Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Струва ми се, че Додик е изолиран. Въпросът сега е дали ще си даде сметка, че авантюрата, в която се впусна, може наистина да завърши трагично", коментира политологът от Сараево

Аднан Хускич: Заплахата за сигурността на Босна и Херцеговина е реална

"Повечето от нас ценим мира и сме против каквито и да било авантюри, които го застрашават"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Сараево се молят неспирните и ескалиращи провокации на лидера на босненските сърби Милорад Додик да не доведат до нова трагедия, 30 години след като с Дейтънското мирно споразумение беше сложен край на войната в бившата югославска република.

"Босна и Херцеговина вече не ни интересува, Република Сръбска се връща сама на себе си", заяви завчера Додик, за когото федералната полиция има заповед за арест, а пък той я обяви за незаконна на територията на Република Сръбска.

"Безотговорно би било да се пренебрегне опасността от това, което прави Милорад Додик заедно с един тесен кръг от хора около него. Наистина тесен е този кръг, защото от друга страна има голямо мнозинство хора в Република Сръбска - и от опозицията, и от Съюза на независимите социалдемократи на Додик - които не подкрепят действията му", казва Аднан Хускич, политолог от Сараево.

"Той създаде ситуация, която много лесно може да доведе до трагедия. Ето - Додик вече се придвижва из Република Сръбска с два хеликоптера. Води със себе си командоси антитерористи от спецчастите на полицията на Република Сръбска. И така създава условия за инцидент, предвид това, че федералните полицейски части имат съдебна заповед да го арестуват".

Защо, според Вас, Милорад Додик реши тъкмо сега да ескалира толкова опасно кризата в Босна и Херцеговина?

Честно казано не зная. Много хора си задават този въпрос. Бих напомнил на слушателите ви, които следят ситуацията тук, че присъдата на Додик за неизпълнение на постановления на върховния представител на международната общност в Босна, който следи за спазването на Дейтънското мирно споразумение, е само на първа инстанция. Додик е осъден на 1 година затвор и 6 години забрана да заема държавни постове. Той има право да обжалва и очакванията са, че по-горната съдебна инстанция със сигурност ще намали наказанието му най-много до условно лишаване от свобода. Пък и дори да остане ефективно, ако е 1 година, по закон може и да не влиза в затвора.

Ключово, според мен, обаче - Додик се обгради с хора, които го посъветваха да не го прави, защото смятат, че след повторния избор на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати и обтягането на американско-европейските отношения ще настъпи фундаментална промяна в подхода на Вашингтон към Босна и Херцеговина. И че вместо да обжалва присъдата, може да ескалира с атака срещу конституционния ред в Босна. Това прави неизбежен ареста му. Такъв е законът.

Братът близнак, така да се каже, на Додик в хърватската общност - Драган Чович - се обяви срещу каквото и да било забавяне на евроинтеграцията на Босна и за стабилно функциониране на държавните институции. Звучи като дистанциране, не мислите ли?

С действията си Додик отблъсква от себе си дори своите хърватски политически съюзници в битките им срещу Сараево, с които имаше доста здраво партньорство. Трудно някой ще застане на негова страна в тази ситуация. Напълно ненужно, според мен, той ескалира кризата до ниво, от което никак няма да е лесно да я деескалира.

А как контролира ситуацията в Република Сръбска президентът ѝ, ако, както казвате, мнозинството там не го подкрепя?

Огромен натиск се оказва на сърбите, които работят във федералните институции, особено в Държавната агенция за разследвания и охрана (SIPA). Не беше пощаден и директорът ѝ - босненски сърбин - който изневиделица поиска да бъде пенсиониран. Досега от Баня Лука идваха само призиви и ултиматуми към сърбите във федералните съдилища, прокуратурата и полицията да напуснат и да се прехвърлят към съответните институции в Република Сръбска. Сега вече има и преки заплахи за отнемане на имотите на онези, които не го направят.

На опозиционните политици в Република Сръбска им палят автомобилите. Додик всичките ги обяви за предатели. Но опозицията засега удържа напора - не искат да бъдат въвличани в нещо, което е личен проблем на Додик.

Доколко може да се осланя той на президентите на Сърбия и на Русия - твърдите му поддръжници Александър Вучич и Владимир Путин?

Два факта от тази седмица са показателни по този въпрос. Единият е отмененото посещение на Додик в Москва, където трябваше да разговаря с Путин. Външният министър Лавров се е обадил на представителя на Република Сръбска там и е отхвърлил възможността дори за телефонен разговор с президента. Русия беше заета с доста по-важни неща. Вучич - също. Защото и той отмени среща с Додик преди да замине за Брюксел в сряда.

