Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повдигнаха обвинение на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов

Божидар Божанов пристигна с адвокат Ина Лулчева в СГП
Снимка: БТА

Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов вече е обвиняем. 

Според прокуратурата той е извършил престъпление по служба във връзка с обществена поръчка за близо 18 млн. лв., докато е бил министър на електронното управление, като целта е била да се даде предимство на конкретна фирма.

"Абсолютно спокоен съм, че това нещо ще се разпадне в съда и затова очаквам максимално бързо да бъде внесено там. Обвинението, разбира се, е абсурдно. Твърдят се неща, които не са се случвали. Престъпление не съм извършвал. То е единствено с пропагандна цел. Това се потвърждава и от факта, че вчера близки до прокуратурата и Пеевски медии изнесоха информацията, че днес ще ми бъде предявено обвинението, включително с детайли за паричната гаранция, което и за нас беше изненада, тъй като е доста немотивирано. Няма да спекулирам, но политическите влияния в прокуратурата не са тайна за никого", коментира Божанов. 

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Божидар Божанов в края на февруари, а той сам се отказа от него.

Освен имунитета на Божанов, беше поискан и този на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков. Очаква се и той да бъде привлечен като обвиняем.


По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на

Четирима мъже и една жена са задържани за трафик на мигранти

Четирима мъже и една жена са задържани за трафик на мигранти. Повдигнатите са им обвинения за участие в организирана престъпна група, действала повече от година и превозвала от Турция до Сърбия граждани от Пакистан и Афганистан.  От прокуратурата и МВР уточниха, че става дума за хора на високо ниво в трафика на мигранти, които са се занимавали, както с..

публикувано на 06.11.25 в 14:14
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов

Министър Силви Кирилов е приел оставката на Обществения съвет за Национална детска болница

Здравният министър Силви Кирилов е приел подадената тази сутрин оставка на членовете на Обществения съвет за Национална детска болница, съобщиха от министерството.  От там уточняват, че консултативната функция на Съвета не включва оперативно докладване и контролни правомощия. По отношение на искането на Съвета за предварително предоставяне на..

публикувано на 06.11.25 в 14:05

НС отхвърли ветото на президента върху Закона за инвестициите

Със 125 гласа "за", 74 против мнозинството преодоля ветото на президента върху Закона за насърчаване на инвестициите. Законопроектът е приет на второ четене на 24 октомври, но президентът Румен Радев наложи вето по негови части, като се аргументира, че предложените правила се насочват конкретно към "Лукойл", което нарушава принципа на равно третиране пред..

публикувано на 06.11.25 в 14:02
Мариан Бачев

Свързаната с министъра на културата театрална школа трябва да напусне читалище "Николай Хайтов"

Кметът на столичния район "Изгрев" Делян Георгиев съобщи с публикация във Фейсбук, че частната театрална школа, свързана с министъра на културата Мариaн Бачев, е получила предизвестие да напусне помещенията в читалище "Николай Хайтов". Според кмета школата е незаконно настанена в читалището и освен това водещ преподавател бе замесен в публичен..

публикувано на 06.11.25 в 14:01
Заседание в Бундестага

"Троянски кон на Кремъл": Общ фронт срещу "Алтернатива за Германия" в Бундестага

Всички партии в германския Бундестаг днес отправиха тежки обвинения срещу "Алтернатива за Германия". Според социалдемократите, християндемократите, Зелените и Левицата, крайнодясната партия действа в интерес на Русия и подкопава сигурността на страната. "Алтернатива за Германия" действа дори тук, в парламента, като помощник на руските..

публикувано на 06.11.25 в 13:41
Александър Николоски и Гроздан Караджов подписаха на жп гарата в Гюешево споразумението за подготовката, изграждането и експлоатацията на трансграничния железопътен тунел между двете държави.

България и Северна Македония подписаха споразумение за изграждане на жп тунел

Вицепремиерите и министри на транспорта Гроздан Караджов и Александър Николоски подписаха в Гюешево Споразумение за начало на изграждане на жп тунел между България и Република Северна Македония. Съоръжението е част от транспортния коридор "Западни Балкани - Източно Средиземноморие" и стратегическия Коридор 8. България и РСМ подписват..

публикувано на 06.11.25 в 13:32
Костадин Костадинов

"Възраждане" пита ЕК защо няма реакция за приетата забрана за износ на горива

"Възраждане" внася запитване до ЕК защо няма реакция на приетата от НС забрана на износ на дизел и авиационно гориво. "Не може да се налагат ограничения във вътрешносъюзната търговия. Това, което направиха миналата седмица управляващите под диктата на Пеевски, е много сериозно нарушение на договора за функциониране на Европейския съюз...

публикувано на 06.11.25 в 13:25