Слабостта на Европа е преодолима, защото тя е достатъчно богата и притежава културни преимущества, за да започне да става силна занапред, но това изисква стратегическо управление и постигане на единство.
Това коментира пред БНР университетският преподавател доц. Николай Крушков, специализирал в областта на икономиката, технологиите и сигурността, ръководител на катедра в УНСС.
"Много са причините Европа да загуби своето влияние в световната политика - сред тях на първо място е обществената разединеност, отсъствието на стратегическа визия, десетилетия без собствена военно-политическа доктрина, загуба на технологични предимства. ... Все повече се връщаме към оценки, които даваше Кисинджър на Европа, те са свързани с това, че Европа все повече не може да участва в решаването на бъдещето на света. Дори по въпроси, свързани със самата Европа, видно от разговорите САЩ - Русия по спирането на войната в Украйна, европейските лидери не са поканени да участват, а преговорите се водят в Саудитска Арабия. Това е достатъчно показателно. ... Дошло е време Европа да се замисли за стратегически решения за това какво да я върне на масата на глобалните играчи, където доскоро беше, когато имаше в по-голяма степен единство в обществото, когато имаше по-силна и конкурентоспособна икономика. Насоките в управлението трябва да бъдат към поставяне на масата на стратегическите решения, а не какво ще се случи днес и утре", изтъкна той.
Доц. Крушков посочи две основни теми пред Европа - ролята на правителствата в страните от ЕС и образование, развиващо критично мислене и предприемачество в младите хора.
"На Европа ще ѝ трябва много труд - високоефективен и високоспециализиран, защото е загубила много време и трябва да догонва производителността на Далечния изток и дори на Турция. Втората дилема, която трябва да бъде сложена на масата, е дали европейците искат Европа на нациите и въпреки принадлежността към ЕС държавите да развиват национализъм и националистически движения. Или искат по-голямо обединение в рамките на ЕС, реална федерализация на Европа с реална обща икономика, обща валута, общо централизирано планиране в икономиката, което ще рече по-висока степен на отказ от национален суверенитет".
Според него в настоящия момент на криза на Европа е необходима федерализация с единно правителство с не голяма численост и задачи - може би федералните задачи трябва да бъдат само в областта на образованието, икономиката, транспорта и технологиите.
"Когато ще инвестираме пари в отбрана, важно е да бъдат в технологии, а не в продукт, т.е. да развиваме европейските технологии. На второ място да се помисли за технологична специализация на европейските държави, не всички да правят всичко. Най-малкото защото това поражда конкуренция", обясни той.
В предаването "12+3" доц. Николай Крушков изказа мнение, че по всичко личи, че войната в Украйна ще завърши съвсем скоро:
"Каквито и да са резултатите от преговорите, които престоят в неделя в Джеда, забележете, че Украйна и Европа не участват в тях. ... Войната е на територията на Европа и е важен какъв ще бъде постигнатият мир. ... От поведението на Макрон и Стармър личи, че искат Европа да застане на масата за преговори, но разединението в европейското общество и националистическите тежнения доведоха до това, че САЩ не искат да се срещат с лидерите на ЕС. Правилното решение е към обединение и създаване на общоевропейска конкурентоспособност, която да позволи връщането на масата на световните лидери".
Интервюто на Снежана Иванова с доц. Николай Крушков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Във Великобритания осем мъже са арестувани при две отделни полицейски операции, свързани с разследвания на Отдела за борба с тероризма, съобщи Би Би Си. Петима са арестувани на различни места в Англия в събота в рамките на "предварително планирано" разследване на заговор срещу "конкретен обект", гласи съобщението на столичната полиция...
Вертолети от състава на Военновъздушните сили ще изпълнят полети с прелитане на малка височина над град София, площад „Княз Александър I“ от днес до 6 май във връзка с подготовката на военния парад за честване на Деня на храбростта и празник на Българската армия. Това съобщиха от Министерството на отбраната. Днес полетите ще бъдат от 10:00 ч...
35-годишна жена е арестувана от полицията заради агресивно държание и нападение над лекар и шофьор. БНР научи, че инцидентът е станал през изминалата нощ пред спешно отделение на столична болница. Жената се е държала агресивно и е нападнала водач на линейка и лекарка. Подаден е сигнал в полицията. Пристигналият на място патрул е задържал..
Столичната община отваря кандидатстването по програмата за платени стажове на студенти от педагогически специалности в детските градини. Програмата "Учим се заедно" дава възможност на студенти от 2-ри, 3-ти и 4-ти курс в специалностите "Педагогика", "Логопедия", "Психология" и медицински специалности, да участват в платени стажове в детските..
Столичната община съобщи, че е наваксала за малко повече от година изоставането на подмяната на старите печки на твърдо гориво с по-екологични алтернативи, финансирано по програма LIFE на Европейския съюз. Одобрени са вече общо 2700 домакинства, от които 1300 през 2024 и 2025 година. Крайният срок за кандидатстване за безплатна подмяна на уредите..
При ясно време днес и утре в небето ще е видима планетата Марс, а в ранните часове на Гергьовден над нас се очаква да преминат частици от Халеевата комета, откъснали се от нея преди стотици години. "На 6-ти май е активен и метеорният поток Ета Аквариди, т.е. той е в своя максимум на Гергьовден рано сутринта, когато ще могат да бъдат..
Президентът на Кипър Никос Христодулидис е на еднодневно посещение днес в Ерусалим и Рамала. Регионалната сигурност и стабилност в Източното Средиземноморие и Близкия изток, както и хуманитарни проблеми са в центъра на предстоящите разговори с висшето политическо ръководство на Израел и Палестина. Визитата на кипърския държавен глава ще..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..