска листа или неправилно отчитане на резултата за една кандидатска листа. 

"При неправилното отчитане на резултата за една кандидатска листа - нещо толкова старо и познато - в купчинката с бюлетини за една кандидатска листа секционната избирателна комисия поставя бюлетини за друга кандидатска листа и ги брои за първата кандидатска листа". 

На второ място има неправилно преброяване на гласове, посочи тя и даде пример "20 бюлетини преброени като 19". 

"Комисията не само не е преброила точно, но когато е предавала секционния протокол в РИК и не са сработили протоколите, какво са направили преносителите - променили са броя на подписите по избирателен списък, броя на гласувалите, за да им излезе контролът. Направили са поправка в секционния протокол и са си сложили подписите. /.../ Има втори случай - имаме поправки при предаване на протокола в РИК в резултата за определена политическа сила", обясни Алексиева и добави:

"Това е рядко, но е опасно". 

Според нея в такива случаи трябва да се извърши повторно преброяване в РИК, но такова не е правено. Тази грешка е могло да бъде установена и преодоляна на ниво РИК, категорична бе тя. 

По думите ѝ това не се е случвало в посока на една политическа сила, но е в посока на големите политически сили за сметка на малките.

Имаме и случаи, в които резултатът за една кандидатска листа е вписан за друга - това е случаят "Величие", изброи още експертът по изборното дело.

По отношение на бюлетините от машинното гласуване отбеляза:

"Има проблем с хартията за машинното гласуване. Този проблем е ясен от доста време. ЦИК не предприе необходимите действия, така че да окаже своевременно и по ясен и достъпен начин на СИК какво да правят в този случай. Имаме масови разнообразни практики на СИК-овете". 

По думите ѝ това не е умишлено действие, а по-скоро неумение и незнание на членовете на СИК какво да правят. Тя постави въпроса за обучението на секционните комисии, което според нея е неефективно.
Водя се от принципа, че всеки глас на избирателя е важен, заяви Ивилина Алексиева и добави обаче:

"От юридическа гледна точка КС нямаше какво друго да направи. Той извършва проверка на наличните бюлетини и когато те не са налични, какъв резултат да обяви?".

Според нея от юридическа гледна точка могат да бъдат да бъдат разписани правила, които да осигурят повече прозрачност и публичност на този тип производства. Но:

"Нека НС да си прецени дали и доколко иска тази публичност по време на производството, защото е възможно през това време да има различни спекулации и на всеки един етап да се прави опит за натиск върху съда. Нужен е сериозен размисъл и преценка дали и доколко това нещо е целесъобразно. Да се обмислят и възможните негативи от такова решение".
Цялото интервю на Силвия Великова с Ивилина Алексиева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Сатовча влезе в рекордите на "Гинес" с най-много чешми

Община Сатовча официално бе вписана в книгата на рекордите на "Гинес" с най-много чешми  на територията си. Новината съобщи кметът д-р Арбен Мименов, който се надява вековната семейна традиция за изграждането на чешми да продължи. Освен  вписването в Книгата на рекордите, община Сатовча получи и  официален документ, връчен от  упълномощения..

публикувано на 02.07.25 в 14:16

Мирослав Боршош: Близо 200 проверки са направени по летните ни курорти за месец

Близо 200 проверки по летните ни курорти е направило за месец министерството на туризма, отчете министър Мирослав Боршош и потвърди, че в момента тече акция в "Слънчев бряг". Слънчев бряг на прицел от НАП, РЗИ, КЗП – проверяват туристическата услуга Няколко институции, сред които и Министерство на туризма, участват в проверките в курортния..

публикувано на 02.07.25 в 14:16
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Мерки за изключването на България от "сивия списък" за пране на пари

Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..

публикувано на 02.07.25 в 14:10
Иван Иванов, председател на ДАБ

Иван Иванов, ДАБ: Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки

Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки и това не трябва да бъде допуснато да продължи. Това заяви пред БНР Иван Иванов, председател на Държавната агенция за бежанците.  "Не е нормално страна от ЕС да предоставя такива условия през 21-ви век. ... Ще набележа спешни мерки, макар и с минимални средства, да променим това"...

публикувано на 02.07.25 в 14:03
Пенка Георгиева

Пенка Георгиева: Има пари в НЗОК - над 9 млрд. лв., но няма здравни политики

Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..

публикувано на 02.07.25 в 13:46
Министърът на културата Мариан Бачев.

Близо 2 млн. лв. за археологически проучвания

Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..

публикувано на 02.07.25 в 13:42

Част от Радомир е без вода заради ремонти

Заради ремонтни дейности без вода днес е част от град Радомир, а утре ще бъде спряно водоподаването в част от Перник, съобщават от ВиК. Ремонтът в Радомир е на резервоар "Ниска зона". В Перник ще се работи по изграждането на нови връзки на улиците "Младен Стоянов" и "Юрий Гагарин", поради което ще бъде спряна водата за живущите в..

публикувано на 02.07.25 в 13:39