Няма да има проблем за финансирането тази година на Българска наблюдателна станция на пан-Европейския нискочестотен радиотелескоп LOFAR. Проектът е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България Координатор е Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, БАН, членове на консорциума са Технически университет - София, и катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Доцент Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище във Варна, обясни значението на проекта:
"Много пъти сме говорили: "Големите очи" на България се намират в Националната астрономическа обсерватория "Рожен". Много скоро около Националната астрономическа обсерватория "Рожен" ще бъде създадено и ще започне да работи голямото радиоко на България, тоест най-големият радиотелескоп, първият и фантастичен радиотелескоп от проекта "LOFAR". Разшири се нашата възможност да изучаваме Слънчето и с радионаблюденията, които се правят от Южния полюс. Все повече и повече български учени успяват да допринесат за опознаването на най-важната звезда за всички нас".
Доцент Камен Козарев от Института по астрономия отговаря за създаването на първия в България радиотелескоп LOFAR припомни колко важен е проекта за нашата страна:
"Ние вече сме подписали договори с партньорите от Нидерландия, компанията, която трябва да изгради станцията, Европейския консорциум за научна инфраструктура, на който България е съосновател заедно с пет други държави ".
Проектът е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България Координатор е Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, БАН, членове на консорциума са Технически университет - София, и катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".Своите аргументи да подкрепи вота на недоверие изложи и лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов. "Искам ясно да стане на всички български граждани, че това не е вот на недоверие, който е евроатлантически или проруски, а това е вот на недоверие на едни хора, които няма как да извършват силна външна политика, при положение че нямаме вътрешна..
От днес Великобритания изисква електронно разрешение за транзитно преминаване и краткосрочно пребиваване на граждани на всички държави от ЕС, включително България, въпреки установения безвизов режим. Гражданите от ЕС, които желаят да пътуват до Великобритания за краткосрочно пребиваване до 6 месеца с цел туризъм, частно посещение или бизнес..
Не като упрек към правителството, а като опит за всяване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Така премиерът Росен Желязков определи парламентарните дебати по внесения вот на недоверие към кабинета. "Това е някакъв опит за вклиняване на раздор между партиите в управляващата коалиция. Естествено, мисля, че ние сме много..
Река Огоста излезе от коритото си в района на "Попов мост". Залят е пътят. Близо 50 литра на квадратен метър е падналият дъжд през последното денонощие в района на село Говежда, община Георги Дамяново. Река Огоста покачи нивото си и заля пътя в района на "Попов мост" и разклона за село Еловица. "В Говежда има подаден сигнал за..
Истанбулската прокуратура започна разследване на призиви на опозицията в Турция за бойкот на проправителствени бизнеси след ареста на кмета на града Екрем Имамоглу, предаде Асошиейтед прес. Според прокуратурата тази "разделяща реторика" представлява "омраза и дискриминация" и "подбуждане към омраза и враждебност", предаде държавната Анадолска..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..
Властите в Гърция препоръчват да се ограничат пътуванията в засегнатите от дъждове и наводнения райони. Бедствено положение обявиха властите на островите Миконос и Парос. Проливният дъжд нанесе огромни щети с наводнени пътища, приземни етажи на сгради, унищожена реколта, заяви кметът на Миконос. Затворени са пътищата на Халкидики, очакват се..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..