Над 112 000 данъчни партиди в Русе ще трябва да бъдат преизчислени, след като Върховният административен съд отмени решението за ново райониране на града.
Какви са последствията от това и какви данъци ще плащат хората?
През декември 2023 г по предложение на кмета Пенчо Милков общинските съветници утвърдиха неговото намерение да направи ново райониране на града и така хората от различни квартали да плащат колкото тези от централната част. Една от фирмите - големи вносители на автомобилни гуми - обжалва в съда това решение и административните съдии в Русе застанаха на тяхна страна. Кметският екип обаче обжалва и делото бе изпратено към Върховния административен съд. Там потвърдиха решението на русенските си колеги и така това райониране, според което собствениците на имоти в крайните квартали трябваше да плащат двойно по-високи данъци, отпадна. Всичко се върна към реда от преди близо 20 години. През това време, докато казусът бе в съдебните зали, русенци си плащаха. Или не си плащаха.
Преди да се стигне до съдебния спор, на позицията против в Общинския съвет бяха единствено съветниците от ПП-ДБ. Икономистът Деян Герасимов припомня аргументите на групата си:
"Предупредихме сегашната администрация на г-н Милков, че това ще има негативно отражение върху гражданите, които изведнъж ще осъмнат с едно огромно увеличение на данъците. ... На някои хора им се получават двойни и дори два и половина пъти по-високи данъци. Затова нашата група зае принципната позиция, че има някакви пороци в това райониране, по този начин разписано. Не е доизмислено правилно, не е икономически обусловено и ще доведе до проблеми, както се оказа. Екипът на Общината не си е свършила добре работата да разпише правилно районирането и то падна в съда".
Преди дни общинските съветници от СДС-Гражданите реагираха и поеха отговорност за грешката, която са допуснали. Позицията им изрази Станимир Станчев от СДС:
"Големият проблем е, че се доверихме на юридическия капацитет на администрацията. Имахме уверението от кмета и от юридическия екип, че ще бъде всичко юридически издържано. ... Вече всеки един материал, който се предлага от администрацията, ще бъде гледан под лупа, дори ще привлечем и външни юристи за помощ. ... Как можем да предположим, че администрация, която се ръководи от доктор на юридическите науки, може да допусне такава лека грешка".
Какво е важно да знаят гражданите. Общинската администрация разпрати съобщение, че от 4 април данъчните задължения за 2025 г. ще бъдат преизчислени в съответствие със старата методика, а надвнесените суми ще бъдат възстановени или прихванати на гражданите и бизнеса. Юридическите и физическите лица ще имат възможност да се възползват от отстъпката от 5% при предплащане на задълженията си до 30.04.2025 г. Служителите от отдел "Местни данъци и такси" ще имат трудната задача да връщат пари, да попълват банкови сметки, да нанасят в таблици и това за повече от 112 000 данъчни партиди.
Репортаж на Ася Пенчева предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия. "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..
При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..