Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работна група обсъди в парламента промените в Изборния кодекс за състава и мандатността на ЦИК

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Работната група към парламентарната Комисия по конституционни и правни въпроси обсъди промените в Изборния кодекс за съставянето и мандатността на Централната избирателна комисия.  

Депутати и представители на професионални и неправителствени организации влязоха в спор дали да се увеличи числеността й и дали да се запази начинът на формирането й през парламентарно представените формации.

От "Възраждане" и ПП-ДБ предлагат състава на Централната избирателна комисия да се променя след парламентарни избори.

""Възраждане" е в Народното събрание от 2021 г., а все още нямаме представител в ЦИК", посочи депутатът Ивайло Чорбов.

Спор предизвика друга идея, отново на "Възраждане", но и на ПП-ДБ, за политическа необвързаност на предложените за членове на ЦИК чрез въвеждане на изискване - кандидатите да не са заемали ръководна позиция в политическа партия или да са развивали активна политическа дейност през последните три години.

На това предложение възрази Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС:

"Дали един член на ЦИК е професионалист или не, не зависи от това дали е представен и предложен от една политическа партия или пък неправителствена организация. 

Стигматизацията на политическите партии, че защитават само своя интерес, назначават "калинки" - една теза, която много често чуваме, е много зловредна за българското общество".

От "Възраждане" предлагат още да се увеличи числеността на ЦИК от 15 на 25 членове, да има възможност за отзоваване, а мандатите им да се намалят – от 5 на 4 години.

Надежда Йорданова от ПП-ДБ възрази:

"Една "по-стегната" ЦИК, подпомогната от повече администрация, е по-работещото ефективно решение. Мандатността на един орган е една от основните гаранции за неговата независимост".

От Обществения съвет към ЦИК настояха, че изцяло партийният модел за излъчване на членове на ЦИК е неефективен.

Те предлагат смесен модел – ядро от петима експерти, което да работи постоянно, и преди насрочването на избори, парламентарно представените формации да надграждат със свои представители – по двама за партиите с над 50 депутати и по един – за останалите. Ядрото да е предложено от различни институции – президент, омбудсман, Висш адвокатски съвет, неправителствени организации и академичната общност.

Юлияна Матеева от партия "Величие" заподозря, че предложението е насочено срещу нейната формация:

"Когато наближава да се актуализират съставите с членове на по-малките опозиционни партии, рязко застъпваме въпроса за експертизата на тези членове".

Следващия вторник ще се обсъжда създаването на избирателна комисия за чужбина и технологиите на гласуване.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00