Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирослав Цеков: Доверието в изборния процес вече е близо до кота нула

| Интервю
Мирослав Цеков
Снимка: Юлияна Корнажева
Чуй новината! Чуй новината:

Ситуацията около конституционното дело за изборите активира някаква енергия не само сред младите, а въобще сред гражданите. 

Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие" - бивш председател на Националния младежки форум. 

Според него има объркване в обществото за това какво точно се случва и какви точно са исканията в един такъв момент на протести.
За него е по-важен принципният разговор в момента. Той е свързан с това, че след цялата поредица от избори доверието в изборния процес вече е близо до кота нула, уточни Цеков в интервю за предаването "Хоризонт до обед". 

"Независимо от това какво каже дори една институция като КС, която би следвало да се ползва с голяма степен на легитимност, всъщност в голяма степен гражданите няма да повярват на финалните заключения. Това е в следствие на многото неща, които се случиха в последните години на полето на техниката за провеждане на избори, промените в Изборния кодекс". 
По думите му това ниско доверие в последствие се преражда във все по-голяма поляризация - най-вече в посока крайности

"Независимо дали е крайнодясно, или крайноляво, основното послание, което носят и двете, е "Дайте сега тотално да разградим и да започнем да преосноваваме институциите и структурите и начините на взаимодействие в държавата". Това е изключително опасно. В една демокрация се предполага, че институциите и процесите съществуват в някакъв режим на взаимни баланси. Един от тези инструменти за взаимен баланс е активното гражданско общество и активното гражданско участие. В моменти, в които започнат да се случват деструктивни процеси, би следвало гражданското общество да е този коректив, който да върне демокрацията в правилната посока". 

Цеков отчете, че в последните години имаме по-скоро отрицателни примери на взаимодействие на институциите с гражданите

Форум "Гражданско участие", Националният младежки форум и други граждански организации подготвят на 2 април изслушване на кандидатите за омбудсман. Искаме да дадем едно пространство, извън парламента, за да бъдат поставени реални и наболели казуси от гражданските организации в различни сектори, обясни Цеков. Той отбеляза като положителен факт това, че издигнатите кандидатури не са на политически партии, а на граждански организации.
Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Мирослав Цеков в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07