Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредни обстоятелства: Подготвени ли сме за реакция?

| Интервю
Красимир Димитров
Снимка: Евелина Стоянова

След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави.

Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община

По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени информации за определените места за евакуация, за да могат гражданите да се осведомят за тях.

"За различните видове бедствия има различни места. Колективното средство за защита се използва за евакуация при военни действия или при химическа или биологична авария или инцидент. Вратите се затварят херметически". 

Той посочи, че колективното средство за защита, популярно наричано бункер или бомбоубежище, в столичния квартал "Гео Милев" се стопанисва от Пожарната в добро състояние, било е учебен център, но има други, които не са в добро състояние и не се инвестира в това.

"В програмата на Столична община правим колективните средства за защита, които са отговорност на Общината, те са около 110. Това са под училища - в момента имаме в Обеля, в район Искър - убежища, където можем да свалим децата и да не се притесняваме за нищо. Колективно средство за защита има и на полигона за обучение на деца в Панчарево, където сме го направили с детски стаи, като в един дом, за да може децата, когато влязат в него при нужда, да преодолеят този стрес", уточни той и добави, че от дирекция "Аварийна помощ и превенция" поддържат наличните бомбоубежища, но не е чул да се строят нови в столицата.

Димитров посочи, че в София метрото е определено да бъде използвано като зона, в която хората да влязат за укритие, като се използват самите вагони и подземните станции:

"Има още какво да се желае по отношение на херметическото затваряне на вратите, от които се влиза в метростанциите".

Според Красимир Димитров на национално ниво трябва да има обучение по гражданска защита.

В София има 110 колективни средства за защита, в които гражданите на населеното място могат да се скрият при извънредни обстоятелства. 700 са те в цяла България

Гл. инспектор Костадин Хаджидиманов от Националната пожарна обясни, че колективните средства за защита се делят на два вида - скривалища и противорадиационни укрития:

"Скривалищата предоставят по-висок клас защита и има оборудване, което ще пречисти въздуха в него. Приоритет е да ни предостави защита и комфорт, доколкото е възможно. Дълбоко под земята е, има врата със самозаключващи се механизми. В голяма част от жилищните блокове мазетата са изпълнени при изграждането им като противорадиационни укрития, предоставящи по-нисък клас на защита".  

Той обясни, че поне два пъти в годината се осъществява контрол в колективните средства за защита от служители на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН).

"Това не са единствените възможности за укриване в извънредни ситуации - подлези, метро, гаражи и подземни паркинги са алтернатива. Те осигуряват някаква степен на защита, но не такава, каквато ни осигуряват специализираните обекти за колективна защита", обясни гл. инспектор Хаджидиманов и уточни, че ГДПБЗН е публикувала информация за т.нар. раница за бедствие с указания какво е необходимо да си приготвим при извънредна ситуация. 

В предаването "Нещо повече" инструкторът по оцеляване и първа помощ Любомир Марчев коментира, че в България битува схващането, че не трябва да се дърпа дяволът за опашката, което е голям проблем, който пречи на превенцията от бедствия и подготовката за кризисни ситуации:

"Превенцията е най-важна! Трябва да имаме някаква идея как да действаме. Има едно правило в целия свят: 33% знания, 33% умения, 33% здрава психика и 1% късмет".

Марчев подчерта важността на т.нар. 72-часова раница, която е препоръчвана от години, а скоро и Европейската комисия даде съвет на гражданите на ЕС да имат подготвена такава раница с неща от първа необходимост.

Интервютата на Лъчезар Вълев с Красимир Димитров и Любомир Марчев и интервю на Добромир Видев с гл. инспектор Костадин Хаджидиманов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин се ръкува със Стив Уиткоф (вляво) по време на среща в Санкт Петербург, Русия, 11 април 2025 г.

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с Путин в Санкт Петербург

Американският пратеник Стив Уиткоф се срещна с руския президент Владимир Путин в Санкт Петербург. А във Вашингтон американски и украински представители преговарят по ново американско проектоспоразумение за достъп на Съединените щати до украинските редки метали и минерали.  Келог: Украйна може да бъде разделена подобно на Берлин след Втората..

публикувано на 12.04.25 в 12:28
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега?

Защо точно Марин льо Пен и защо точно сега - тези въпроси постави от ефира на БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика. В предаването "Събота 150" той коментира присъдата на председателката на парламентарната група на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин льо Пен за присвояване на евросредства и наложената ѝ..

публикувано на 12.04.25 в 12:21

Американски учени виждат паралели между настоящата ситуация в САЩ и нацистка Германия

Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен случай е на физика Алберт Айнщайн. И до наши дни най-желана дестинация за учените е САЩ, поне допреди около месец, когато тази тенденция изглежда започва да се обръща. Университети в Европа..

публикувано на 12.04.25 в 12:00

Радев: Доставката на F-16 е само началото на политическия ангажимент към ВВС

Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция със заместник помощник секретаря по отбраната за Европа и НАТО в Департамента по..

публикувано на 12.04.25 в 11:58
Александър Велев

Александър Велев: В Германия сформират управление в условия на цайтнот и цугцванг

Християндемократите и социалдемократите в Германия представиха управленска програма от 144 страници за следващите 4 години. Очаква се в началото на май Бундестагът да одобри новото правителство. Междувременно "Алтернатива за Германия" оглави за първи път рейтинговата класация на федерално ниво. Продължаващата рецесия, усложнената международна..

публикувано на 12.04.25 в 11:37
Президентът на Аржентина Хавиер Милей в Давос - 17 януари 2024

Международни финансови институции осигуряват 42 млрд. долара заем за Аржентина

Аржентина ще получи общо 42 милиарда долара от три международни финансови институции. Споразумението с Международния валутен фонд е за нов заем от 20 милиарда долара, 12 милиарда от тях - незабавно. Световната банка обяви, че ще подкрепи реформите в страната с други 12 милиарда долара. 10 милиарда ще предостави Интерамериканската банка за..

публикувано на 12.04.25 в 11:28

Няма пострадали и жертви от взрива в Атина

Екипите за борба с тероризма все още работят на мястото на експлозията в Атина. Очакват и изявление на организацията, поставила бомбата, за да се изяснят причините за терористичния акт. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Бомбата избухна късно снощи пред офисите на железопътната компания "Гръцки железници"...

публикувано на 12.04.25 в 11:18