Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане"

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Депутатите промениха работната си програма и с 228 гласа "за" и 3-ма въздържали се от ПП-ДБ решиха дебатът по вота на недоверие да е точка първа в дневния им ред. Вотът е иницииран от "Възраждане" и подкрепен от "Величие" и МЕЧ за провал във външната политика.

От парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов изложи мотивите за поискания вот на недоверие, като на преден план изтъкна позицията на кабинета по отношение на военния конфликт между Русия и Украйна и липсата на позиция за убийството на българския служител на ООН в Газа.

"Отказът от суверенна външна политика, липсата на ясна визия за мястото на България в зараждащия се нов многополюсен свят, подчинението пред агресивната военна риторика на някои наши псевдопартньори, икономическите щети от санкциите и пренебрегването на социалните нужди за сметка на наложени отвън, а не продиктувани от българския национален интерес военни разходи, всичко това не е просто политическа грешка, а дълбок политически и морален провал.

Въз основа на изложеното настояваме за незабавна оставка на правителството на Росен Желязков и връщане към външна политика, основана на националния суверенитет, националния интерес, стремежа към благоденствие на българите и подкрепата към всяка мирна инициатива в международен план", коментира Костадинов.

Министърът на външните работи Георг Георгиев посочи, че позицията ни по конфликта е в съзвучие с европейската, а по отношение на случая с Марин Маринов ще търсим компенсации и извинение, когато се изяснят фактите.

"Мотивите на вота най-вероятно са навигирани от добронамереност, най-вероятно са навигирани от това да бъде търсена истината, да бъде търсен най-правилния път, в който държавата ни да се движи, особено когато се отнася за международните отношения, в които ние трябва така, както и започнах изказването си, да бъдем водени от интересите си и от силата си, но нека и средствата, които използваме, за да търсим тези свои интереси, да бъдат подходящи, защото иначе онова, което се твърди, и което смятаме, че е полезно, в крайна сметка може да се обърне с обратен знак срещу нас", коментира Георгиев.

Депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков се обърна към народните представители от ПП-ДБ, които напуснаха залата в началото на дебата по първия вот на недоверие към правителството.

"Надявам се гласуването да даде много по-широк мандат на това правителство от мандата, който му е дало управляващото мнозинство по отношение на външната политика, защото тя трябва да се ползва с максимално широко съгласие и ще призова колегите от "Продължаваме промяната" и "Демократична България" да се върнат в залата и да гласуват против този вот на недоверие, който цели да спре пълната интеграция на България в Европейския съюз, а защо не и да положи основите на излизането на България от европейското семейство", коментира Биков.

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев, който подкрепи инициирания от "Възраждане" вот, обясни мотивите си.

 "Политическа партия МЕЧ не иска напускане на Европейския съюз и НАТО и не поставя европейската ориентация на България, но иска отстояване на национално отговорна българска позиция в тези съюзи, а не на налаганата повече от 15 години позиция "йес, сър", която вие от ГЕРБ също спазвахте непреклонно през последните години. Този вот на недоверие няма нищо общо с напускане на Европейския съюз и проруски партии - поне за МЕЧ е така, а има отношение към това българската външна политика да си сложи гръбнак", заяви Василев.

От "Възраждане" добавиха към мотивите за вота на недоверие случая с екстрадирания в САЩ българин Милан Димитров по подозрение, че е готвел износ на стоки с двойно предназначение за Русия. Ангел Георгиев влезе в спор с външния министър Георг Георгиев.

"Това правителство по никакъв начин не защитава българите навсякъде по света. Нещо, което стана пределно ясно и от случая с Милан Димитров, за който многократно сме апелирали българската държава да застане зад този невинен българин и това не се е случвало. Разбира се, че няма как да сме очаквали от министър на няколко дни да направи чудеса, но сега с течение на времето вече можем да видим реално, че реални действия няма, но когато управлението се промени, когато ние от "Възраждане" вземем властта, българската държава ще бъде на мястото си", коментира Ангел Георгиев.

"Не е честно, не е почтено, не е правилно да се правят внушения тогава, когато се говори за хора, които имат наистина очаквания за това към тях да се подходи по някакъв конструктивен, правилен начин и да се помогне в дадена ситуация. Твърдя абсолютно документирано, че всичко по случая и казуса с господин Димитров от страна на българското правителство, от страна на българската държава, което може да бъде направено, е направено и вие се съгласихте", отговори министър Георгиев.

