Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потвърдени са първите загинали след земетресението в Мианмар и Тайланд

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мощното земетресение в Мианмар и Тайланд уби повече от 150 души, като събори сгради и мостове и остави над 80 работници под руините на строящ се небостъргач в Банкок.

Плиткият трус с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер удари северозападно от град Сагаинг в централен Мианмар и беше последван 12 минути по-късно от вторичен трус с магнитуд 6,4.

Опустошението от земетресението предизвика рядка молба за международна помощ от изолираната военна хунта в Мианмар, която загуби части от територията в полза на въоръжени групи. Беше обявено извънредно положение в шестте най-засегнати региона.

Най-малко 144 души са загинали, а над 1460 са ранени при силното земетресение, което разтърси централната част на Мианмар. Това съобщиха местните власти, цитирани от Ройтерс, като това са първите официални данни за броя на жертвите.

Позовавайки се на местни медии, Ройтерс съобщи за срутен манастир в град Таунгу, при което за загинали пет деца. Там се е наложила евакуация на блокирани хора. Има информация и за срутена джамия, както и мост.

От другата страна на границата - в Тайланд, беше потвърдено за осем жерви в столицата Банкок, намираща се на повече от 1300 километра от епицентъра на труса, като седем от тях са загинали при срутването на стоящия се небостъргач, а все още над 80 са изчезнали и се смята, че са хванати в капан под отломките на строящата се сграда. 


Изглежда, че Мианмар е понесъл тежестта на земетресението със стотици жертви, като болницата в столицата Найпидо е препълнена с пострадали. Входът на спешното отделение се е срутил върху автомобил, а медици лекуват пациенти извън сградата. 

Служител на болницата помоли журналистите да си тръгнат, като посочи, че "това е зона с масови жертви". 

Репортери на АФП видяха шефа на военната хунта в Мианмар - Мин Аунг Хлаинг, да пристига в болницата, докато управляващата армия призоваваше за чуждестранна помощ.

"Обявих извънредно положение във всички засегнати райони и отворих път за международна подкрепа", заяви той, отбелязвайки, че се очаква броят на жертвите да нарасне.

"Съгласих се и приех предложение от Координационния център за хуманитарна помощ на ASEAN и Индия да изпратя помощ утре. Призовавам всички страни, всяка организация и обществеността в Мианмар да ни подкрепят, добави той, призовавайки хората да даряват кръв в засегнатите райони, особено в Сагаинг, Мандалай и Найпитау.

Молбата на хунтата за помощ отвън повишава очакванията за масови щети и за жертви на трусовете в голям мащаб на фона на опустошената медицинската система и инфраструктурата на Мианмар след четири години гражданска война.

ООН обяви, че мобилизира спешна подкрепа след опустошителното земетресение. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш потвърди, че правителството на Мианмар официално е поискало международна помощ.

"Нашият екип в Мианмар вече е в контакт, за да мобилизира напълно нашите ресурси в региона, за да подкрепи народа на Мианмар", каза Гутериш.

Той добави, че докато други страни в региона също са били засегнати, Мианмар е в най-слаба позиция в настоящата ситуация поради епицентъра на труса.


Тайландският премиер Петонгтарн Шинаватра обяви извънредна зона в Банкок, където някои услуги на метрото и железопътния транспорт бяха спрени, което допълнително затруднява и без това прословутия трафик в града.

Градските власти казаха, че парковете ще останат отворени през нощта за тези, които не могат да спят в домовете си.

Земетресението е усетено в целия регион, като Китай, Камбоджа, Бангладеш и Индия също съобщават за трусове.

Индия, Франция и Европейският съюз предложиха да предоставят помощ. 

Земетресенията са сравнително чести в Мианмар, където между 1930 и 1956 г. е имало шест силни земетресения с магнитуд от 7 по Рихтер близо до разлома Sagaing, който минава от север на юг през центъра на страната, според Геоложката служба на САЩ (USGS).

През 2016 г. мощно земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер в древната столица Баган в централен Мианмар уби трима души. 

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тренд": 62% от хората одобряват донорството на органи като цяло, но само 40% биха дарили

62% от хората одобряват донорството на органи като цяло. Но само 40 биха дарили след смъртта си. Това показва проучване на "Тренд" за Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Агенцията събра специалисти, за да обсъдят проблемите. Три от причините, поради които хората не биха се съгласили да станат донори на органи след смъртта си, са -..

публикувано на 31.03.25 в 17:23
Юлиян Петров, Синдикат

Синдикат "Образование" е против увеличаване на часовете по математика в учебните програми

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" се обяви против намеренията на просветния министър Красимир Вълчев да бъдат увеличени часовете по математика в учебните програми. Това е грешна стратегия, която няма да донесе резултати, написаха в позиция до медиите от синдиката. От там заплашват с протести, ако бъде вменено на учителите да..

публикувано на 31.03.25 в 17:09

Великобритания въвежда издаване на електронно разрешение за краткосрочно пребиваване за всички страни от ЕС

От 2 април Великобритания въвежда издаване на електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване на граждани на всички държави от ЕС, включително България, за които към момента не се изисква виза за краткосрочен престой. Въпреки установения безвизов режим, българските граждани, които желаят да пътуват до..

публикувано на 31.03.25 в 17:08

Обща стачка парализира Белгия

Общата стачка в Белгия парализира кралството за втори път в рамките на два месеца. Протестът е срещу реформите, заложени в програмата на коалиционното правителство на десния Барт Де Вевер, която несъгласните определят като "обявяване на война" на трудещите се". Около 60 протестиращи нахлуха в големия търговски център "Сити" 2 в Брюксел и..

публикувано на 31.03.25 в 17:01

Проф. Людмил Георгиев: Международното положение влияе най-много на случващото се в България

Международното положение влияе най-много върху случващото се в България . Това каза пред БНР социалният психолог проф. Людмил Георгиев и уточни: " Нито едното, нито другото ДПС могат да имат някакво много сериозно влияние  (подкрепяйки правителството). Какво ще се случи в България зависи от процесите във външнополитически план. ... От формирането..

публикувано на 31.03.25 в 16:59

Бащата на мъжа, пребил двама метеоролози на връх Мургаш, обяви гладна стачка

Бащата на мъжа, пребил двамата метеоролози на връх Мургаш в нощта на 8 срещу 9 март, обяви безсрочна гладна стачка пред Съдебната палата.  62-годишният Владимир Стоянов настоява да бъде направена психолого-психиатрична експертиза на сина му, за да бъде констатирано, че той страда от психическо заболяване и трябва да получи лечение.  Според Владимир..

публикувано на 31.03.25 в 16:53

Пращат на съд рецидивист за грабеж в Кюстендил

Окръжна прокуратура - Кюстендил внесе обвинителен акт и праща на съд 44-годишен мъж, извършил брутален грабеж в условията на опасен рецидив в дома на възрастни хора в града. Обвиняемият e осъждан многократно за тежки умишлени престъпления, последно е изтърпял присъда за кражба. За поредното му престъпление може да получи от 5 до 15 години..

публикувано на 31.03.25 в 16:17