Ако нещо е прието за ценност в колектив, в общество, се грижат за него, ако не е прието като ценност, то изпада от фокуса. Понякога липсата на стратегия е също вид пропускане на важното. Понякога модата води пред същинския интерес. Важно е да се предлагат конкретни, ясни и прости неща. Така писателят и сценарист Георги Тенев коментира идеята на образователния министър да се увеличат часовете по български език и литература в училище за сметка на чуждите езици.
В интервю пред БНР Тенев сподели, че литературата – слово и книжнина, е важна тема за всички нас:
"Хубаво е, че се обръща внимание на тази тема. Общият извод от тази кръгла маса е, че не е лошо да има текстове, автори и произведение, които са по-близки във времето и с публичното присъствие на авторите да замесят нова спирала на интерес в учениците към литературата."
Според него е важно и каква е целта на обучението по БЕЛ, какво се случва с младите хора и за какво са в училище, на какво ги подлага образователната система и към какво ги провокира.
"За езиковата култура се говори кампанийно, но къде е цялата картина. Правило ми е впечатление, че често в образователната система се говори за програми и малко се говори за идеи. Каква е идеята за самото образование? Очевидно е "да учи, за да сполучи" младият човек. На хората е различна представата за сполука, но се очакват в това училище и това образование на тези младежи нещо да се случи с тях, което е добро. И това се случва колективно. Случва се в групата, колектива, в класа, в средата, в училището, в поколението. Основното е, че книгата завързва разговор и създава общество, да говорят помежду си и да изговарят какво чувстват, използвайки словото. Става въпрос за усвояване на най-важните способности, дарби - човекът да живее в общество, да говори, да артикулира, да разказва", сподели мнението си Тенев.
И препоръча:
"Обучението по литература сега, 2025 г., ако е скучно, по-добре да не се случва, защото няма как да увлече в разказа хората. Целта очевидно на изучаването, не просто да се информираме за Балзак, или Юго, или за Вазов, Христо Смирненски, е да мине този текст през хората, да се върне обратно, да извади техния глас, да направи това, когато му е времето – младите хора да творят."
Според него работата на преподавателя, дори и в университетите, е да разкаже текста, ако е неразбираем за ученици и студенти.
"Защото е човекът, който те води през света. Без човекът, който е преподавателят, няма как да се случи. Това е този човек, които не се ограничава в програма, а работи с идея и води учениците през някакви събития", каза Георги Тенев.
И като пример посочи, че най-консервативната институция е християнската църква.
"Основният текст - литургии не са мръднали повече от 2000 години и въпреки това през тези 20000 години във всяко богослужение се случва текстът, базовият, които е кощунствено да се пипа. Но проповедникът ще порповядна от свое име тук и сега, да преведе хората тук и сега със своя глас и отговорност. По жив начин да се общува", посочи Георги Тенев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Със 167 гласа за и 3-ма въздържали се парламентът прие доклада на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната. С него депутатите задължиха Министерски съвет в тримесечен срок да представи експертен, финансов и административен анализ на ефективността на предложенията и препоръките..
В Силистра започва паспортизация и картотекиране на над 2000 дървета на територията на града. Дейностите се извършват по силата на чл. 63 от Закона за устройство на територията, съобщават от Общината. По предварителни данни около 30 % от дърветата в града не са в добро състояние. Обследването ще обхване всички дълготрайни дървесни видове..
Има 6 цистерни по тон1 ние сме 3800 души в Брезник, свършва бързо – за час, хората се карат, има опашки. Така кризисната ситуация в града д-р Валери Величков, личен лекар, в интервю пред БНР. Както е известно питейната вода в Брезник е негодна, защото съдържа тежки метали – арсен и манган. "Имаме уговорката с ВиК Перник и те казват "..
България е на трето място сред страните-членки на Европейския съюз по ръст на минималната работна заплата за периода от юли 2015 година до юли 2025 г., сочат данните на "Евростат". Отчетеният за страната ни средногодишен темп на нарастване е 11%, като по този показател преди нас са Румъния с 13 на сто и Литва с малко над 12 процента. Въпреки..
Подобряване на условията на труд, купуване на нови превозни средства, подобряване на пътната инфраструктура са сред мерките, които трябва да бъдат взети, за да се предотвратяват инциденти като този от 2 септември , когато трамвай по Линия №22 излезе от релсите и нанесе сериозни щети. С това заключение излязоха от Комисията по транспорт и..
От партия "Величие" започват консултации с други формации, за да сезират Конституционния съд, за да бъдат отменени решенията на правителството. Това обяви в кулоарите на парламента Ивелин Михайлов. Мотивът е, че депутатите, които бяха обявени от Конституционния съд за незаконно избрани, са участвали в избора на министър-председател и на..
Продължава да расте броят на жертвите при инцидента в Лисабон, при който дерайлира влакче от популярната линия на фуникуляра "Глория", свързваща центъра на Лисабон с "Байро Алто", или "Горния квартал", известен с оживения си нощен живот. Загиналите вече са 17 души. Ранени са 21, петима от тях са в тежко състояние, предаде Би Би Си. В..
В анкетата на Момчил Драганов може да чуете какво мислят хората за работата на депутатите.
Три пазарджишки села се обединяват против инвестиционното намерение за изграждането на нова кариера за добив на пясък и чакъл в района...
Ангелина Грозева е журналистка и актриса. Познаваме я от атрактивното ѝ присъствие в Детското БНР, гледали сме я в постановката "Клюки от Ада". За..