Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на сцена принуждава трупата на театъра да прави все повече гастроли

Театърът в Ямбол остава без дом. Сградата - в разруха

Изложба онагледява плачевното състояние на най-голямото ямболско читалище, в което се помещаваше театърът

| Репортаж
Кадри от изложбата, показваща състоянието на читалищната сграда

Трагичното състояние на най-голямото ямболско читалище провокира ръководството на Драматичния театър "Невена Коканова" да представи във фотоизложба как изглеждат гримьорите, репетиционните зали и ателиетата. Утре вечер - седмица преди Деня на театъра 27 март, част от фотосите ще бъдат показани в Дома на културата "Искър" в столицата, а официалното откриване в Ямбол ще е на 26 март в галерия "Жорж Папазов" в Ямбол. 

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол няма собствена сграда и използва именно тази на читалище "Съгласие". Така беше допреди три месеца, когато плачевното състояние на зрителната зала и рискът от инциденти стана причина РЗИ – Ямбол да издаде заповед за преустановяване на дейностите, докато не се извърши ремонт. От читалищното настоятелство обявиха кампания за набиране на средства, от общината в Ямбол също обещаха финансова подкрепа, но процесът върви бавно, а са необходими много пари, обясни директорът на театъра Дияна Радева, която е инициатор на фотоизложбата, озаглавена "Цената, която живея".

Снимка: Даниела Костова

"Сградата се нуждае от тотален ремонт, това е идеята – да покажем, че ремонтът наистина трябва да бъде основен. Идеята е изложбата да предизвика реакция от страна на обществеността и всички държавни институции, които биха могли да съдействат и да подпомогнат финансово ремонта на театралния салон. Затова се опитваме да помогнем, да задвижим и министерствата – и Министерството на регионалното развитие, и Министерството на културата", коментира Радева.

Липсата на сцена принуждава трупата на театъра да прави все повече гастроли, но не това е причината за организирането на изложбата, категорична е Радева.

Снимка: Даниела Костова

"Показваме нещата такива, каквито са. Не е от някаква приумица, не е от някакъв каприз, не е, за да се покажем колко големи артисти сме и колко нещастни сме. За тези близо три месеца – март и април, Драматичен театър "Невена Коканова", в усилията си да преодолее липсата на своя сцена, има по 15 –16 представления в турне. Хората са на ръба на силите си, но продължават да играят, продължават да работят, и продължаваме да търсим външни сцени, за да реализираме своя труд", изтъкна още директорът на театъра.

Снимките в изложбата са на младия фотограф Стефан Каменов и са изключително атрактивни, предизвикателни и будещи  любопитство, коментира Диана Радева. По думите ѝ, те не описват ситуацията нито в розови, нито в прекалено черни краски. 

Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. "На нашия сайт могат да се подават жалби. Ако полетът ни закъснее повече от два..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: "Величие" ще подкрепи вота на недоверие

Ивелин Михайлов от "Величие" беше категоричен: неговата формация ще подкрепи вота на недоверие, тъй като са влезли в Народното събрание, за да свалят правителството. Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също БСП-ОЛ: Нека българите знаят, че имат държава зад гърба си при преминаването към евро Той обаче обвини..

публикувано на 23.07.25 в 12:32

Ще се стигне ли до мащабен ефективен протест в сектора на здравеопазването?

"Голяма част от здравеопазването може да стачкува. Смятаме да направим ефективна стачка там, където може". Това заяви пред БНР д-р Иван Кокалов, КНСБ , Надзорен съвет на НЗОК. "Да излезем на улицата и да заявим, че не може повече така да се отнасят към здравеопазването, към доходите, към условията на труд, включително и към начина, по който се..

публикувано на 23.07.25 в 12:30