„Настъпи времето да не си играем с времето. Получихме приблизително 4 600 000 отговора по време на обществените консултации и това е впечатляваща активност. Това е най-мащабното участие в допитване, организирано от Европейската комисия. 84 процента подкрепят спирането на смяната на времето два пъти в годината. Очевидно сме се насочили към умни градове, умни сгради и умни решения, с помощта на които ще постигнем много по-значително пестене на енергия, отколкото с промяната на часовника.“
Урсула фон дер Лайен пое председателството следващата 2019 г. и Еврокомисията гласува да се преустанови промяната на времето от 2021 г. Но последваха пандемията от ковид-19 и войната в Украйна и плановете са в застой и на заден план и в момента. Европейският съвет, който представлява всички страни членки, все още не е договорил позиция по предложението от 2018 г. и не си е поставил краен срок за това. Становището на Еврокомисията е, че, за да се избегне фрагментацията, страните членки могат да решат най-добре за себе си дали да се придържат към лятното или зимното часово време.
И в САЩ имат този проблем, тъй като повечето щати сменят часовото време през годината. Сред изключенията от правилото са Аризона, Хавай, Пуерто Рико и Индиана. По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп се зарече да спре връщането на часовниците. Изглежда този въпрос обаче се оказа по-щекотлив например дори от закриването на Министерството на образованието, което американският президент направи наскоро.
„Това би трябвало да е най-лесно от всичко, но е въпрос 50 на 50. А в такъв случай е трудно да се въодушевиш. Считам, че хората биха искали да имат повече слънчеви часове до по-късно. Но други хора пък искат да имат повече светлина по-рано, защото не искат да водят децата си на училище по тъмно. Мога да реша въпроса, но много хора предпочитат едното, а много други хора - другото, почти са по равно, а когато случаят е такъв - преминавам към следващия проблем“, беше коментарът на американския президент.
В ЕС е много важна координацията и страните, особено съседните, да изберат лятното или зимното часово време така, че да се избегнат смущения в икономиката. Йохан Даниелсон от Прогресивния алианс на социалистите и демократите беше докладчик по въпроса:
„Проблемният въпрос за страните членки е точно коя часова зона да се избере. Формално всяка страна членка има правото да избере свое собствено стандартно време, но най-важното нещо е да спре промяната на часа и след това да координираме коя времева зона да изберем. Според проучванията 20 процента от населението, предимно децата, възрастните и хронично болните хора страдат най-много от промяната на часа.“
Франсоа Бауш, бивш вицепремиер на Люксембург, представи още една гледна точка:
„Ние например имаме по 200 000 души, които ежедневно пътуват до Люксембург, за да работят в нашата държава - от Белгия, от Франция, от Германия. Така че да, подкрепяме идеята за обща позиция и обща рамка за Европа.“
Някои от страните по света, които не променят часа два пъти годишно са Исландия, Турция избра да се придържа към лятното часово време през 2016 г., Русия през 2014 г. пък спря за постоянно часовниците според зимното (или астрономическото) часово време, по нейн пример това направи и Беларус. Украйна би трябвало тази година да преустанови смяната на времето, което реши парламентът на страната през юли 2023 г. Други страни, които не сменят времето са Армения, Азербайджан, Грузия, Нова Зеландия, част от Австралия, Китай, Индия и Япония.
Любопитно е, че при допитването на Еврокомисията през 2018 г. в Гърция и Кипър над 50 процента от респондентите са гласували в подкрепа на смяната на времето. Италия и Малта са другите две държави, където над 30 на сто от запитаните са искали да се продължи да се сменя часовото време.
„Днес икономиите на енергия от промяната на времето са минимални и намаляват все повече. Оценките варират, но според скорошни проучвания те се равняват на 0,1-0,2 процента от годишното потребление на електричество“, заяви преди шест години тогавашният еврокомисар по транспорта Виолета Булц, която е един от авторите на идеята за отказ от местенето на стрелките. Любопитен факт е, че с идеята да се пести електроенергия преминаване към лятно часово време въвеждат Бангладеш през 2009 г., но се отказва от идеята след шест месеца и Египет - през 2014 г., но се връща към стария си режим година по-късно. А пък курортът Анджаджави в Мадагаскар е въвел собствена времева зона с един час напред спрямо останалата част на страната, за да изгрява слънцето по-късно и да залязва по-рано. От темата за смяната на часа пък едва ли се интересуват 200-те жители на най-северната точка на Европейския съюз и Финландия - селцето Нуоргам, където полярната нощ, когато Слънцето не се показва на хоризонта, трае над 50 дни между ноември и януари.
Ще можем ли някога да приключим със смяната на часовото време напролет и наесен? Само времето ще покаже…
Снимки: Ройтерс
На фона на продължаващите протести основната опозиционна сила в Турция - Народнорепубликанската партия, ще проведе днес извънреден конгрес. За да избегне назначаването от страна на изпълнителната власт на държавен администратор, след като законно избраният за втори мандат кмет на Истанбул Екрем Имамоглу бе отстранен от поста и арестуван по..
Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на..
3471 достигна броят на жертвите на силното земетресението, разлюляло страната на 28 март. В неизвестност все още са 214 души, а ранените от труса надхвърлят 4600. Междувременно ръководителят на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флетчър призова за доставка на още палатки заради поройните дъждове над страната,..
В Украйна и тази нощ руските сили извършиха въздушна атака в различни райони на страната, включително и в столицата Киев. В страната днес е Ден на национален траур в памет на жертвите на руския удар с балистична ракета и дрон в град Кривой Рог. По последни данни броят на загиналите след руски удари в родния град на украинския президент..
Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..
Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..
Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания. Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..