От Министерството на здравеопазването потвърдиха, че за четвъртък е насрочена среща с представители на работещите в държавните психиатрични болници. От там посочиха, че в бюджета за тази година са заложени с 20 процента по-високи разходи за финансиране на стационарната психиатрична помощ у нас.
От министерството твърдят, че имат като приоритет реформирането на психиатричната помощ и вече изпълняват Национална стратегия за психичното здраве на хората, която обхваща периода до 2030 година.
Конкретно за разходите, които са предвидени за болниците и клиниките по психиатрия у нас се посочва, че за тази година са заложени пари за увеличение на разходите за персонал с 5 процента за преодоляване на разликите в заплащането, започнало през миналата година.
Също средства за финансиране на превенцията и лечението на хазартна зависимост, както и пари за капиталови разходи.
Около 3 милиона лева са предвидени за увеличаване на разходите за издръжка на психиатричните болници, които са общо 12. Предвидени са и промени в инфраструктурата на обща стойност 36 милиона лева чрез строителство, реконструкция, ремонт, подобряване на достъпа на хора с увреждания до сградите и на прилежащото им околно пространство.
По-рано днес медици от 12-те държавни психиатрични болници протестираха пред здравното министерство с искане за по-голямо увеличение на заплатите, отколкото е предвидено в новия бюджет.
Министерството на финансите пласира на международните капиталови пазариоблигации в два транша, деноминирани в евро. Както още вчера БНР съобщи, общата набрана сума е 4 милиарда евро, като 2,25 милиарда от тях са от 9-годишни книжа с лихвен купон от 3,5 на сто. Останалите са 13-годишни, а купонът е 4,125%. България е емитирала дългови емисии..
Съединените щати ще спрат посредническите си усилия, ако Русия и Украйна не направят "конкретни предложения" за спиране на войната, заяви говорителка на Държавния департамент, цитирана от "Франс прес". Поредното предупреждение дойде ден след като руският външен министър Сергей Лавров изложи в интервю за бразилския вестник "О Глобо" дълъг списък с..
Най-малко три са жертвите на стрелба в шведския град Упсала. Това е поредната стрелба, която разтърсва скандинавската държава. От шведската полиция съобщиха, че са получили съобщения за стрелба в центъра на Упсала, на около 60 км северно от столицата Стокхолм, и че "определен брой хора са открити с рани, които биха могли да са резултат от стрелба“...
В сряда, 30 април от 12 ч. до 21 ч. в тунелите "Топли дол“ и "Правешки ханове“ ще има две ленти за движение към Варна за леките коли и тежкотоварните камиони над 12 т. Трафикът за София ще бъде пренасочен по обходни маршрути. Тежкотоварните превозни средства над 12 т временно ще бъдат спирани и ще изчакват на място преди тунел "Топли дол“ при 40-и км,..
Атаки срещу средното училище "Васил Левски“ в Севлиево и обвинения в руска пропаганда сред учениците заваляха в интернет пространството. От там определят твърденията като фалшива новина. От различни профили в интернет пространството валят обвинения като се използват отдавна публикувани материали, отразяващи изяви на ученици от 2017..
Държавата дава компенсация на майките, които водят децата си до 3- годишна възраст на частна детска градина, за да се върнат на работа. Причината е, че за тях не са подсигурени места в общинските градини. Влизането там е по-трудно и от приемането в университет. Но и тези компенсации майките не получават навреме. От Министерството на..
Британското правителство обяви, че на търсещи убежище ще бъде отказано правото да останат в Обединеното кралство, ако са осъдени за сексуални престъпления. На терористи, военнопрестъпници и всякакви други престъпници, чиито престъпления се наказват с една или повече години затвор, вече може да бъде отказано убежище съгласно Конвенцията за..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..