Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия":

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си

Българската отбранителна индустрия в момента страда от липса на кадри, посочи той

| Интервю
Снимка: Личен архив

Отбранителната индустрия иска ясни насоки за това как България ще развива способностите си в рамките на новите европейски планове за въоръжаване. Това каза в интервю за БНР Петър Чолаков от Сдружение "Българска Отбранителна Индустрия".

"Чуваме, че 150 млрд. ще бъдат осигурени по линия на различни фондове на ЕС, останалите 650 отделните страни ще трябва да ги осигурят. Тук ще е ролята на всяко едно правителство и съответно Министерство на отбраната, индустрията, да преценят какви средства ще могат да отделят. Основните предизвикателства ще бъдат стратегическото целеполагане на това какво представлява модернизацията. Големият проблем през годините беше именно да се направи нов преглед на всички програми за превъоръжаване и модернизация на нашата армия в светлината на новите предизвикателства", коментира той.

Според него е важно в писането на Бялата книга да вземат участие не само всички институции, които са замесени, но задължително и специалисти от българската отбранителна индустрия.

По думите му проблемът с модернизацията на армията е ясната последователна стратегия за развитие:

"Голяма част от скъпите проекти, които в момента се случват в МО, се правят на принципа на спешност, необходимост. Тази техника, която получаваме в България, са едни черни кутии, в които ролята на отбранителната индустрия е никаква".

В предаването "Преди всички" Петър Чолаков отбеляза, че българската отбранителна индустрия винаги през годините е била по-скоро пазарно ориентирана, отколкото стратегически ориентирана. До този момент това беше начин да се развиваме, обясни той и подчерта:

"Никога не сме имали в своите развойни програми ясна стратегия как ще подпомогнем българската армия и модернизацията на българската армия. Ние по-скоро сме се ориентирали през годините в различните пазари – къде ще бъде нашата ниша".

По думите му през годините технологичната база за производство на всякакъв вид техника за отбраната е била значително подобрена. Оборудването, с което се работи, е западно и е на много високо ниво, категоричен бе Чолаков. Според него тук е и ролята на държавата – да помогне, за да се вдигне нивото до степен, която в бъдеще армията ще има нужда.

В голяма част от фирмите във военно-промишления комплекс настъпи сериозна модернизация и бяха увеличени капацитетите в последните 2 години, изтъкна той и каза, че отбранителната ни индустрия е получила ориентация в каква посока да върви. Според него в тази индустрия има повишаване на печалбите.

По думите му обаче българската отбранителна индустрия в момента страда по-малко от липса на пазари и пари, а повече от липса на кадри. Тук трябва да се работи активно с държавата, категоричен бе той.

"Вярвам, че България може да бъде много сериозна част от този процес на увеличаване на капацитета и модернизация на европейските армии. Голямата въпросителна ще бъде – ние отиваме в посока една европейска армия или всяка една армия ще работи сама за себе си и ще има своя стратегически план за развитие", коментира Петър Чолаков.

Според него правителството и МО са закъснели със създаването на собствена стратегия за това как ще модернизира своите отбранителни възможности. Той е категоричен, че трябва да използваме "този импулс" да увеличим производствените си възможности и капацитети.

Цялото интервю на Добромир Видев с Петър Чолаков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще разглеждаме..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20