"Босна и Херцеговина вече не ни интересува, Република Сръбска се връща сама на себе си", заяви завчера Додик, за когото федералната полиция има заповед за арест, а пък той я обяви за незаконна на територията на Република Сръбска.
"Безотговорно би било да се пренебрегне опасността от това, което прави Милорад Додик заедно с един тесен кръг от хора около него. Наистина тесен е този кръг, защото от друга страна има голямо мнозинство хора в Република Сръбска - и от опозицията, и от Съюза на независимите социалдемократи на Додик - които не подкрепят действията му", казва Аднан Хускич, политолог от Сараево.
"Той създаде ситуация, която много лесно може да доведе до трагедия. Ето - Додик вече се придвижва из Република Сръбска с два хеликоптера. Води със себе си командоси антитерористи от спецчастите на полицията на Република Сръбска. И така създава условия за инцидент, предвид това, че федералните полицейски части имат съдебна заповед да го арестуват".
Защо, според Вас, Милорад Додик реши тъкмо сега да ескалира толкова опасно кризата в Босна и Херцеговина?
Честно казано не зная. Много хора си задават този въпрос. Бих напомнил на слушателите ви, които следят ситуацията тук, че присъдата на Додик за неизпълнение на постановления на върховния представител на международната общност в Босна, който следи за спазването на Дейтънското мирно споразумение, е само на първа инстанция. Додик е осъден на 1 година затвор и 6 години забрана да заема държавни постове. Той има право да обжалва и очакванията са, че по-горната съдебна инстанция със сигурност ще намали наказанието му най-много до условно лишаване от свобода. Пък и дори да остане ефективно, ако е 1 година, по закон може и да не влиза в затвора.
Ключово, според мен, обаче - Додик се обгради с хора, които го посъветваха да не го прави, защото смятат, че след повторния избор на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати и обтягането на американско-европейските отношения ще настъпи фундаментална промяна в подхода на Вашингтон към Босна и Херцеговина. И че вместо да обжалва присъдата, може да ескалира с атака срещу конституционния ред в Босна. Това прави неизбежен ареста му. Такъв е законът.
Братът близнак, така да се каже, на Додик в хърватската общност - Драган Чович - се обяви срещу каквото и да било забавяне на евроинтеграцията на Босна и за стабилно функциониране на държавните институции. Звучи като дистанциране, не мислите ли?
С действията си Додик отблъсква от себе си дори своите хърватски политически съюзници в битките им срещу Сараево, с които имаше доста здраво партньорство. Трудно някой ще застане на негова страна в тази ситуация. Напълно ненужно, според мен, той ескалира кризата до ниво, от което никак няма да е лесно да я деескалира.
А как контролира ситуацията в Република Сръбска президентът ѝ, ако, както казвате, мнозинството там не го подкрепя?
Огромен натиск се оказва на сърбите, които работят във федералните институции, особено в Държавната агенция за разследвания и охрана (SIPA). Не беше пощаден и директорът ѝ - босненски сърбин - който изневиделица поиска да бъде пенсиониран. Досега от Баня Лука идваха само призиви и ултиматуми към сърбите във федералните съдилища, прокуратурата и полицията да напуснат и да се прехвърлят към съответните институции в Република Сръбска. Сега вече има и преки заплахи за отнемане на имотите на онези, които не го направят.
На опозиционните политици в Република Сръбска им палят автомобилите. Додик всичките ги обяви за предатели. Но опозицията засега удържа напора - не искат да бъдат въвличани в нещо, което е личен проблем на Додик.
Доколко може да се осланя той на президентите на Сърбия и на Русия - твърдите му поддръжници Александър Вучич и Владимир Путин?
Два факта от тази седмица са показателни по този въпрос. Единият е отмененото посещение на Додик в Москва, където трябваше да разговаря с Путин. Външният министър Лавров се е обадил на представителя на Република Сръбска там и е отхвърлил възможността дори за телефонен разговор с президента. Русия беше заета с доста по-важни неща. Вучич - също. Защото и той отмени среща с Додик преди да замине за Брюксел в сряда.
Заради това на мен ми се струва, че Додик е изолиран. И въпросът сега е дали ще си даде сметка, че авантюрата, в която се впусна, може наистина да завърши трагично. Заплахата за сигурността на Босна и Херцеговина е реална. По непотвърдена информация той се опитва вече индиректно да влезе в контакт с прокуратурата, за да се опита да реши проблемите си с нея. Но вече става дума за серия от проблеми с правосъдието.
Абсурд ли е Додик да отцепи Република Сръбска от Босна?
Той безспорно продължава да ескалира напрежението, но го прави всъщност, за да му бъде предложен начин за излизане от ситуацията, в която се вкара сам. Защо така мисля? Вижте например въпроса със SIPA - босненския еквивалент на ФБР. Додик прокара закон за забрана на работата ѝ в Република Сръбска. Конституционният съд в Сараево отмени закона. SIPA продължава да действа в Република Сръбска и никой не прави нищо срещу служителите ѝ, въпреки заканата на Додик да не се спазват решенията на институциите в Сараево. Това не е първият път, когато той провокира с нещо на хартия, но след това не го прилага.
Едно добро нещо има в цялата тази история. В Босна и Херцеговина - и в Република Сръбска, и във федерацията на бошняците и хърватите - има много малко хора, които са за това напрежението да се покачва. Много малко! Повечето от нас ценим мира и сме против каквито и да било авантюри, които го застрашават.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..