Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят се сервитьори, бармани, работник кухня, готвачи, спасители, камериери

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

Работодателите са готови да плащат повече, но за квалифицирана работна ръка

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална.

За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др.

Могат ли всички свободни позиции да се заемат от българи или от бизнеса отново ще прибегнат към внос на кадри от трети страни и имат ли притеснения за предстоящия сезон?

Специализираната трудова борса за кадри в туризма в Добрич се провежда за 17-и път. Тя се организира от Бюрото по труда и Агенцията по заетостта. В борсата участваха 22-ма работодатели от Северното Черноморие, с надеждата да попълнят незаетите си работни места, посочи директорът на Бюрото по труда в Добрич Северина Славова.

"Тази година работодателите ни потърсиха по-рано. Бяха заявени работни места като сервитьори, бармани, работник кухня, готвачи, спасители, камериери."

Сред най-големите работодатели в туристическия бранш в област Добрич е КК "Албена". Там могат да бъдат осигурени работни места за над 3 000 души, уточнява мениджърът "Човешки ресурси" Зорница Колева.

"Албена" е голям комплекс. Всяка година има динамика. Хотелите могат да си позволят да поемат възможно най-много работни места на средни и по-ниски позиции. Все повече има глад за кадри заради високата конкуренция по Северното Черноморие. Разчитаме на хората от района. Предпочитаме да работим с хора от областта, отколкото с чуждестранни работници. Това ни притиска заради глада за кадри."

За почти всичките позиции в хотел в Кранево търси работници управителят му Станислав Димитров. По думите му, работниците имат определени очаквания за заетост и заплащане, които не се покриват с действителността.

"Идват що-годе едни и същи хора. Много хора, неработили, искат високи заплати. Но когато обиколят и видят, че реалността е различна, малко си сверяват и те часовника."

Снимка: Мая Райнова

И през този сезон останалите свободни места ще бъдат заети от наети лица от трети страни, допълват работодатели:

"Тази година се увеличават. От Индонезия очакваме, подготвяме документи. Работят цели турски екипи в кухните на Албена. Това стана традиция в последните 3-4 години."

"Лично аз съм заявил 15 човека. Тази година към Бангладеш съм се насочил, миналата година бяха от Непал. Мираж е това, че тези работници от трети страни вземат по-малко пари. Заплатите са им по-ниски, но нашите разходи по тях са много високи. Туризмът е готов да дава заплати, но за квалифицирани кадри."

"Търсим кадри от трети страни – от Узбекистан, Молдова, Шри Ланка, Бангладеш."

Сред търсещите работа по морето на борсата са десетокласничките Лиана и Галиана Пеневи. Момичетата не са работили до момента и очакват лятната работа да им донесе допълнителни емоции.

"Решихме да си пробваме късмета, опит да натрупаме."

Трудовата борса беше посетена от около 500 души, както и през миналата година. Впечатлението е, че на тези срещи се търсят хора за по-ниско квалифицираните позиции, които обаче са не по-малко важни за осигуряването на добро обслужване по Черноморието през лятото.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51