Заради това на мен ми се струва, че Додик е изолиран. И въпросът сега е дали ще си даде сметка, че авантюрата, в която се впусна, може наистина да завърши трагично. Заплахата за сигурността на Босна и Херцеговина е реална. По непотвърдена информация той се опитва вече индиректно да влезе в контакт с прокуратурата, за да се опита да реши проблемите си с нея. Но вече става дума за серия от проблеми с правосъдието.

Абсурд ли е Додик да отцепи Република Сръбска от Босна?

Той безспорно продължава да ескалира напрежението, но го прави всъщност, за да му бъде предложен начин за излизане от ситуацията, в която се вкара сам. Защо така мисля? Вижте например въпроса със SIPA - босненския еквивалент на ФБР. Додик прокара закон за забрана на работата ѝ в Република Сръбска. Конституционният съд в Сараево отмени закона. SIPA продължава да действа в Република Сръбска и никой не прави нищо срещу служителите ѝ, въпреки заканата на Додик да не се спазват решенията на институциите в Сараево. Това не е първият път, когато той провокира с нещо на хартия, но след това не го прилага.

Едно добро нещо има в цялата тази история. В Босна и Херцеговина - и в Република Сръбска, и във федерацията на бошняците и хърватите - има много малко хора, които са за това напрежението да се покачва. Много малко! Повечето от нас ценим мира и сме против каквито и да било авантюри, които го застрашават.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Валери Димитров

Проф. Валери Димитров: Няма обедняла държава след влизането в еврозоната

Няма обедняла държава след влизането в еврозоната . Това обясни пред БНР проф. Валери Димитров, икономист, бивш председател на Сметната палата. "Влизането в нея ще ни позволи да наваксаме икономическото изоставане. България ще се появи на картата на глобалните инвеститори". Ние сме свикнали с еврото, обясни още той. "От въвеждането на..

публикувано на 08.07.25 в 09:25

Тръмп удължава срока за преговори по новите американски мита до 1 август

Основните борсови индекси на Уолстрийт затвориха с общо понижение в понеделник, след като Белият дом засили натиска над основните търговски партньори на САЩ да сключат търговски сделки преди началото на август. В първия работен ден на седмицата 14 търговски партньори на САЩ, сред които Япония, Южна Корея, Южна Африка и Малайзия получиха..

публикувано на 08.07.25 в 09:16
Дейвид Джоунс

Пореден бивш депутат от торите отива при Фарадж

Бившият министър и член на Консервативната партия Дейвид Джоунс се присъедини към дяснопопулистката партия "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж. Дейвид Джоунс, който се оттегли като депутат от Консервативната партия преди изборите миналата година, заяви, че е „разочарован“ от старата си партия и че само партията на Фарадж..

публикувано на 08.07.25 в 09:04
Снимката е илюстративна

От днес: Два от най-евтините антибиотици са безплатни за деца до 7 г.

От днес два от най-евтините антибиотици стават безплатни за децата до 7 години. Лекарствата ще бъдат заплащани от Здравната каса, след извънредното им включване в Позитивния списък, което е в сила от 8 юли. Двата антибиотика са на български производител и се продават на цени между 13 и 20 лева, в зависимост от разфасовката. Те ще се отпускат..

публикувано на 08.07.25 в 09:02
Елеонора Негулова

Елеонора Негулова: Малкият бизнес чака инструкции за въвеждането на еврото!

Важно е малкият бизнес да получи ясна пътна карта за въвеждането на еврото. Липсва достатъчно информация за стъпките, които трябва да се следват. Това каза пред БНР Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и средния бизнес. По думите ѝ, бизнесът очаква практичен наръчник. "Да бъде направено във формат..

публикувано на 08.07.25 в 09:01

От днес седмокласниците подават заявления за прием в гимназии

Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8 клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, предаде репортер на БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно..

публикувано на 08.07.25 в 08:48
Снимката е илюстративна

Продължава борбата с пожара край дупнишкото село Палатово

Продължава гасенето на пожара при дупнишкото село Палатово, който възникна вчера следобед. Първоначално огънят обхвана около 300 декара сухи треви и част от борова гора. Направена е организация за гасене с участието на служители на 6 стопанства - Благоевград, Дупница, Симитли, Рилски манастир, Самоков и Радомир. На терен са екипи на пожарната от..

публикувано на 08.07.25 в 08:47