"Една блага вест, макар и в един по-материален вид, да съобщим - в годините, през които върви реставрация на Божи гроб в Йерусалим, много неща бяха възстановени, много неща бяха върнати към своя автентичен вид от различните векове, през които те се появяват на това свято място.
Италианският екип, който от 2022 година работи върху възстановяване на пода на Храма, си позволи да погледне малко по-дълбоко под тези кънтящи плочи, които покриват днес пространството на Божи гроб, и съобщиха това, че, достигайки до по-ранни пластове, включително до Желязната епоха, откриват различни артефакти и особено интересно е, че предримският период дава мястото като градина, в която са открити следи от маслинови и лозови насаждения, лампи, погребални обичаи, което напълно отговаря на това, което вече знаем - че Спасителят е положен в гроб, който се намира в градина и в този гроб още никой не е бил полаган. Това е гробницата на Йосиф Ариматейски, едно място, което е било каменоломна, изоставена, изчерпана, превърнала се в градина и, респективно - място за погребение на местни жители в Йерусалим, това разказа в "Нощен Хоризонт" доц. д-р Екатерина Дамянова, преподавател по Библейска археология и Библейска история в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" във връзка с днешния голям християнски празник - Благовещение.
Разбира се, археологията няма вече за цел да доказва, но винаги е много хубаво и приятно, когато видиш как вярата постепенно се уплътнява от редица доказателства и така ни предизвиква ние да разширим още повече нашия поглед, да задълбочим своята вяра, знаейки вече, стъпвайки все по-сигурно и по-сигурно в полета, които до този момент са били част от вярата, тъй като не са били достъпни чрез нашето познание.
Винаги има напред - ако ние спрем и ограничим себе си, духа си, може би ние ще се лишим от тези простори, духовни полета, в които може да встъпим и да пътуваме, подобно на Авраам, който идва в Светите земи. Той не ги е притежавал, няма нотариален акт, но той чрез вярата си ги притежава, по Божие обещание.
И нашето знание не унищожава вярата - много пъти някой противопоставя вярата на знанието, но ние трябва да помним разговора със самарянката, който има Спасителят, там именно се казва за поклонението в дух и истина, ние трябва да имаме своята вяра, но трябва да имаме и знание за тази вяра, каза още доц. Дамянова.
"Темата за светлината е много подходяща и за днешния празник на Благовещение, тъй като непрекъснато виждаме тези събития, особено проявата на Божията милост в света - чрез чудесата, много пъти е съпроводено със светлина - Таворската светлина на Преображение, или светлината на ангела, който благовести за Христовото възкресение, никое човешко същество не може да понесе блясъка, или тази светлина, чудото, което се е случило, но чудо, което ние преживяваме като факт.
И Благовещение - да кажем добрата вест, или началото на изпълнението на това обещание за изпращане на Месия, за идването на Христос и за осъществяването на всички пророчества - през цялото време светлината движи тези пророци, вестители, ангелите, които се явяват в светлина - винаги ги свързваме с блясък, с някаква теофания, с някакви по-особени характеристики от това, което в ежедневието виждаме около нас. Така че светлината е наистина това, което трябва да пазим и да не допускаме тъмнината да ни превземе. Защото, знаем - "светлината в мрака свети и мракът я не обзема".
"Отивайки, срещайки се с християни, с Йерусалимския патриарх, с духовници, виждаме, че те се радваха искрено, те са достъпни и сърдечно разположени към всеки един непознат и те ни посрещат с радостта за благословението, което ние им носим на тях. Ти отиваш да се благословиш в Светите земи, да се видиш с тези хора, митрополити на Назарет, а те ти благодарят за това, че си отишъл там.
С времето разбрах колко е важно, ти да осъзнаеш, че ти си отишъл там, за да подкрепиш своите си - християните, не само да молиш за близки хора, или само за екскурзията, а че това е радост, свързана с вярата, с Бога, допълни още доц. Дамянова.
Ще чуете още интересни факти за Света Богородица, за ангелите и за архангелите, за Благовещение в иконографията, за поклонническите пътувания из Светите земи (такова заминаване предстои в Светлата седмица - на 22 април).
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Британският премиер Киър Стармър е в Албания, за да обяви разширени мерки срещу бандите за трафик на мигранти на Балканите - ключова междинна точка по пътя към Острова, съобщи Скай нюз. При първото официално посещение в страната на британски премиер, очакванията са, че Стармър ще отстоява твърдо категоричното послание от тази седмица за..
След силна обществена реакция гръцкото министерство на туризма обяви облекчаване на условията за почивка с кемпери в страната. Облекчават се условията за спиране и паркиране на кемпери, които се разделят от караваните и вече се разглеждат отделно. Изграждат се специални зони за временен престой на кемпери и каравани. Гърция: Каравана..
В договора с турската газова компания "Боташ" няма клауза за развалянето му, освен ако страната ни не плати цялата сума от над 4 милиарда лева. Това подчерта по време на изслушване в Народното събрание министърът на енергетиката Жечо Станков. Той съобщи, че "Булгаргаз" ще плати по инфлационeн индекс за тази година 20 милиона лева повече от..
Полицията в Свищов задържа румънски гражданин с големи количества марихуана, хероин и други наркотици. Румънецът е задържан при специализирана полицейска операция в Свищов. В хотелската му стая са открити и иззети 15 килограма растителна маса с мирис на тютюн и пет бутилки с вместимост от по 1 литър, в които течността е била с мирис на..
Влиятелни политици са замесени в случая с опита за осуетяване на акция на ГДБОП за контрабанден канал на цигари в Пловдив през ноември м.г. и затова разследването трябва да продължи. Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев. Изслушаха полицаи, участвали в акцията срещу контрабандния канал за..
Съжалявам, че синдикатите не се вслушаха в моя апел да се видим, да изговорим това, което вчера предложих, без това да бъде цената на комфорта на софиянци, за да могат и те да живеят нормално, да се придвижват до работа и да си оставят децата на училище - това каза пред БНТ кметът на София Васил Терзиев. Протестът в София: Автобуси,..
Около 2200 лева е била средната заплата за страната през 2024 г. Около 1500-1600 брутна заплата получават работещи в обществените медии, а това е " абсолютно под линията на достойно заплащане ". Този коментар направи пред БНР Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти преди днешния протест на служители на обществените медии –..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
Проблемът с искането на Румен Радев е и правен, а и политически. Това заяви пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по Конституционно право,..