Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След решение на ВАС над 112 000 данъчни партиди в Русе ще бъдат преизчислени

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Над 112 000 данъчни партиди в Русе ще трябва да бъдат преизчислени, след като Върховният административен съд отмени решението за ново райониране на града

Какви са последствията от това и какви данъци ще плащат хората?

През декември 2023 г по предложение на кмета Пенчо Милков общинските съветници утвърдиха неговото намерение да направи ново райониране на града и така хората от различни квартали да плащат колкото тези от централната част. Една от фирмите - големи вносители на автомобилни гуми - обжалва в съда това решение и административните съдии в Русе застанаха на тяхна страна. Кметският екип обаче обжалва и делото бе изпратено към Върховния административен съд. Там потвърдиха решението на русенските си колеги и така това райониране, според което собствениците на имоти в крайните квартали трябваше да плащат двойно по-високи данъци, отпадна. Всичко се върна към реда от преди близо 20 години. През това време, докато казусът бе в съдебните зали, русенци си плащаха. Или не си плащаха.

Преди да се стигне до съдебния спор, на позицията против в Общинския съвет бяха единствено съветниците от ПП-ДБ. Икономистът Деян Герасимов припомня аргументите на групата си:

"Предупредихме сегашната администрация на г-н Милков, че това ще има негативно отражение върху гражданите, които изведнъж ще осъмнат с едно огромно увеличение на данъците. ... На някои хора им се получават двойни и дори два и половина пъти по-високи данъци. Затова нашата група зае принципната позиция, че има някакви пороци в това райониране, по този начин разписано. Не е доизмислено правилно, не е икономически обусловено и ще доведе до проблеми, както се оказа. Екипът на Общината не си е свършила добре работата да разпише правилно районирането и то падна в съда". 

Преди дни общинските съветници от СДС-Гражданите реагираха и поеха отговорност за грешката, която са допуснали. Позицията им изрази Станимир Станчев от СДС:

"Големият проблем е, че се доверихме на юридическия капацитет на администрацията. Имахме уверението от кмета и от юридическия екип, че ще бъде всичко юридически издържано. ... Вече всеки един материал, който се предлага от администрацията, ще бъде гледан под лупа, дори ще привлечем и външни юристи за помощ. ... Как можем да предположим, че администрация, която се ръководи от доктор на юридическите науки, може да допусне такава лека грешка".

Какво е важно да знаят гражданите. Общинската администрация разпрати съобщение, че от 4 април данъчните задължения за 2025 г. ще бъдат преизчислени в съответствие със старата методика, а надвнесените суми ще бъдат възстановени или прихванати на гражданите и бизнеса. Юридическите и физическите лица ще имат възможност да се възползват от отстъпката от 5% при предплащане на задълженията си до 30.04.2025 г. Служителите от отдел "Местни данъци и такси" ще имат трудната задача да връщат пари, да попълват банкови сметки, да нанасят в таблици и това за повече от 112 000 данъчни партиди.

Репортаж на Ася Пенчева предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20