Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КАЖИ за случая в Перник: Идваше ни да крещим, но трябваше да разследваме

| обновено на 17.03.25 в 21:31
Снимка: БГНЕС


Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" (КАЖИ), което разследва случая с малтретиране на животни в Перник и работи по него заедно с ГДБОП. Арестуваните за извършваните деяния са 26-годишна жена и 35-годишен мъж. За това как протича разследването и какво можем да очакваме от процеса - можете да чуете в материала на Мария Петрова, която разговаря с председателя на сдружението Петя Алтимирска и с адвокат Христо Копаранов.

Разследването на зверствата е започнало преди близо 10 месеца и още продължава, разказа Петя Алтимирска.

"Беше много трудно в началото, защото ни идеше да крещим, докато трябваше да мълчим всъщност. Трябваше да разследваме до най-малки детайли, за да сме сигурни, че ще бъде по някакъв начин доказано и няма да се размине, както се случва с много други. В началото ние работихме сами известно време, докато съберем достатъчно материали, за да направим сигнала толкова богат на съдържание и с толкова много доказателства, за да не може да бъде по никакъв начин пренебрегнат от страна на полицията", посочи председателят на КАЖИ.

Силната реакция на обществото означава, че сега е подходящ момент да се реформира политиката за защита на животните в България, която е политика и за защита на хората, защото целта е насилието, проявено над животни, да не прерасне към хората, обясни Алтимирска.


"Направихме едно отворено писмо. До момента са го подписали около 130 организации. Има четири точки. Едната е засилване на контрола и прилагане на законодателството. Втората точка е за създаване на консултативен съвет за защита на животните към Министерски съвет, който може да подпомага разработването и прилагането на политиките за защита на животните. Следващата точка, която ние предлагаме като промяна, това е да се създаде постоянна комисия за защита на животните към Народното събрание. Много е важно в Народното събрание да се приоритизират всички текстове, които са свързани със защитата на животните и с хуманното отношение, за да може наистина да се вижда, че не се неглижира този проблем", каза Алтимирска и допълни, че отвореното писмо е адресирано до президента, премиера, Министерския съвет, председателя на Народното събрание, главния прокурор и партиите.

Адвокат Христо Копаранов коментира, че жестокостта на престъплението означава, че вероятно ще има ефективни присъди.

"Възможността за т.нар. условно осъждане е, ако санкцията е до три години. По-висок размер на наказанието – до четири години, т.е. над три години лишаване от свобода, няма да има тази опция за условно осъждане. В случая бих казал, че има обстоятелства, които предполагат по-висока санкция. Това е особената жестокост, заснемането на деянията, това, че се извършват за пари. Моите очаквания са да се наложи по-висока санкция. Освен това говорим за няколко престъпления в случая – престъпен сговор и пране на пари са другите, при които общото наказание може да достигне до осем години. Законът не предвижда възможност за условна присъда", уточни юристът.

За Алтимирска е ключово в процеса да има и прозрачност.

"Целта е този съдебен процес да завърши по такъв начин, че той да има тази превантивна функция, т.е. да се види, че има адекватни наказания, ще няма никой да остане безнаказан, ако реши да направи нещо подобно. Това, което искаме да направим е, да, вижте какви са кадрите, вижте колко са жестоки тези неща, но тези неща няма да останат незабелязани, няма да останат безразлични за обществото и няма да останат ненаказани от съдебната система", категорична е Петя Алтимирска.


Превенция на последващи престъпления обаче е трудна в българската действителност, признава адвокат Копаранов и призовава: "Не трябва да свикваме с дори най-малките прояви на нечовешко отношение към когото и да е".

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41