Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работна група обсъди в парламента промените в Изборния кодекс за състава и мандатността на ЦИК

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Работната група към парламентарната Комисия по конституционни и правни въпроси обсъди промените в Изборния кодекс за съставянето и мандатността на Централната избирателна комисия.  

Депутати и представители на професионални и неправителствени организации влязоха в спор дали да се увеличи числеността й и дали да се запази начинът на формирането й през парламентарно представените формации.

От "Възраждане" и ПП-ДБ предлагат състава на Централната избирателна комисия да се променя след парламентарни избори.

""Възраждане" е в Народното събрание от 2021 г., а все още нямаме представител в ЦИК", посочи депутатът Ивайло Чорбов.

Спор предизвика друга идея, отново на "Възраждане", но и на ПП-ДБ, за политическа необвързаност на предложените за членове на ЦИК чрез въвеждане на изискване - кандидатите да не са заемали ръководна позиция в политическа партия или да са развивали активна политическа дейност през последните три години.

На това предложение възрази Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС:

"Дали един член на ЦИК е професионалист или не, не зависи от това дали е представен и предложен от една политическа партия или пък неправителствена организация. 

Стигматизацията на политическите партии, че защитават само своя интерес, назначават "калинки" - една теза, която много често чуваме, е много зловредна за българското общество".

От "Възраждане" предлагат още да се увеличи числеността на ЦИК от 15 на 25 членове, да има възможност за отзоваване, а мандатите им да се намалят – от 5 на 4 години.

Надежда Йорданова от ПП-ДБ възрази:

"Една "по-стегната" ЦИК, подпомогната от повече администрация, е по-работещото ефективно решение. Мандатността на един орган е една от основните гаранции за неговата независимост".

От Обществения съвет към ЦИК настояха, че изцяло партийният модел за излъчване на членове на ЦИК е неефективен.

Те предлагат смесен модел – ядро от петима експерти, което да работи постоянно, и преди насрочването на избори, парламентарно представените формации да надграждат със свои представители – по двама за партиите с над 50 депутати и по един – за останалите. Ядрото да е предложено от различни институции – президент, омбудсман, Висш адвокатски съвет, неправителствени организации и академичната общност.

Юлияна Матеева от партия "Величие" заподозря, че предложението е насочено срещу нейната формация:

"Когато наближава да се актуализират съставите с членове на по-малките опозиционни партии, рязко застъпваме въпроса за експертизата на тези членове".

Следващия вторник ще се обсъжда създаването на избирателна комисия за чужбина и технологиите на гласуване.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бобчева

Надежда Бобчева поиска мандат от СОС за укрепване на терена около бившия рудник "Кремиковци"

Заместник-кметът по екология на София Надежда Бобчева поиска мандат от столичните общински съветници за укрепване и възстановяването на терена около бившия рудник "Кремиковци", който застрашава живота и инфраструктурата на живущите в едноименния квартал. След два дни на заседание в Столичния общински съвет ще бъде разгледан доклад, в който..

публикувано на 22.07.25 в 11:14

Мариана Кукушева: Ако се увеличи административната тежест – риск от недостиг на хляб

"Не пипайте продоволствената сигурност на България! Ако се увеличи административната тежест, има риск от недостиг на хляб в България". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, визирайки мерките, предвидени в проекта на Закона за веригата на доставки...

публикувано на 22.07.25 в 11:10
В Солун, 12 юни 2024 г.

Гръцките власти издадоха предупреждение за екстремно високи температури до 45°

Гръцките власти издадоха предупреждение за днес за температури до 45 градуса. Увеличиха броя на дежурните болници. От 40 градуса вчера днес се очакват 45 градуса на много места в страната. Дори през нощта температурите не се очаква да спаднат под 30 градуса. Гражданска защита изпраща съобщение по мобилните телефони на туристите за риск от..

публикувано на 22.07.25 в 11:01
Палатков лагер за разселени палестинци в Газа, 2 юни 2025 г.

България и още 6 страни от ЕС не са подписали изявление, осъждащо Израел

България и още 6 страни членки на ЕС не са подписали съвместно изявление, осъждащо Израел заради ситуацията в Газа. Близо 30 държави осъдиха Израел за "нечовешките убийства" на цивилни в Газа Изявлението е подписано от 20 държави от ЕС, 8 партньори и еврокомисаря по равенството, готовността и управлението на кризи Хаджа Лабиб. То е..

публикувано на 22.07.25 в 10:55

Военнослужещи се включиха в потушаването на пожара, засегнал учебен център "Сливница"

От 07.00 часа тази сутрин над 50 военнослужещи с техника се включиха в гасенето на огъня, който се разпространи снощи на учебен център "Сливница" в Софийска област.  Огнената стихия тръгва в следобедните часове от територията на община Сливница и за минути се е прехвърли в землището на Костинброд. Заради силния вятър огънят се разрасна и..

публикувано на 22.07.25 в 10:32
Снимката е илюстративна

Зам.-кметът на Костинброд: За първи път виждам пожар с такава сила и интензитет!

"Такова нещо виждам за първи път! Такъв интензитет и такава сила!"...  разказа пред БНР зам.- кметът на Костинброд Александър Ненов, след като в населеното място избухна голям пожар. Огнената стихия вече е овладяна, но не е локализирана, обясни сутринта директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов.  Пожарът в района на..

публикувано на 22.07.25 в 10:15

Държавният департамент одобри сделка с България за противокорабен ракетен комплекс

Държавният департамент на САЩ е одобрил България да купи базиран на брега противокорабен ракетен комплекс и свързано с него оборудване. Стойността на сделката е около 620 милиона долара. Правителството на България е поискало да купи комплекса от три многофункционални системи за разпределение на информация Link-16, тактически морски ударни..

публикувано на 22.07.25 в 10:15