Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Християн Христов: За мен Зооцентърът в Добрич е мисия

4
Християн Христов
Снимка: Личен архив

Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните

Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните в Добрич.

Какво го мотивира да се върне в България, какви са целите, които си е поставил - тогава и сега, за какво мечтае, какво го кара да се усмихва и кое го натъжава?

Християн Христов                   Снимка: Мая Райнова

В Центъра за защита на природата и животните в Добрич живеят свободно и щастливо над 350 животни, най-разнообразни видове: има редки, има застрашени, има спасени - всяко със свой собствен характер и история. 

"То е място, казват от Зооцентъра, където хората могат да се почувстват едно цяло с природата и да се запознаят отблизо с обитателите.

Християн Христов
Без бетон и тесни клетки, животните живеят заедно в широки естествени ограждения, в среда, която се доближава максимално до естествената им.
Християн Христов

Със своята екзотична растителност, зооцентърът е оазис на дивата природа, в който можеш да се потопиш, когато пожелаеш."

Това казва Християн, който в чужбина се научава на труд и постоянство, а в зооцентъра може да осъществи и своята мисия да помага на животните, да се занимава и с екология.

България открадва сърцето му след едно негово връщането от Великобритания, съдбата или случайността го карат да остане в родината, да намери своят път през физическо страдание, да не замине отбратно, за да се занимава като инструкттор по гмуркане в Югоизточна Азия - Филипините...

"Както обичам да казвам - без да се размъти една река, тя няма как да се избистри. Страданието учи на много, особено излизайки от зоната си на комфорт, допълва младият директор на Центъра за защита на природата и животните в Добрич.

Вече не е такъв "розов оптимист", както в началото, но добрите хори сами се привличат и намират, а устойчивите връзки и взаимодействието между всички заинтересовани е в основата на успеха на зооцентъра, смята още Христов.

Още по темата слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивелин Михайлов

"Величие" се застъпи за правото на чиста околна среда

В декларация лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов отправи критики към политиките за околната среда и управлението на екологичните проблеми в страната. Той посочи случаи на нарушения, свързани със замърсяване на питейната вода във Върбица и изливане на отпадъчни води в язовир "Тича". Документът бе оповестен преди изслушването на външния..

публикувано на 06.11.25 в 11:01

Стари отоплителни уреди ще бъдат заменени с екологична алтернатива в Монтанско

От края на ноември в Монтана започва подмяната на отоплителни уреди с екологично чисти. Ще бъдат монтирани близо 4200 климатика. 15 екипа ще работят в града и селата на общината. Повече от година жителите на община Монтана очакват да заменят старите си печки на дърва с екологично чисти отоплителни уреди. Процедурата се забави заради многото желаещи фирми..

публикувано на 23.10.25 в 00:50

Райони от Африка и Азия не разполагат с метеорологични служби. Обсъждат интегрирането им

Навсякъде по света се наблюдават екстремни явления, зачестяващи по сила, продължителност и необичайното време, в което се проявяват . Не всички тези явления можем да свържем с климата, отбеляза Валентин Симеонов, доктор по квантова електроника, изследовател във Федералния институт за технологии в Лозана. По думите му, следва да приемем, че..

публикувано на 22.10.25 в 11:14

Хисаря - първата дестинация член на Асоциацията на историческите термални градове

Хисаря е едно от най-предпочитаните места за здравен туризъм в България със своите 22 минерални извора с различна температура, дебит и състав.  Днес лечебните свойства на водата продължават да привличат посетители от цялата страна и чужбина.  Минералната вода остава основният природен ресурс на града – с доказани лечебни качества, уникален..

публикувано на 20.10.25 в 16:10
Емил Кабаиванов

Емил Кабаиванов: НСОРБ ще иска преходен период за новата такса смет, не отлагане

71 общини са готови от догодина да въведат принципа "замърсителят плаща". Националното сдружение на общините няма да настоява за отлагане , съобщи пред БНР д-р Емил Кабаиванов, кмет на Карлово и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ). Становището на огромна част от общините е за плавен преходен..

публикувано на 13.10.25 в 08:40
 Ива Таралежкова

Сдружение "Деветашко плато" представи три нови туристически маршрута

Сдружение "Деветашко плато" представи три нови туристически маршрута  в района на платото, които предлагат на посетителите природни, исторически и културни забележителности. Маршрутите са разработени по съвместен международен проект  по програма "Еразъм", в който партньори са сдружения от малки селски райони в Кипър, Словакия  и Испания ...

публикувано на 12.10.25 в 09:25

Безплатен онлайн курс помага на общинските служители да създадат енергийни общности

За втора поредна година "Грийнпийс" – България организира безплатен курс за общински служители, които да се научат как да създават енергийни общности. Обучението се казва "Енергийно еспресо" и ще бъде достъпно онлайн до края на януари 2026 г.  Обучението включва работа с реални казуси, както от България, така и от чужбина, и е предназначено за..

публикувано на 12.10.25 в 01:22