На 30 март - неделя, в 3 часа през нощта преминаваме към лятно часово време. Тогава стрелките се преместват с 1 час напред.
През 2019 Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа, но правителствата в държавите - членки сами решават дали да преминат към лятно или зимно часово време.
Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г., припомня БТА.
Съгласно постановлението - всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.
Първата смяната на часовниците се урегулира с приемането от Министерския съвет на Постановление 6 на 26 януари 1979 г. Според официалния документ то ще настъпва на 1 април и ще продължава до 30 септември всяка година, като часовниците се преместват съответно с 1 час напред и назад.
Това обаче не е окончателно. На 13 март 1997 г. Министерският съвет приема Постановление 94, с което се отменя Постановление 6 от 1979 г. С новото постановление се регламентира лятното часово време да се въвежда в 3:00 ч. през последната неделя на март, като часовниците се преместват с 1 час напред, а връщането към астрономическото време да бъде в 4:00 ч. през последната неделя на октомври, като часовниците се преместват с 1 час назад.
През 2014 г. Волен Сидеров внася за първи път в парламента проект за решение на Народното събрание, с което да се възложи на Министерски съвет да отмени постановленията за лятното часово време.
През 2018 г., Европейската комисия предложи смяната на часовото време да се отмени, като държавите членки запазват правото си да решат коя часова зона да важи за техните територии.
До този момент окончателно решение по въпроса в България не е взето.
Във връзка с преминаването от зимно към лятно часово време ще има промени в разписанията на влаковете, съобщават от БДЖ. В нощта на 29 и 30 март всички композиции, които се движат след 03:00 ч., ще генерират виртуално закъснение от 60 минути. Поради тази причина ще бъдат нанесени корекции в разписанията и влаковете ще заминат по-рано от начална гара. Ще бъдат засегнати и тези, които се движат в сутрешните часове между 05:00 ч. и 07:00 ч. Повече информация пътуващите могат да получат от служителите на билетните каси в гарите и на националния информационен телефон 02/931 11 11, както и на интернет страницата на превозвача.
Данните на Българския спортен тотализатор (БСТ) хич не са лоши. Ако погледнем 2023 и 2024 година, те са доста успешни години. 2024 г. има 420 млн. продажби и към 20 млн. печалба, като имате предвид, че печалбата е след отчисленията към спорта, каза в интервю пред БНР Тихомир Безлов от ЦИД. В предаването "Нещо повече" той коментира..
Това управление може да отдели около 7 млрд. лева, за да купи рафинерията "Лукойл-Нефтохим" в Бургас - 2 млрд. евро са допълнителните гаранции и с наличното в ББР стават около 7 млрд. лева. Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България", като подчерта, че идеята за функционирането на ББР се е изродила и..
Над 600 млн. лв. са разплатени през тази година по Инвестиционната програма за общините. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, цитиран от пресцентъра на ведомството. Предвидените в бюджета средства за годината по тази програма са 750 млн. лв., а предстои и разплащане на аванси по проектите през Българската..
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България обяви, че няма да се включи в организирания утре протест срещу приемането на Бюджет 2026. В позиция до медиите изпълнителният директор Евгений Иванов завява, че КРИБ не е политическа организация и не може да протестира с политически и партийни цели - за разлика от други организации, като КНСБ,..
България е сред трите страни членки, за които Европейската комисия отчита риск от несъответствие с бюджетните изисквания на Съвета на ЕС за 2026 г. Това става ясно от публикувания есенен пакет на Европейския семестър. Той поставя акцент върху необходимостта от структурни реформи и устойчиво управление на публичните финанси в контекста на..
Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че предоставя на руската страна 50 дни, за да продаде мажоритарния си дял в националната петролна компания НИС, която се намира под американски санкции от 9 октомври, съобщи РТС. Сръбската петролна компания НИС поиска от САЩ нов лиценз за продължаване на дейността Ако това не се случи, след изтичането..
Осъдителната присъда за умишленото убийство на швейцарския гражданин Удо Ланге е влязла в сила, съобщиха от прокуратурата. Наказанието от 20 години затвор при строг режим на изтърпяване, което Окръжният съд в Перник наложи на извършителя Борислав Панев, е потвърдено от две съдебни инстанции. 20 г. затвор за убиеца на швейцарския..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..