Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за тенора Никола Николов

Честваме 100 г. от рождението му

Снимка: operasofia.bg

В рубриката за българското музикално минало „Помните ли…?“ отбелязваме 100 г. от рождението на тенора Никола Николов - един от големите български оперни певци на ХХ век. Той е сред най-обичаните и най-почитани български артисти, единственият, когото публиката буквално е носила на ръце след спектакъл в Софийската опера на „Трубадур“ от Джузепе Верди, в една от коронните му роли - на Манрико.

Никола Николов - Колето, както го наричат приятелите и почитателите му, е роден в София. От малък обича да пее - не само детски песни, но и модните тогава шлагери. Научава се да свири на мандолина. Едновременно с това рисува, като негов учител е Ненко Балкански. Все пак, на 13 - годишна възраст младият Никола за първи път посещава оперен спектакъл и това определя пътя му. Когато е на 17 чува един от прочутите певци по това време Събчо Събев и го моли да го приеме за свой ученик. С него учи в продължение на две години.

По време на военната си служба две години е солист на Ансамбъла на Българската армия. През 1946 г., по съвет на Събчо Събев, се явява на прослушване пред Любомир Пипков, тогавашният директор на Софийската народна опера, и същата година e включен в състава ѝ.

Кандидатства в Консерваторията и е приет на първо място сред певците, но се отказва от следването, защото вече е започнал солистичната си кариера. Приема поканата на  Петър Райчев, ръководител на новосъздадената Варненска опера да се присъедини към състава й. По-късно се връща в Софийската опера и блести в състава й десетилетия наред в централния теноров репертоар - в „Мадам Бътерфлай“, „Кармен“, „Селска чест“, „Трубадур“, „Аида“ и много други. През 1953 - 1955 година специализира в Москва, където работи с музикалния педагог Сергей Юдин, диригента Самуил Самосуд и режисьора Леонид Баратов. Поканен е за спектакли в спектакли в Болшой театър, пее в „Кармен“ и „Мадам Бътерфлай“ и представянето му е оценено като изключително. 

Никола Николов е третият българин (след Тодор Мазаров и Борис Христов), който пее в легендарния театър „Ла Скала“ в Милано. Под диригенството на Лавро фон Матачич той изпълнява ролята на Вашек в „Продадената невеста“ от Сметана. Следват многобройни покани и участия в световноизвестни оперни театри. Пее на сцените на лондонския Ковънт Гардън, Виенската Щатсопер, италианските „Сан Карло“, Театро "Ла Фениче", Театро Масимо и Римската опера, Метрополитън опера - Ню Йорк и много други.

В запис, съхранен в „Златния фонд“ на БНР, Никола Николов разказва за обичта на публиката към него - за незабравимите моменти в София, след онзи легендарен „Трубадур“, след който почитателите му са го носили на ръце и за овации от германската публика в Мюнхен.

В първите години на кариерата си, във Варненската опера Никола Николов се запознава със съпругата си - певицата Лиляна Василева, с която си партнират на сцената и споделят обичта си към оперното изкуство. Никола Николов е канен на щатна работа от най-престижните оперни театри: Ковънт Гардън, Виенската Щатсопер и Метрополитън, но избира да остане в България. В продължение на години, особено в края на кариерата си той обучава млади певци и им преподава тайните на белкантото. Сред многобройните му ученици са Калуди Калудов и Божидар Николов.

Вокалното дълголетие на Никола Николов е забележително. Той празнува своята 70-годишнина на 23 март 1995 г. на сцената на Софийската опера като участва в спектакъл на „Кармен“ от Бизе. А на празничния концерт през 2005 г., когато на сцената на националния ни оперен театър се събира съзвездие солисти, за да го честват, Никола Николов, вече на 80, участва в дуета на Манрико и Азучена от „Трубадур“. 

През 2001 г. той е обявен за почетен гражданин на София. Никола Николов завършва земния си път на 8 юли 2007 г. На фасадата на дома му в негова чест е поставена паметна плоча.

Рубриката "Помните ли...?" на "Алегро виваче" можете да чуете в звуковия файл.
               



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01
Добрин Финиотис, Боян Ангелов и Юлия Пискуилйска

Творчески срещи в Плевен с именити български магьосници на словото

В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека  "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..

публикувано на 29.06.25 в 11:24

Домът на културата в Кърджали със спектакъл, обединяващ няколко известни мюзикъли

Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и   "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен  професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...

публикувано на 29.06.25 в 10:44