Станислав Анастасов от "ДПС-Ново начало" обвини "Възраждане", че защитават чужди интереси.

"Няма как да ви позволим, колеги, да отклонявате България от евроатлантическия ѝ курс. Няма как да ви позволим да я отклонявате от пълноправното членство в НАТО, където ние сме ефективни, както и от членството ни в Европейския съюз и Еврозоната. Вие обслужвате в момента чужда външнополитическа доктрина, която е на държава, която не е приятелска, която е на държава, която ясно ни е определила и работи против българските интереси и ние няма да ви позволим от "ДПС Ново начало" да отклонявате България от евроатлантическия ѝ път", каза Анастасов. 

Депутатите включиха още две изслушвания в седмичната си програма. По предложение на ПП-ДБ ще бъдат изслушани премиерът, министрите на отбраната и на икономиката, както и председателят на ДАНС за създаване на необясними бюрократични препятствия от местната и централната власт по включването на завод за производство на взривни материали и барут в Смядово в стратегическия списък. 

Другото изслушване е по предложение на "ДПС - Ново начало" - на министъра на околната среда и водите Манол Генов и на регионалното развитие Иван Иванов, за спешни мерки за преодоляване на очаквана криза с питейното водоснабдяване.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск

Папа Франциск поздрави лично света по случай Палмова неделя

По случай Палмова неделя, над 40 000 богомолци и туристи, присъстваха на литургията "Ангел Господен" на площад "Св.Петър" в Рим. Тя бе изнесена от упълномощения от папа Франциск кардинал Леандро Сандри. Папа Франциск, който се възстановява от прекараната двустранна пневмония, се появи след края на литургията и поздрави присъстващите. Папа..

публикувано на 13.04.25 в 14:45

Сюзън Фалатко: Новите мита на САЩ няма да влияят на плащанията за българските F-16

Новите американски тарифи на митата няма да влияят на плащанията по договорите за българските F-16. Това каза за "Хоризонт" временно управляващият Посолство на САЩ в София Сюзън Фалатко: "Следващите самолети F-16 вече са платени. Не се очакват никакви проблеми по отношение на допълнителните такси. Не се очакват забавяния по доставките. Те се..

публикувано на 13.04.25 в 14:19

Катастрофа с един пострадал на АМ "Струма"

Автобус и два леки автомобила са катастрофирали на автомагистрала "Струма". Инцидентът е станал преди първи тунел в посока София.. Пострадал е водачът на един от леките автомобили. Той е почувствал болка в главата и е откаран в пернишката болница със съмнение за комоцио. Сред пътуващите в автобуса няма пострадали. Те са транспортирани с друг..

публикувано на 13.04.25 в 13:57
Наталия Киселова

Наталия Киселова: Проблемът с катастрофите няма да бъде решен само със законодателни промени

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви, че проблемът с катастрофите и пътната безопасност няма да бъде решен само със законодателни промени. В Ловеч, където е на посещение, Киселова посочи приетите тази седмица на първо четене промени в Закона за движение по пътищата и очакваните до края на май нови предложения за промени в..

публикувано на 13.04.25 в 13:54

Нов протест срещу насилието над животни в Кюстендил

Група от гражданска инициатива "Няма да мълчим" и "Мръсни лапи" направиха нов протест срещу насилието над животни пред сградата на Областната дирекция на полицията. В Кюстендил искат зоополиция и наказания за насилниците над животни Пред полицията, защото тя, както и прокуратурата, неглижира проблема и не реагира резултатно на..

публикувано на 13.04.25 в 13:39

Протест срещу войната по пътищата пред храм-паметник "Св. Александър Невски"

Нова демонстрация в памет на загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна е организирана в София - пред катедралния храм "Свети Александър Невски". Десетки хора се събраха по обед пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Има специално построена сцена и отстрани на единия от входовете на храма откъм улица "Московска". От тонколоните прозвуча..

публикувано на 13.04.25 в 13:23
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил

Патриарх Даниил поздрави православните християни за Цветница

Православният свят чества днес Цветница. Църквата почита тържественото влизане на Христос и неговите ученици в Йерусалим. По данни на статистическия институт близо 340 хиляди българи празнуват днес, кръстени на цветя, дървета и храсти. Цветница е, над 300 000 българи празнуват имен ден В катедралния храм "Свети Александър Невски" в..

публикувано на 13.04.25 в 13:19