Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В БАН работят по нови технологии за рехабилитация след инсулт - и физическо, и психическо възстановяване на болните

Роботизирана рехабилитация след инсулт - добри резултати за кратко време

Калин Кирилов след изкаран инсулт: 5 месеца по-късно мога да се придвижвам и да се обслужвам сам!

| Интервю
Снимка: Freepik.com

Пациентски организации поискаха държавата да осигури достъпна за хората роботизирана рехабилитация, която да се използва при възстановяване след инсулт или след инцидент с различни травми. От Асоциацията за инсулт и афазия посочиха, че този вид рехабилитация постига добри резултати за кратко време, а лекари-специалисти отбелязаха като предимство това, че роботите не се уморяват и качеството на процедурите е високо.
Калин Кирилов е преминал през такава рехабилитация. Преди няколко месеца 42-годишният мъж се събужда с увиснала лява ръка, която не усеща. Сам успява да извика линейка, преди парезата от получения инсулт да обхване цялата лява половина на тялото му. Днес той е на крака и след няколко седмици ще се върне на работа.

Калин Кирилов; Снимка: Елена Бейкова

В интервю за БНР той разказа, че рехабилитацията му е започнала още в болницата. След прибирането му вкъщи тя е продължила с ежедневни посещения на рехабилитатор. От приятели разбрал и за възможността за роботизирана рехабилитация, като е съчетал двете при възстановяването си:

"В България има няколко центъра, които разполагат с такива роботи. Роботът дава правилната позиция на тялото и правилната траектория. При инсулт походката на засегнатия крайник става с едно характерно захождане настрани – неправилно изнасяне на крака напред, което роботът го преодолява и той насочва правилната позиция на крака – да се движи в правилната посока и да стъпи правилно".

Кирилов е преминал и през виртуална реалност. В интервю за предаването "Хоризонт до обед" той обясни какво представлява тя и с какво му е помогнала.

Според него двата вида рехабилитация в комбинация са дали своя добър резултат:

"5 месеца по-късно мога да се придвижвам сам, да се движа в градския транспорт и да се обслужвам сам".

Възстановяването е процес, който изисква ежедневна работа, категоричен бе той и подчерта, че раздвижването му продължава.

Проф. Анна Лекова; Снимка: Добромир Видев

В Института по роботика на БАН работят по нови технологии за рехабилитация след инсулт. Става въпрос и за физическото, и за психическото възстановяване на пострадали, каза пред БНР проф. Анна Лекова, ръководител на секцията по интерактивна роботика в Института по роботика.

"Целта ни е тези роботизирани устройства да се използват в домашни условия", отбеляза тя и подчерта, че първите 3 месеца след изкаран инсулт са най-важни:

"Когато пациентът се изпише, близките нито знаят какво да правят, нито могат да си позволят кинезитерапевт".  

По думите ѝ вече има прототипи на няколко устройства за рехабилитация на горен крайник – пръсти и китка. Частите се принтират на 3D принтер и могат да се персонализират за различните пациенти, посочи професорът.

Проф. Анна Лекова; Снимка: Добромир Видев

"Искаме да интегрираме цялата рехабилитация - с емоционалната и логопедичната рехабилитация, в една обща система. Имаме разговорен робот, който чрез въпроси и отговори на естествен език да може да даде тази информация и да мотивира тези пациенти, защото те са много демотивирани, изпадат в депресия поради тежките двигателни увреждания или поради липсата на разбиране и говор. Към устройствата за физическа рехабилитация искаме да допълним едно мотивиране на човека и също да му предоставим алтернативни устройства за комуникация, например табла чрез картинки, защото тяхното качество на живот е много нарушено. Те нямат никаква воля да правят физическите упражнения. Искаме емоционално да ги подкрепим", коментира тя.

Искаме да интегрираме всички средства за рехабилитация в една система, обобщи проф. Лекова. Тя обясни, че проектът е в текуща фаза и още не е работено с пациенти. Сега изпитваме функционалността на устройствата и обучаваме тези роботи с езикови модели, насочени към това какво се прави след инсулт, уточни тя.

По думите ѝ това ще е подпомагаща рехабилитация в домашни условия и тя няма да замести нуждата от професионална такава. Според нея това ще направи процедурата по-евтина

Интервютата на Елена Бейкова с Калин Кирилов и на Добромир Видев с проф. Анна Лекова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни журналистът Никола Бацаров

След тежко боледуване ни напусна нашият колега от Новините Никола Бацаров, Преди дни той навърши 69 години, 40 от тях посвети на Радиото и Новините на "Хоризонт". Баци, както го наричаме, учеше новинарите на обективност и професионализъм, на проверка на източниците и любопитство към историята и световната политика.  Ще ни липсва..

публикувано на 10.05.25 в 22:01
Хората в Шринагар, Индия, са излезли от домовете си.

Експлозии в столица на контролираната от Индия част на Кашмир

Експлозии бяха чути в град Шринагар, столица на контролираната от Индия част на Кашмир, часове след като Делхи и Исламабад се договориха за прекратяване на огъня.  Източник от индийското правителство заяви, че Пакистан е нарушил прекратяването на огъня, договорено само часове по-рано. Франс прес съобщава за силни взривове в Сринагар в..

публикувано на 10.05.25 в 20:31

Патриарх Даниил е на вечерното богослужение в катедралата в Ловеч, благослови жителите

Патриарх Даниил присъства молитвено на вечерното богослужение в катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч и благослови жителите на града по повод утрешния празник на Ловеч - ден, в който Православната църква почита паметта на солунските равноапостоли и храмов празник на катедралата, която носи имената на светите братя. Негово светейшество за..

публикувано на 10.05.25 в 20:28
Гроздан Караджов

Транспортното сътрудничество - във фокуса на разговор между министър Караджов и турския му колега

Гроздан Караджов и Абдулкадир Уралоглу обсъдиха транспортното сътрудничество между България и Турция Заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов проведе телефонен разговор с турския си колега Абдулкадир Уралоглу. По време на разговора турският министър на транспорта и инфраструктурата покани Гроздан..

публикувано на 10.05.25 в 19:37

Приют за бездомни във Великотърновска област спира работа

Първият приют за бездомни във Великотърновска област спира да работи. Центърът за временно настаняване към евангелската църква в Горна Оряховица затваря, защото не може да се издържа. Още информация от кореспондента ни Здравка Маслянкова. Центърът за временно настаняване на хора без дом или в затруднено положение "Промяна" затваря на 31 юли...

публикувано на 10.05.25 в 19:26
Последовател на палестинското движение

"Хамас" разпространи клип с двама живи израелски заложници

Въоръженото крило на палестинското ислямистко движение "Хамас" днес разпространи видеоклип с двама живи израелски заложници в Газа, единият от които призовава за прекратяване на войната в палестинската територия, предаде БТА. Израелските медии идентифицираха двамата мъже в продължаващото малко над 3 минути видео като Елкана Бохбот и Йосеф-Хаим..

публикувано на 10.05.25 в 19:18
Росен Желязков

Желязков: Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир

С публикация в социалната мрежа Х, премиерът съобщава за участието си във виртуална среща за Украйна  Росен Желязков написа, че България непрекъснато подкрепя Украйна от началото на войната.  "Всички трябва да поставим Украйна в най-силна позиция за постигане на справедлив и траен мир. Заявих това по време на срещата на държавните и правителствените..

публикувано на 10.05.25 в 19:14