С изложбите "Азбука и история" и "Свети Методий Славянобългарски" ще бъдат отбелязани 1 140 години от успението на Свети Методий.
Експозицията беше открита вчера в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий".
Изложбата "Азбука и история" е част от програмата "Пътуващи експозиции" на Държавния културен институт към Министерството на външните работи.
"Представя ролята на азбуката в културата, в историята на славянските народи и на писмеността като основа за историческата памет на човечеството", обясни Снежана Йовева - директор на Държавния културен институт. Изложбата е била част от програмите на наши дипломатически представителства и чуждестранни университети, подчерта тя.
"Целта на изложбата е да покаже българският принос в културата на славяните през средновековието до модерната епоха", поясни авторката на изложбата професор Вася Велинова.
"И, най-важното - да покажем, че азбуката в тази епоха е била не само графичен феномен, не само явление на писмеността, но е била инструмент за опазване на националната идентичност на етническа неприкосновеност и в този смисъл азбуката е не само инвестиция, но и културен феномен".
Заради липсата на прозрачност и отказа на здравното министерство да осигури достъп до заданието за изграждане на Национална детска болница – от Обществения съвет за изграждането на лечебното заведение обявиха, че подават колективна оставка. Председателят на съвета проф. Иван Литвиненко обясни, че всяка от неправителствените организации ще..
Парламентът прие окончателно промени в Закона за автомобилните превози, които целят да осигурят редовен автобусен транспорт за жителите на четири български общини - Добричка, Тунджа, Родопи и Марица, където над 150 населени места в момента са без достъп до обществен превоз. Така отпада задължението на превозвачите, извършващи превоз на..
Нов български университет се включва активно във фестивала "10.11", посветен на осмислянето на комунистическото минало , с поредица от събития, които започват днес. Инициативата, организирана съвместно с Фондация "Софийска платформа" и Немско-българското историческо дружество "Памет", цели да разшири дебата за близкото ни минало и да ангажира..
Вторият том на книгата "Ходене по буквите", която събира голям брой рецензии и критически текстове, написани от журналиста и преподавател Марин Бодаков, който ни напусна през 2021 година, вече е факт. Книгата ще бъде представена в кино “Одеон” в неделя от 18:00 ч. Съставители са Надежда Радулова и съпругата на Бодаков Зорница Христова, която..
Социалното министерство предлага почти двойно увеличение в размерите на добавките за храна и тонизиращи напитки. Добавките за храна и тонизиращи и ободряващи напитки, които се изплащат в момента, са в лева. Освен, че те ще се превалутират в евро от 1 януари, се предлага и почти двоен ръст на сумите - от не по-малко от 2 лева за храна на 2..
В Троянския манастир "Успение Богородично" бяха отслужени заупокойна света литуртия и панихида в памет на покойния български патриарх Максим, починал на 6 ноември 2012 г. и погребан в църквата на светата обител. Възпоменателните богослуженияв памет на покойния патриарх Максим бяха оглавени от Негово светейшество българския патриарх и..
Министерството на енергетика изключително отговорно работи по темата за изчисление на сградната инсталация, след решението на ВАС. Това каза за БНР изпълнителният директор на топлинния счетоводител "Техем" Милена Стоянова. По мнението на всички експерти подходът, по който се изчисляват сметките за парно в София, е най-справедливият...
Рекорд по най-много изкачвания на Хайдушката пътека в Сливенския балкан постави Милен Шидеров от Сливен. За 24 часа той направи 12 качвания и..
Премиерът Росен Желязков отбеляза, че въвеждането на еврото е безспорен успех за България и изрази увереност, че всички страхове около процеса ще..
500 хиляди дръвчета ще бъдат предоставени на общини и горски стопанства за възстановяване на изгорели площи. Инициативата е на Гората.бг...